• Ziołowy ogródek

  Człowiek od wieków wykorzystywał zioła do wzbogacania smaku pożywienia. Mówiono nawet, że zioła są duszą kuchni i chwałą kucharzy. Sezon zimowy w pełni, a więc nie wybierzemy się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu ziół, ale możemy na okiennym parapecie stworzyć swoją własną hodowlę. 
  Jak to zrobić? Dowiesz się z tego krótkiego artykułu.

  Oto rady jak hodować zioła - w pigułce.

  Przygotowywanie pojemników:

  Przygotowywanie pojemników jest bardzo ważnym elementem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli chcemy wyhodować sobie dobre zioła, musimy zadbać o wszystkie szczegóły. Dno doniczek powinno być wyścielone materiałem umożliwiającym odpływ nadmiaru wody np. żwirem, kamyczkami czy perlitem. Pojemniki powinny być wypełnione ziemią w skład której wchodzą: glina, torf, piasek w stosunku 7:3:2. Dobrze też jest dodać trochę kompostu z liści żywokostu lekarskiego, który zawiera małe ilości celulozy i ligniny oraz akumuluje składniki odżywcze (np. potas).
  W doniczce powinien być odczyn zasadowy. W celu utrzymania takiego odczynu należy dodawać co roku do gleby wapno (około 1 łyżeczkę na doniczkę o średnicy 12 cm).
  Rośliny o podobnych wymaganiach można posadzić w jednym pojemniku np.:
  pietruszka, szczypiorek, bazylia, majeranek - wszystkie lubią dużo słońca
  mięta, pietruszka, kolendra, tymianek - lubią mieć wilgotną glebę
  Pamiętajmy także o tym, że zioła to nie tylko skarbnica zdrowia, mogą stać się także doskonałymi roślinami ozdobnymi. Do ozdoby nadają się: 
  szałwia, lawenda, bukszpan, rozmaryn

  Wymagania roślin:

  Większość ziół jest światłolubnych, musimy więc zapewnić im minimum 6 godzin dostępu do światła. 
  Zdecydowanie dużo światła potrzebują:
  bazylia, tymianek, szałwia, majeranek, lawenda, pelargonia
  Lubią chłodne miejsca:
  cząber, szczypior, rozmaryn, kolendra, pietruszka
  Lubią zacienione miejsca:
  estragon, melisa, mięta, trybula, 
  Półcień:
  lippia, wawrzyn

  Jeśli chodzi o temperaturę w jakiej najlepiej czują się zioła to 15-21 stopni w dzień, powinno je zadowolić. W nocy natomiast dobrze by było około 5 stopni.
  Niższe temperatury powodują przesuszenie gleby i hamują wzrost ziół.
  I jeszcze jedna ważna rzecz: zioła powinny mieć codziennie dostęp do świeżego powietrza, to zapobiegnie rozwojowi grzybów.

  Pielęgnacja:

  Zioła wbrew pozorom są dość wymagającymi roślinami. Musimy codziennie sprawdzać stan gleby, czy jest dostatecznie wilgotna. Trudno jest jednoznacznie określić jaka powinna być ziemia w doniczce. Trzeba po prostu kierować się intuicją i wyczuciem. Jeśli będzie zbyt sucho, rośliny uschną, jeśli zbyt wilgotno pojawią się choroby grzybowe.
  Zioła wymagają nawożenia. Co dwa tygodnie wiosną i latem, co miesiąc przed okresem spoczynku pamiętajmy by je nawozić. Ale czym? Najlepiej umieścić w doniczce granulat i mamy z tak zwanej głowy, ale to nie jedyna metoda. Niektórzy preferują swój własny nawóz. Oto przepis:
  Garść świeżych ziół (lub 2 łyżki suszonych) zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. 
  Azotu dostarczają: kozieradka, herbata, pokrzywa
  Fosforu: herbata
  Potasu: koperek, perz, podbiał, słonecznik

  A co jeśli na liściach pojawią się robaki? Najlepiej spryskać je środkiem chemicznym, ale jeśli mamy te zioła później jeść... Jest też inna metoda, mniej kontrowersyjna, aczkolwiek skuteczna. Rozrabiamy w szklance wody trochę płynu do mycia naczyń i zanurzamy w tym liście. Powinno pomóc.


0 komentarze:

Prześlij komentarz