Ból zęba? Te zioła i przyprawy ci pomogą!

Ból zęba może się przytrafić każdemu. W dzień czy w nocy bardzo często jesteśmy skazani tylko na siebie. Wszyscy wiemy, że zanim trafimy do dentysty może minąć kilka godzin ( W najlepszym przypadku! Czasami trzeba czekać dzień czy dwa!). Nie jestem zwolenniczką łykania środków przeciwbólowych i tłumienia bólu dlatego przygotowałam dla was dzisiaj kilka domowych sposobów na ból zęba. 

Ból zęba - zioła i przyprawy, które ci pomogą



ból zeba


Cynamon

Cynamon to nie tylko aromatyczna przyprawa, to przeciwbakteryjny i łagodny środek przeciwbólowy.
Są dwie standardowe metody stosowane w odniesieniu do zdrowia dziąseł i czyszczenia zębów. Pierwsza polega na zmieszaniu miodu z cynamonem i wcieraniu go w dziąsła. Druga polega na wsypaniu cynamonu do ciepłej wody i picie go małymi łyczkami.

Kora cynamonowa pomaga zapobiegać próchnicy zębów, chorobom dziąseł, zwalcza nieprzyjemny zapach z ust. Wynika to z właściwości antybakteryjnych cynamonu i unikalnych związków, które idealnie nadają się do zastosowań stomatologicznych.

Poza stomatologią cynamon ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Wykazano, że cynamon obniża poziom cholesterolu LDL i wpływa regulująco na poziom cukru we krwi. Dzięki temu cynamon jest potężnym sprzymierzeńcem dla osób z cukrzycą typu 2.

Stwierdzono również, że cynamon hamuje rozwój bakterii w żywności, co czyni go doskonałym, choć kosztownym, naturalnym konserwantem żywności. Cynamon walczy z bakteriami E. coli po dodaniu do niepasteryzowanych soków.


Cynamon jest powszechnie stosowany w medycynie naturalnej w celu zmniejszenia wzdęć, a także w leczeniu zespołu jelita drażliwego i łagodzenia skutków niestrawności. 

I jeszcze jedna cudowna właściwość cynamonu - pomaga w usuwaniu cellulitu, dlatego jeśli zamierzamy się odchudzać, redukować podskórną tkankę tłuszczową wybierajmy kosmetyki, które w składzie ten cynamon mają.


Goździki

Olejek goździkowy jest domowym lekarstwem na ból zęba, ale nie wiem czy wiecie, że olejek goździkowy jest używany także przez dentystów. Olejek goździkowy w połączeniu z innym składnikiem jest używany do wypełnień tymczasowych w trakcie leczenia zębów. Takie opatrunki mają działać przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Jeśli więc jesteście w trakcie leczenia zęba i dentysta zakłada wam tzw. opatrunek tymczasowy, silnie aromatyczny, to znaczy, że użył właśnie olejku goździkowego.

Olejek goździkowy jest również naturalnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym.

Inne zastosowania olejku goździkowego: niestrawność, kaszel, astma, ból głowy, stres. 

Jak używać olejku goździkowego na ból zęba? Są dwie metody, możesz albo kupić gotowy olejek dać kilka kropli na wacik i przyłożyć do zęba lub po prostu rozgnieść zębami goździka i potrzymać go przez kilka minut. Ulga przychodzi niemal od razu.


Kolendra 

Historyczne w starożytnych Chinach, kolendra znana była jako chińska pietruszka. Antybakteryjne właściwości kolendry sprawiły, że jest ona idealna do oczyszczenia owrzodzeń i zakażeń w jamie ustnej. Jedną łyżeczkę nasion kolendry zalewamy szklanką gorącej wody i płuczemy gardło 3-4 razy dziennie.

Świeże liście kolendry są bogate w witaminę C. Ta witamina pomaga przyspieszyć leczenie zęba i łagodzi ból. Posiekaj drobno kolendrę, albo wręcz rozgnieć je w moździerzu, dodaj odrobinę wody. Pastę nakładaj na zęba.



Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji jest używany od tysiącleci w medycynie chińskiej. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe leczą choroby nowotworowe i pomagają na problemy jamy ustnej.

Niektórzy polecają rzucie lukrecji w celu odświeżenia jamy ustnej, złagodzenia bólu zęba, pozbycia się bakterii z ust.

Pamiętajmy jednak, że korzeń lukrecji należy stosować ostrożnie po konsultacji z lekarzem, ponieważ może on wywoływać poważne skutki uboczne i dawać negatywne interakcje z lekami na receptę.

Gałka muszkatołowa

Ta przyprawa znana jest wciąż dosyć słabo w naszej kuchni. Mało kto używa gałki muszkatołowej do przyprawiania potraw. A szkoda, bo ma szeroką gamę właściwości, które są korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Gałka muszkatołowa eliminuje toksyny z organizmu, wzmacnia układ odpornościowy, poprawa wygląd skóry, łagodzi ból i poprawia ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Gałkę muszkatołową zetrzyj na drobnej tarce, wymieszaj z odrobiną oleju kokosowego lub wodą i nakładaj na bolący ząb. Ulga powinna przyjść szybko.

Komentarze