Poznaj naturalną moc olejku z pestek winogron!

Źródło


Winogrona – zielone lub różowe. Owoc łatwo dostępny niemal przez okrągły rok. Ich smak zna praktycznie każdy. Bez trudu potrafimy również wymienić ich zastosowanie kulinarne. Jednakże spytani o ich właściwości prozdrowotne, najczęściej milczymy, podczas gdy owoce te – a w szczególności ich pestki – to doskonałym wręcz panaceum na wiele zdrowotnych dolegliwości.

Winogronowa apteczka

- tak w dużym skrócie można, a wręcz należy opisać pestki winogron. Te – z punktu widzenia przeciętnego człowieka – zbędne elementy tego smacznego owocu, skrywają w sobie ogromną ilość komponentów o typowo leczniczym charakterze. Zawierają one w swoim składzie kompleks czterech, istotnych dla naszego zdrowia witamin: A (pomocna w dbaniu o kondycję wzroku i prawidłową pracę tarczycy; pomocna w leczeniu trądziku), E (łagodzi zmęczenie), K (pomocna przy procesach krzepnięcia krwi; zmniejszenie bardzo obfitego krwawienia miesiączkowego) i B6 (wsparcie dla układu nerwowego). Ponadto bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe (wsparcie dla czynności mózgu, serca, siatkówki ).

Jak zatem widać pestki winogron to najwyraźniej niedoceniany przez nas surowiec, z którego w odpowiednich warunkach wytwarza się olej.


Po co nam olej z pestek winogron?


Pasjonaci sztuki kulinarnej, chwalą sobie olej z pestek winogron z racji na jego walory smakowe (posiada lekko orzechowy posmak) i … niemal zupełny brak zapachu. Z upodobaniem dodają go, więc do różnego rodzaju potraw takich jak, chociażby różnego rodzaju sałatki, marynaty czy dania z serem. Z kolei ze względu na niską kaloryczność, zyskał on sobie go sprzymierzeńców wśród dietetyków i ekspertów ds. zdrowego odżywiania.

Jednakże ten sam specyfik, doskonale odnajduje się także, jako suplement diety. Warto po niego sięgnąć, gdy dopadły nas lub jeśli chcemy uniknąć takich dolegliwości jak:

- choroby serca;

- schorzenia ze strony układu krążenia;

- osłabienie odporności;

- zrujnowany system nerwowy;

- kłopoty z pamięcią czy koncentracją.


Ponadto olej z pestek winogron poleca się przy:

- podwyższonym cholesterolu;

- osłabieniu mięśni;

- kłopotami ze wzrokiem;

- problemami ze strony mechanizmu przemiany materii.


Warto też nadmienić, że w pestkach winogron znajduje się potężna ilość witaminy C – jednego z silniejszych przeciwutleniaczy. Dzięki temu olej z pestek winogron, to nasz największy sprzymierzeniec w walce z wolnymi rodnikami, które – chociaż niewielkich rozmiarów – potrafią siać ogromne spustoszenie w naszym organizmie. 


Jak używać oleju z pestek winogron?


Aby móc odczuć na własnej skórze moc oleju winogronowego, możemy zastosować go w różny sposób, na przykład jako:

- dodatek do potraw;

- olejek do masażu (leczniczego, relaksującego, a nawet erotycznego);

- olejek do kąpieli.


Olej z pestek winogron znany jest i tłoczony już od czasów starożytnych, jednak to dopiero współczesne badania wykazują jego dobroczynne właściwości nie tylko dla naszego zdrowia, ale i pięknego wyglądu. Właśnie, dlatego coraz częściej możemy spotkać w sklepach olej z pestek winogron w formie ułatwiającej pielęgnację ciała i włosów. Pojawia się on także często jako składnik kremów, toników oraz szamponów czy odżywek do pielęgnacji włosów. 

Olej ten jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak kwas linolowy. W jego składzie jest także wiele witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, a część z nich nazywana jest witaminami młodości. Zalicza się do nich witaminy: A, E, K i D. Warto podkreślić, że właśnie olej z pestek z winogron jest najbogatszym źródłem kwasu linolowego oraz witaminy E, która jest doskonałym antyutleniaczem i składnikiem wielu kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Oprócz wyżej wspomnianych elementów można w jego składzie znaleźć także witaminę B6, lecytynę, flawonoidy (doceniane za swoje właściwości przeciwutleniające), resweratrol (skuteczny przeciwutleniacz po raz kolejny) oraz szereg minerałów. Kiedy stosujemy go bezpośrednio na skórę, doskonale się wchłania i przekazuje w głąb skóry wszystkie zawarte w sobie substancje odżywcze. 

Co ważne dla wielu osób, nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. 

Olej tłoczony z pestek winogron pomaga hamować procesy starzenia się skóry – regeneruje ją i odżywia. Dodatkowo posiada właściwości łagodzące podrażnienia, więc może być stosowany, nawet gdy mamy bardzo wrażliwą cerę. Dzięki swoim właściwościom odżywczym sprawia, że skóra staje się gładka i rozświetlona. Ma także działanie emolientu – nawilża i delikatnie natłuszcza skórę. Poleca się go osobom z problemami skórnymi, gdyż ma działanie tonizujące i przeciwzapalne. Z uwagi na wysoką zawartość witaminy E poprawia jędrność i napięcie skóry. Tworzy także film ochronny na skórze, dzięki czemu wzmocniona zostaje lipidowa struktura naskórka.

Podobne działanie olej z pestek winogron wykazuje przy pielęgnacji włosów – wzmacnia je, odżywia i sprawia, że pięknie się błyszczą.

Olej ten może być także stosowany w czasie masaży.

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób wykorzystać olej z winogron do pielęgnacji cery to mam dla Was małą podpowiedź. Można go wykorzystać do stworzenia domowej maseczki z wykorzystaniem kurkumy, która ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze i doskonale uzupełnia działanie oleju.


Do sporządzenia maseczki z kurkumą potrzebne będą: 

kurkuma w proszku około ½ łyżeczki, 

kilka kropel oleju z pestek winogron 

odrobina jogurtu naturalnego. 

Maseczkę nakłada się na twarz na 15-20 minut, po czym spłukuje ciepłą wodą. 


Pamiętać jednak trzeba, że kurkuma może nieco zabarwić naszą skórę w związku, z czym maseczkę najlepiej nakładać wieczorem lub wtedy, gdy nie planujemy żadnego wyjścia z domu.

Maseczka ta sprawia, że skóra zostaje oczyszczona z nadmiaru sebum, drobne ranki szybciej się goją, a skóra staje się zmatowiona, gładka i promienista.


Dowiedz się czym jest kolagen i zgarnij kosmetyki za 1 grosz!


Komentarze