Kasza jaglana, dlaczego powinnaś ją jeść przynajmniej raz w tygodniu?

Dziś będzie o właściwościach kaszy jaglanej. Kasza jaglana powstaje z prosa, proso natomiast to jedno z najstarszych zbóż na świecie, było spożywane w zachodnich Chinach już w 5900 p.n.e. 

Proso najprawdopodobniej pochodzi z Afryki, rośnie w kolbach podobnych do kukurydzy. Proso jest odporne na suszę, dzięki czemu nie jest zbożem problematycznym w uprawie, bo nawet wiele dni suszy nie jest w stanie mu zaszkodzić. W Ameryce Północnej i Europie proso uprawiane jest przede wszystkim na paszę dla zwierząt, ale człowiek też coraz chętniej sięga po to zboże, bo jak się okazuje ma wiele cennych właściwości.

Kasza jaglana - dlaczego warto ją jeść regularnie

Fot. Obraz coopmart z Pixabay 

1. Kasza jaglana pomaga w odchudzaniu


Otyłość jest najczęściej powtarzającym się problemem, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wszyscy jesteśmy świadomi faktu, że otyłość prowadzi do wielu innych chorób, a mimo tego wciąż wiele osób ma nadwagę, z którą nic nie robi. Naukowcy i lekarze ujawnili, że utrata masy ciała jest możliwa tylko wtedy, gdy przestrzegana jest ścisła dieta . Kasza jaglana pomaga w odchudzaniu! Zawiera tryptofan, aminokwas, który obniża apetyt i pomaga w utrzymaniu wagi. Ponadto jest bogata w błonnik dzięki, któremu hamuje pokusę częstego objadania się.

2. Kasza jaglana leczy chorobę wieńcową


Spożywanie kaszy jaglanej pomaga w leczeniu choroby wieńcowej. Wszystko dzięki jej właściwościom i cennym składnikom, które się w niej znajdują. Przeczytasz o tym niżej.

3. Kasza jaglana zmniejsza ryzyko raka


Naukowcy są zgodni - jedzenie regularnie kaszy jaglanej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o 50% oraz rada jelita grubego. Kasza jaglana zawiera mnóstwo błonnika, który pomaga oczyszczać jelita.

4. Kasza jaglana idealna przy cukrzycy!


Kasza jaglana u osób cierpiących na cukrzycę reguluje poziom cukru we krwi. Dlatego warto spożywać ją przynajmniej kilka razy w tygodniu jeśli cierpimy na tą chorobę.

5. Kasza jaglana zmniejsza wysokie ciśnienie krwi

Kasza jaglana zawiera magnez, który wpływa pozytywnie na pracę serca i naczyń krwionośnych. Dzięki temu obniża ciśnienie krwi i sprawia, że układ krwionośny funkcjonuje lepiej. Kasza jaglana zmniejsza również nasilenie astmy i migreny.

6. Kasza jaglana zapewnia dobry sen


Kasza jaglana zawiera tryptofan, który utrzymuje właściwy poziom serotoniny, co zmniejsza stres i pomaga w spokojnym śnie.

7. Kasza jaglana pomaga w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych


Wysoki poziom magnezu pomaga kobietom przetrwać "te" dni i łagodzi silne skurcze menstruacyjne. Dlatego jeśli masz okres jedz kaszę jaglaną!

Cenne składniki kaszy jaglanej:

Energia: 1582 kJ
Węglowodany: 72,8 g
Tłuszcz: 4,3 g
Białko: 11 g
Ryboflawina: 0,29 mg
Niacyna: 4,72 mg
Kwas pantotenowy: 0,85 mg
Witamina B6: 0,38 mg
Kwas foliowy: 85 mg
Witamina C: 1,6 mg
Witamina K: 0,9 mg
Wapń: 8 mg
Żelazo: 3 mg
Magnez: 114 mg
Mangan: 1,6 mg
Fosfor: 285 mg
Potas: 195 mg
Sód: 5 mg
Cynk: 1,7 mg


Na koniec łapcie fajny przepis na kotleciki z kaszy jaglanej z bloga Diety i ich sekrety:


Polecam lekturę:

Uwielbiam!
Czasem mam ochotę na czystą kaszę jaglaną bez żadnych dodatków.
Taka kasza ma magiczne działanie.
Wzmacnia od środka.
Przywraca do równowagi.
Uspokaja żołądek.
Pieści skórę.
Kiedy wracam z dalekiej wyprawy przez trudne zakątki świata, gdzie się zmęczyłam, głodowałam, a czasem byłam zmuszona jeść to, czego nie lubię i co mi nie służy, zawsze zaczynam od kaszy jaglanej.
Zdarza się, że przez trzy dni jem tylko głównie kaszę jaglaną, bo mam na nią tak wielką ochotę...


Komentarze

Prześlij komentarz