Oregano, czyli właściwości lecznicze lebiodki pospolitej

Oregano to jedno z moich ulubionych ziół. Nie wyobrażam sobie, by go zabrakło w mojej kuchni. Używam go praktycznie codziennie, do sosów, do dressingów, zup, posypuję nim kanapki i dodaję go do sałatek.

Oregano – słów kilka o tym ziółku



Oregano czyli lebiodka pospolita to jedna najpopularniejszych przypraw. Dodaje potrawom niesamowitego aromatu i smaku, poprawia trawienie, łagodzi kaszel i nie tylko. Za chwilę przeczytacie całą długą listę dolegliwości na jakie pomaga, ale zanim do tego przejdziemy, słów kilka o właściwościach oregano. Oregano zawiera olejki eteryczne, które czynią z niego prawdziwego pogromcę bakterii i grzybów. Oregano zwalcza drobnoustroje prawie tak dobrze jak chrzan czy czosnek. Siła tego niepozornego ziółka jest tak wielka, że mogą się przy nim schować też Escherichia coli czy drożdżaki różnego pochodzenia.

Ciekawostką jest, że w Starożytności z pomocą oregano mumifikowano zwłoki, dziś używamy go do dezynfekcji raz i skóry. Jak widać oregano jest znane od wieków i wciąż cieszy się ogromną  popularnością! Kto wie niech korzysta z jego mocy!

Oregano - na co pomaga


- Bóle głowy
- Wysoki cholesterol
- Ukąszenia owadów
- Infekcje grzybicze
- Kaszel
- Grypę
- Zakażenia drożdżakowe
- Obolałe stopy
- Zespół jelita drażliwego
- Niestrawność
- Zespół chronicznego zmęczenia
- Zapalenie oskrzeli
- Zespół nieszczelnego jelita
- Pasożyty jelitowe
- Inne infekcje bakteryjne
- Obrzęk
- Zapalenie
- Astmę
- Ból stawów
- Skurcze menstruacyjne
- Użądlenia pszczół
- Łupież
- Choroby serca
- Wzdęcia
- Ból mięśni
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Utratę apetytu
- Gorączkę
- Biegunkę
- Żółtaczkę
- Niepokój
- Brzydki oddech
- Wyprysk kontaktowy
- Alergie
- Zmęczenie

To jeszcze nie wszystko! Z oregano możesz zrobić pesto oraz uzdrawiający napój oxymel, który świetnie radzi sobie z przeziębieniem i poprawia trawienie.

Pesto z oregano


Garść świeżego oregano
Łyżka płatków migdałowych
Ząbek czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
Sól do smaku

Wszystkie składniki wkładamy do blendera i miksujemy aż powstanie gęsta masa.
Pesto z oregano można robić w wielu różnych wariacjach, płatki migdałowe można zastępować słonecznikiem, pistacjami, ale mi najbardziej smakuje jednak taki tradycyjny przepis. Ja tego pesto używam na kanapkę oraz do makaronu.

Oxymel



1 szklanka posiekanej cebuli
1 szklanka wyciśniętego czosnku
1 szklanka pokrojonego korzenia chrzanu
1 szklanka pokrojonego korzenia imbiru
2-4 małe papryczki chilli
Łyżka oregano
Ocet jabłkowy i płynny miód do smaku

Do dużego słoja wrzuć pokrojone warzywa, wsyp oregano, całość zalej octem jabłkowym. Pamiętaj by używać właśnie octu jabłkowego, a nie winnego. Odstaw słój na miesiąc, może co jakiś czas potrząsać słojem, ale nie jest to konieczne. Po tym czasie napój należy odcedzić, do płynu dodać tyle miodu ile chcesz – ważne żeby ci smakowało. Miód jest zdrowy więc nie przedawkujesz go. Ja dodaje jakieś 5 łyżek.

oregano
KUP TERAZ


Oxymel możemy spożywać regularnie, profilaktycznie po jednej łyżce dziennie dla wzmocnienia organizmu. Jeśli czujesz, że bierze cię przeziębienie, zwiększ dawkę. Oxymel można pić na łyżce i popijać gorącą herbatą, albo rozpuszczać w ciepłym lub zimnym napoju. Oxymel świetnie radzi sobie z zatokami, jeśli więc chorujemy często na zatoki, będziemy mieć lekarstwo jak znalazł! Nie bójmy się też używać go tak na co dzień, np. do marynowania mięs. Oxymel trzymajmy w słoiku, w lodówce.

Lubicie oregano?
Macie jakieś sprawdzone przepisy?
Podzielcie się w komentarzach!


Komentarze

  1. U mnie na ibs nie pomogło. Zioła to za mało niestety, muszę jeszcze się wspomagać preparatem intesta na rewolucje jelitowe, bo inaczej byłoby kiepsko

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz