• Pomocy gradówka!

  Gradówka to niewielki guzek zbudowany z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na powiece. Nie jest bolesna aczkolwiek jej posiadanie wiąże się z dość dużym dyskomfortem. Oko na którym mamy gradówkę jest czerwone i spuchnięte.


  Chociaż gradówkę łatwo pomylić z jęczmieniem, to są jednak pewne różnice w objawach, które pomogą nam się zdiagnozować już w domu:

  * jęczmień jest bardziej uciążliwy niż gradówka i bardziej bolesny
  * gradówka jest wyraźnym guzkiem
  * jęczmienia możemy się szybko pozbyć sami, choćby pocierając powiekę złotem, gradówki sami się  tak łatwo nie pozbędziemy

  Skąd ta gradówka?


  Przyczyny powstawania gradówki to:

  Zapalenie gruczołu tarczkowego, który jest odpowiedzialny za utrzymanie szczelności powiek po zamknięciu i ochronę przed utratą wilgotności. W wyniku stanu zapalnego zamykają się przewody odprowadzające wydzielinę produkowana przez gruczoł tarczkowy. Zalegającą masa powoduje rozdęcie ścian gruczołu i podtrzymanie lub zaostrzenie stanu zapalnego. W ten własnie sposób tworzy się guzek.

  Kogo gradówka lubi najbardziej?

  - cukrzyków
  - osoby noszące szkła kontaktowe
  - osoby cierpiące na trądzik różowaty
  - osoby z łojotokowym zapaleniem skóry
  - osoby zakażone gronkowcem

  Jak leczyć gradówkę?


  Gdy okaże się, że mamy gradówkę niezbędna jest wizyta u okulisty. Lekarz wykona zabieg okulistyczny w znieczuleniu miejscowym. Zabieg nie jest bolesny, ani szczególnie niebezpieczny. Niestety sami nie będziemy mogli domowymi sposobami pozbyć się gradówki. Możemy wspomagać leczenie wykonując kompresy z rumianku, zielonej herbaty, świeżej pietruszki. Można również robić okłady z ziemniaka.

  Jeśli gradówka często powraca, warto zastanowić się nad większą higieną oka i zgłosić się na specjalistyczne badania, bo powracająca gradówka może być przyczyna nowotworu oka.

3 komentarze:

 1. scarlet23 pisze...

  czasem mie to dopada:( nosze soczewki

 2. Anonimowy pisze...

  Jak leczysz?

 3. Anonimowy pisze...

  Witajcie
  gradówkę można wyleczyć borowiną destylowaną od Inez z bloga herbiness. Przykładamy namoczony kompres na gradówkę i z tym leżymy.Przetestowane!!!

Prześlij komentarz