Zioła i naturalne sposoby walki z łuszczycą

Nareszcie udało mi się skończyć długo wyczekiwany artykuł. Dostałam sporo maili i komentarzy z prośbą o podanie sposobów walki z łuszczycą. Kochani, nie dało się tego napisać w jeden wieczór - uwierzcie mi! Tak poważny problem jakim jest łuszczyca wymagał poważnego potraktowania i czasu na przemyślenie tego o czym chciałam wam powiedzieć.

Mówi się, że łuszczyca to choroba duszy. Zgadzam się z tym. Łuszczyca to złośliwa choroba skóry, która nie dała się do końca poznać, chociaż badania nad nią wciąż trwają. Na świecie jest coraz więcej pacjentów, którzy skarżą się swoim lekarzom na rany i łuszczący się naskórek. Niestety nie ma skutecznego leku na łuszczycę :(

Leczenie łuszczycy może być tylko objawowe, czyli daje czasową poprawę, ale nie zapobiega nawrotom.

Przyjrzyjmy się bliżej łuszczycy


Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą skóry w której występuje przyspieszone, nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Łuszczyca nie jest wywoływana przez drobnoustroje dlatego nie jest zaraźliwa. Początkiem łuszczycy jest powstawanie na skórze drobnych grudek, które pokrywają srebrzyste łuski. Zmiany łuszczycowe pojawiają się najczęściej na zgięciach kończyn: łokciach, kolanach, ramionach. Jednak łuszczyca lubi takę pojawiać się na głowie, we włosach, na paznokciach, które staja się łamliwe i sztywne.
Istotną rolę w powstawaniu łuszczycy ma dieta i niedobory witamin. Zbyt dużo cukru, nadmiar białka -  to wszystko może mieć wpływ na powstawanie zmian skórnych, które z czasem staja się łuszczycą. Dobrze jest by zmienić swój jadłospis i zrezygnować z mocno przetworzonego pożywienia. Produkty naturalne, ograniczenie białej mąki i jej przetworów mogą mieć duże znaczenie w leczeniu łuszczycy. Warto także zrezygnować z jedzenia słodyczy, cukier zastąpić np. ksylitolem i przestawić się na picie wody zamiast słodzonych soków. 
Niektóre źródła podają także, że w leczeniu łuszczycy ważna rolę odgrywa prawidłowe konsumowanie pokarmów. Wszystko co jemy musi być bardzo dokładnie przeżute i zwilżone śliną. 

Oto lista produktów, które mogą pomóc:

* ryż
* kleik owsiany
* drożdże
* surówki ze świeżych warzyw
* czosnek i chrzan 
* jogurt, kefir, zsiadłe mleko
* papaje, awokado, kiwi
* sok z marchwi i buraków

Leczenie zewnętrzne łuszczycy

W leczeniu zewnętrznym łuszczycy przydatne moją być zioła:

* zioła Ojca Grzegorza:
- 100 g korzenia łopianu
- 100 g ziela fiołka trójbarwnego
- 50 g pokrzywy
- 50 g ziela drapacza lekarskiego
- 50 g kwiatu bzu czarnego

Zioła zmieszać, wsypać łyżeczkę na szklankę gorącej wody, przykryć i parzyć około 30 minut. Pić 2-3 razy dziennie między posiłkami.

Terapia solna

Na łuszczycę bardzo korzystne jest branie kąpieli w roztworze z Soli z Morza Martwego.


Polecam wypróbowanie tej soli ze zdjęcia. Czytałam o niej same pozytywne opinie, dlatego uważam, że warto ja wypróbować. Cena jest znośna, a jeśli ma pomóc, to tym bardziej warto. Jeśli ktoś już ma jakieś doświadczenia związane z tą solą, bardzo proszę podzielcie się opinią z innymi zostawiając komentarz pod artykułem.

Leczenie aloesem

Spożywaj 2 razy dziennie po 3-4 łyżki stołowe miąższu aloesowego. Można także stosować żele i kremy zawierające aloes i propolis.

Witaminy wspomagające leczenie

Witamina C
Witamina B
Witamina F albo lecytyna (3 razy dziennie po 3 kapsułki)
Selen

Co jeszcze warto wiedzieć zmagając się z łuszczycą?

