• 4 prawdy o fitosterolach, o których nie miałaś pojęcia!

  Dziś będzie o fitosterolach ❤

  Wiecie co to takiego?  Fitosterole to  roślinne sterole i stanole występujące w naturalnej formie w ziarnach soi, łuskach ryżu i zarodkach pszennych.


  Fitosterole to substancje roślinne o budowie bardzo zbliżonej do ludzkiego cholesterolu. Regularnie przyjmowane z dietą pomagają skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy i zawału, a nawet mogą chronić przed niektórymi nowotworami. 
  [Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl]


  Fitosterole mają bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu - hamują wchłanianie cholesterolu z pokarmu.

  Czy wiesz, że te niezwykłe substancje są już dostępne w margarynach, mleku, serach, napojach jogurtowych? Można nawet je kupić jako suplement diety w kapsułach! Chociaż ja przyznam, że wolę przyjmować je w bardziej naturalnych formach. Jeśli mam wybór wypić herbatkę ziołową albo łyknąć kapsułkę to wiadomo, że wybiorę tą pierwszą opcję.

  Oto 4 prawdy o fitosterolach, o których nie miałaś pojęcia

  Znalezione obrazy dla zapytania veins

  1. Wysoki cholesterol odbiera życie prawie 100 Polakom dziennie! Codzienne przyjmowanie fitosteroli może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 10 %, a co za tym idzie zmniejszyć ryzyko chorób serca.

  2. Budowa chemiczna fitosteroli jest niemal identyczna jak cholesterolu. W jelitach fitosterole łączą się z cząsteczkami, które transportują cholesterol. W ten sposób cholesterol zostaje usunięty z organizmu. Podobnie działa błonnik, przywiązuje się do cząstek cholesterolu i BLOKUJE ich przejście do krwiobiegu.

  3. Fitosterole zapobiegają zachorowaniu na raka jelita i jest to udowodnione naukowo.

  4. Największą zawartość fitosteroli mają takie oto warzywa i owoce:

  ZAWARTOŚĆ FITOSTEROLI (MG/100G CZĘŚCI JADALNEJ)

  Brokuły- 39
  Brukselka- 43
  Marchew-16
  Kalafior- 40
  Cebula- 8
  Czarne oliwki- 50
  Pomidory- 5


  Jabłka- 13
  Banany- 14
  Kiwi- 9
  Pomarańcze- 24
  Brzoskwinie- 15
  Gruszki- 12
  Grejpfruty- 22

  Teraz wiesz już na co zwracać uwagę w swojej diecie, jakie warzywa i owoce powinny się znaleźć codziennie na twoim talerzu. Jednak nie tylko w warzywach i owocach znajdziemy fitosterole. 

  Coraz więcej na rynku produktów, które obniżają cholesterol własnie dzięki zawartości fitosteroli. Ja znam dwa, które przyznam, że czasami kupuję, ale bez przesady ;)

  Benecol i Flora Proactiv - nie zaszkodzi raz na jakiś czas kupić, aczkolwiek zachęcam do dbania o serce i cholesterol naturalnie! :)

  Aa, byłabym zapomniała, jeśli pijecie błonnik witalny (pisałam o nim niedawno, dla przypomnienia link TUTAJ)- to też możecie być spokojni o swoje serce, bo błonnik też obniża poziom cholesterolu i usuwa toksyny z organizmu, a przy tym dba o nasza figurę :) 

  To takie dwa w jednym, moje ulubione dwa w jednym ;)

  Jak chcecie poczytać więcej na temat wpływu błonnika na cholesterol i serce zachęcam do przeczytania całego artykułu TUTAJ.

  A ja na koniec powiem wam jeszcze gdzie szukać fitosteroli. Oprócz jedzenia do każdego posiłku warzyw, które wymieniłam wyżej warto do diety włączyć również: kiełki pszenicy, soję, olej ryżowy, sezamowy, kukurydziany, olej canola, orzechy ziemne, otręby pszenne, migdały, pieczywo żytnie, oliwę z oliwek. 
  A ty jesz codziennie fitosterole?

  Jak dbasz o swoje serce?


2 komentarze:

 1. iwaskievic pisze...

  Bardzo cenne info, dzięki wielkie ;)

 2. Agnieszka pisze...

  Hm, nigdy nie słyszałam o nich i o ich właściwościach. O dziś zaczynam jeść więcej kiełek pszenicy i migdałów, bo bardzo je lubię ;)

Prześlij komentarz