• Zioła na nerki

  Nawłoć pospolita (Solidago virga-aurea)


  Nawłoć już w XVI i XVII wieku była wykorzystywana jako lek na paradontozę oraz kamienie nerkowe. Nie da się ukryć, że nawłoć najlepiej będzie rosła w swoim naturalnym środowisku, ale jeśli chcemy pokusić się o jej uprawę, można spróbować trzymać ją na balkonie bądź tarasie. 
  Nawłoć to bylina lecznicza o rozgałęzionej łodydze i mocnych korzeniach. Jest łatwa w uprawie, więc nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym ogrodnikom. 

  Stanowisko:
  Nawłoć lubi glebę wilgotną, niezbyt żyzną. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych.

  Pielęgnacja:
  Najlepsza ziemia dla nawłoci to mieszanka ziemi uniwersalnej z korą. Nawłoć należy trzymać w dużych donicach i co roku (jesienią) przesadzać, w ten sposób unikniemy zgnilizny korzeni. Zaleca się nie nawozić, podlewać niewiele, ale w miarę regularnie. 

  Zastosowanie:
  Ponieważ napar z ziela nawłoci ma działanie moczopędne, więc jest nieoceniony w infekcjach dróg moczowych, kamieniach w nerkach, skaleczeniach, ukąszeniach, a także wrzodach na skórze.

  Nalewka z nawłoci:
  Pół szklanki ziela zalać 400 ml wódki i odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie przefiltrować i pić 3-4 razy dziennie po 5 ml. Taka nalewka doskonale filtruje nerki i wspomaga pracę układu moczowego.

  Pietruszka


  Pietruszka to nie tylko roślina aromatyczna, którą warto dodawać do sałatek, mięs czy zup. Pietruszka to źródło witamin i jeden z niezastąpionych naturalnych lekarstw na choroby nerek. O ile natkę pietruszki nietrudno wyhodować na domowym parapecie, o tyle korzeń może być trochę trudniej. Najlepiej więc przesadzić pietruszkę do przydomowego ogródka, bo najwięcej wartości odżywczych w leczeniu dolegliwości nerkowych ma jej korzeń. Natka pietruszki natomiast to źródło wapnia, potasu i żelaza oraz witamin z grupy B.

  Stanowisko:
  Pietruszka lubi glebę żyzną, próchniczą, wilgotną. Wysiew pietruszki z nasion najlepiej rozpocząć w drugiej połowie maja.

  Pielęgnacja:
  Pielęgnacja natki pietruszki ogranicza się głównie do podlewania, bo natka czerpie wszelkie witaminy i składniki mineralne z korzenia, który powinien być głęboko osadzony w doniczce. Jeśli natomiast uprawiamy pietruszkę na korzeń pilnujmy jej dobrze i chrońmy przed szkodnikami i chwastami. Szczególnie uważajmy na nicienie, które ją wręcz uwielbiają.

  Zastosowanie:
  Jako roślina przyprawowa dodająca aromatu i koloru potrawom oraz jako silny wspomagacz pracy nerek.

  W nerkach często znajdują się złogi kamieni i piasku. Wszak nerki to filtr naszego organizmu. Skoro więc nerki filtrują nasz organizm pozwólmy się także im samym oczyścić, a najlepiej do tego posłużą nam soki.

  Sok z marchwi, selera i pietruszki: 
  Marchew, selera i korzeń pietruszki w proporcjach 9:5:2 wrzucić do sokowarki. Sok pić przez około dwa tygodnie w okresie letnio-jesiennym, pół szklanki 3 razy dziennie.

  Można także pić sok z samej pietruszki. Jednak pamiętajmy aby nie przesadzać kieliszek soku codziennie przez okres 4 miesięcy (najlepiej październik-styczeń) powinien wystarczyć, szczególnie jeśli ma się problem z częstymi infekcjami nerek.

0 komentarze:

Prześlij komentarz