Zwykłe warzywa - niezwykłe zabiegi

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach robienie domowych maseczek i innych zabiegów dla urody nie ma sensu . Szeroki wybór usług w gabinetach kosmetycznych i produktów w drogeriach sprawia, że wielu z nas wybiera zakup drogiego kremu, maseczki, olejku, nie zdając sobie sprawy z tego, że zwykłe warzywa mają tak niezwykłe właściwości. Oto porcja przykładowych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz z użyciem ziemniaka, marchewki, pietruszki, pomidora, ogórka, cebuli...



Maseczka z cebuli
1-2 cebule
gaza jałowa

Cebulę obrać, umyć i umieścić w piekarniku na godzinę. Po wystygnięciu rozgnieść i zawinąć w gazę. Robić kompresy na oczyszczoną skórę twarzy. Takie okłady pomogą w gojeniu się ran na skórze - po trądziku, ropnych krostach, wrzodach.




Olej marchwiowy
3 łyżki świeżo utartej marchwi
6 łyżek oliwy
gaza jałowa

Marchew mieszamy z oliwą (w szklanym naczyniu!) np. w słoiku i zostawimy to na 12 godzin. Po tym czasie wyciskamy marchew przez gazę. Olej doskonale odżywia zmienione chorobowo miejsca na skórze oraz poprawia jej koloryt. Dzięki kuracji takim olejem szybciej będą nam się goić rany. Olej marchwiowy można przechowywać max. 2 tygodnie w ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce.

Maseczka ogórkowa
Ogórka kroimy w drobne plasterki i od razu układamy na twarzy, przykrywamy czterokrotnie złożona gazą. Ogórka trzymamy na twarzy 20 minut. Ta najstarsza chyba maseczka ogórkowa jest idealna dla cery zmęczonej, z rozszerzonymi porami, ze skłonnością do przetłuszczania się. Działa ściągająco, wybielająco i odżywczo.

Oczyszczający napar z pietruszki
2 korzenie pietruszki
0,5 l. wody

Pietruszkę skroić, zalać wodą i gotować około 10 minut. Po wystygnięciu przesączyć przez gazę i wstawić do lodówki. Codziennie przemywać twarz naparem, dzięki temu pozbędziemy się ze skóry nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Napar z pietruszki łagodzi łojotok i sprawia, że przebarwienia i piegi stają się mniej widoczne.

Maseczka pomidorowa
pół małego dojrzałego pomidora
2 łyżeczki twarożku

Pomidora sparzyć, obrać ze skórki i dokładnie rozmiażdżyć np. blenderem. Wymieszać z twarożkiem i nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyć ciepłą wodą. To idealna maseczka regenarująco-nawilżająca. Szczególnie zalecana do cery trądzikowej.




Peeling winogronowy
1 łyżka otrąb pszennych
1 łyżka owoców winogron (bez skóry i nasion)

Otręby mieszamy z rozmiażdżonym winogronem, jeśli masa jest zbyt gęsta dodajemy kilka kropel wody. Peeling wcieramy w oczyszczoną skórę twarzy. Masujemy tak przez kilka minut pamiętając o tym by nie przesadzić z czasem masażu ani z siłą, nie o to tutaj chodzi. Peeling winogronowy ma dwa działania: mechanicznie usuwa niedoskonałości i zrogowaciały naskórek oraz chemicznie go rozpuszcza (dzięki kwasom zawartym w soku winogronowym). Taki peeling daje efekt odmłodzonej i rozjaśnionej cery. Szczególnie polecany dla pań w średnim wieku.

Łagodząca maseczka z ziemniaka
1 mały ziemniak
1 łyżka słodkiej śmietanki

Ziemniaka gotujemy w łupinie w nieosolonej wodzie. Obieramy jeszcze na gorąco i mieszamy ze śmietanką na jednolita masę. Ciepłą maseczkę rozsmarowujemy na skórze i pozostawiamy na 15 minut. Maseczka wygładza skórę i odświeża ją. Zalecana jest szczególnie po zimie, gdy nasza cera jest zniszczona wiatrem i mrozem.

Komentarze