Do użytku zewnętrznego, do smarowania skóry warto stosować maści: Tormentiol, Allantoine, Zinci salicylatum.

Należy ograniczyć spożywanie alkoholu i ostrych przypraw tj. sól, ocet, pieprz, papryka.

Unikajmy sztucznej bielizny, najlepsza jest bawełniana.

Używaj oleju słonecznikowego i sojowego.

Jedz surówkę z kapustą, marchewką, kminkiem i oliwą przynajmniej raz dziennie.

Usuwaj ogniska zapalne zaraz jak się tylko pojawią.

Unikaj przeziębień i infekcji.

Unikaj wszelkich produktów, które w składzie mają: salicylany, betablokery, tetracykliny, butazolidyny.

Często natłuszczaj skórę.

Postaraj się nie stresować.

Jeśli będziemy się stosować do powyższych rad nie pozbędziemy się łuszczycy "na dobre", ale na pewno załagodzimy jej objawy. 

Komentarze

  1. Jeśli chodzi o sól z Morza Martwego, to potwierdzone są badania nad jej skutecznością. W ogóle kąpiele solankowe pomagają w walce z tą chorobą, może być nawet zwykła sól, tylko że bez dodatkowego jodu.
    A sól z Morza Martwego jest najlepsza, zawiera bardzo dużo pomocnych mikroelementów w odpowiednich stężeniach. Pytałem dermatologa ( jednego z najlepszych w Polsce zajmujących się leczeniem łuszczycy ) i to potwierdził. Zalecił, by taką sól z Morza Martwego nie używać do bezpośredniej kąpieli ( bo wtedy musiałoby się wsypać do wanny jakieś 20 kg soli, mniej, tyle ile zalecają na opakowaniu, jest odpowiednie dla zdrowej skóry, chora skóra z łuszczycą nie zareaguje wtedy odpowiednio ), więc zalecił, by kilogram takiej soli rozpuścić w 5 litrach wody i tak przygotowaną solanką obmywać zmiany łuszczycowe, pozostawić przez jakiś czas, a potem spłukać, wziąć prysznic. W innym przypadku ( bez spłukania ) może dojść do poparzenia skóry.

    Co do oleju, lepszy od słonecznikowego jest olej rzepakowy. Słońce korzystnie wpływa na łuszczycę ( stąd lm.in. ampy PUVA ), ale może też zaostrzać chorobę, trzeba więc wszystko wyważyć odpowiednio. Słońce jest niezbędne do wytwarzania się w organizmie witaminy D, która jest pomocna w leczeniu łuszczycy ( są maści na bazie tej witaminy ).

    OdpowiedzUsuń
  2. co do soli potwierdzam niestety u mnie pomaga sól tylko z morza martwego pozostale sole zero reakcji.

    OdpowiedzUsuń
  3. a dodam że po pozostałych solach u mnie pogorszenie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bo z łuszczycą nie ma żartów, naprawdę trzeba uważać czego się używa na skórę, żeby nie pogorszyć sytuacji.

    Moja siostra ma łuszczycę i ostatnio jej kupiłam w prezencie tą sól:
    http://naturica.pl/p/39/633/sol-naturalna-z-morza-martwego-z-olejem-arganowym-1-kg-bingospa-morze-martwe-kosmetyki.html

    Bardzo sobie ją chwali, bo nie dość, że łagodzi podrażnienia to jeszcze może sobie nią zrobić peeling antycellulitowy, który ponoć jest bardzo skuteczny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Że ja przepraszam, ale co w tym "artykule" zajęło tyle czasu? Kto pisze te maile do Ciebie ? Udowodnij.

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimie, może zalogujesz się i podasz swoje PRAWDZIWE imię i nazwisko.
    Skoro chcesz poznać dane moich czytelników nie uważasz, że na początek dobrze byłoby samemu się przedstawić?

    OdpowiedzUsuń
  7. Na niektórych forach pisze ze Ryż szkodzi tak jak Jogurty

    OdpowiedzUsuń
  8. Hmm skąd stwierdzenie unikaj słońca, choruję na łuszczyce 35 lat i przedewszystkim słońce i słona morska woda łagodzi objawy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz