Domowe sposoby na świąteczne przejedzenie i przepis na herbatkę

Wszyscy tak piszą i piszą o tych świętach, pomyślałam więc, że nie mogę być gorsza :)
Napiszę i ja!

Nie spodziewajcie się ode mnie żadnych przepisów, bo jestem tak zarobiona, że nie mam czasu nawet pomyśleć o tym by jeszcze zdjęcia robić. Jednak jak zawsze możecie liczyć na rady. A co Niezłe Ziółko radzi tym razem?

Dziś podam wam kilka sposobów na świąteczne przejedzenie, powiem jakie zioła są najlepsze na problemy żołądkowe. Nie oszukujmy się każdy z nas zje więcej niż może. Każdy z nas będzie wpychał w siebie coś czego nie zdąży dobrze strawić, a już na stole będzie kolejne danie. To się nazywa magia świąt ;)

Jak sobie radzić na objazdowych wigiliach?
Co zrobić by nie mieć brzucha jak balon?
Jakie zioła warto pić między posiłkami?

Oto moje domowe sposoby na  świąteczne przejedzenie



1. Nie popijaj posiłków. Płyny można przyjmować dopiero jakieś 30 minut po jedzeniu. Inaczej trawimy dłużej.

2. Nie jedz wszystkiego na raz. Staraj się robić jakieś odstępy między posiłkami, nie zagryzaj śledzia kapustą i nie jedz ciasta zaraz po sałatce jarzynowej.

3. Pij dużo płynów.

4. Warto pić rano na czczo błonnik witalny. Będzie wspomagał pracę jelit, regulował przemianę materii i dzięki temu szybciej oczyścimy się ze złogów.

5. Czasem warto do posiłku wypić kieliszek czerwonego wina ;)

A teraz powiem wam jakie zioła pomogą wam w te święta na problemy żołądkowe:



Rumianek - wspomaga pracę jelit, przyspiesza trawienie, wspomaga wątrobę

Mięta - najlepsza na bóle brzucha, zmniejsza uczucie przejedzenia, nie dopuści do zalegania gazów, zapobiega zgadze

Kminek - pić go nie będziesz, ale warto go dodawać do tłustych potraw; kminek pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz perystaltykę jelit

Dziurawiec - działa bardzo podobnie, tyle, że można go zaparzać i pić tak jak inne zioła w formie herbatki

Pokrzywa - pobudza trawienie, wspomaga wątrobę, zapobiega ewentualny biegunkom

Lawenda - bardzo ale to bardzo pomocna w trawieniu ciężkich potraw, wspomaga ona ruchy robaczkowe jelit, najlepiej pić ja po posiłku

Rozmaryn - ma specyficzny zapach i smak, ale zalecam dodawanie go do wszelkiego rodzaju potraw, mięs, bigosu, rozmaryn nie tylko wzbogaci smak i zapach potrawy ale także złagodzi skurcze żołądka, usunie dyskomfort który pojawił się w jelitach

I na koniec przepis na herbatkę dla całej rodziny od mojej Kochanej Marii Treben:

Mieszamy w równych ilościach: podbiał pospolity, pierwiosnkę lekarską, fiołki, miodunkę plamistą, szczawik zajęczy, bluszczyk kurdybanek, pokrzywę, przywrotnik pospolity, przetacznik leśny, liście truskawki, szczyty pędów jeżyn i malin, młode pędy bzu czarnego, stokrotkę pospolitą, kwiaty lipy, rumianek, wiązówkę błotną, nagietek, marzankę wonną, macierzankę, melisę lekarską, miętę, krwawnik, dziewannę, dziurawiec, lebiodkę, wierzbownicę drobnokwiatową, pędy sosny, przytulię, płatki róży...

Łyżkę mieszanki wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem na krótko. Pijemy gorącą. Ponoć doznania są niesamowite, a smak niezapomniany. Przyznam - jeszcze nie robiłam, ale jak tylko wysprzątam dom i w końcu będę mogła wejść do kuchni by rozpocząć kulinarne przygotowania, na pewno znajdę też czas na zrobienie takiej zimowej herbatki ziołowej :)

Więcej takich przepisów znajdziecie TUTAJ.
Może chcecie się podzielić waszymi przepisami świątecznymi, albo poradzić coś czytelnikom przed świętami? Jakie zioła wam pomagają na problemy żołądkowe?

Zapraszam do udzielania się w komentarzach! :)


Komentarze

  1. Wreszcie ktoś poruszył ważną kwestię :) Wykorzystam Twoje rady :)

    OdpowiedzUsuń
  2. właśnie dzisiaj sprawdzałam czy mam miętę na świąteczny ratunek :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz