Ziołowe płukanki do każdego rodzaju włosów

Dawniej kobiety musiały radzić sobie bez gotowych kosmetyków do pielęgnacji i powiem Wam, że znakomicie sobie radziły. Dzisiaj, z lenistwa poniekąd lub z braku czasu wolimy kupić gotowy produkt. Ja postaram się zaproponować coś mało czasochłonnego na każdy rodzaj włosów. Mam nadzieję, że zachęcę Was do spróbowania, a być może pokochania ziołowych płukanek na piękne, zdrowe i lśniące włosy. Takie proste, domowe sposoby są po pierwsze tańsze ale i bardziej skuteczne. Z ciekawostek powiem Wam, że jeżeli ktoś ma problem z rozczesaniem włosów po umyciu, wystarczy wetrzeć w nie piwo lub sok z cytryny, pamiętając, że piwo jest lepsze przy włosach suchych, a cytryna przy przetłuszczających się. 

Ziołowe płukanki na piękne włosy


Ziołowe płukanki na włosy suche, zniszczone farbowaniem oraz trwałą ondulacją


Roślinami, które sprawdzają się doskonale przy tego rodzaju włosach jest lipa, rumianek, pokrzywa, rozmaryn. Przy włosach suchych powinno się unikać używania lakieru do włosów, stosowania zabiegów takich jak rozjaśnianie, farbowanie czy trwała, które strasznie wysuszają włosy. Przed każdym myciem włosów warto, by było natrzeć końcówki włosów suchych na przykład olejkiem migdałowym, arganowym czy z kiełków pszenicy. Możemy przygotować sobie również własny, domowy szampon z korzeni mydlnicy.

A oto przepis:
2 łyżki pokruszonych korzeni mydlnicy
1 łyżeczka soku z cytryny
1 szklanka wody

Korzenie mydlnicy zalewa się wrzątkiem, po czym gotuje się je pod przykryciem około 3 minut na bardzo małym ogniu. Po odcedzeniu i wystudzeniu dodaje się sok z cytryny.

Przepisów na płukanki do włosów suchych i zniszczonych jest naprawdę całe mnóstwo. Dlatego wybiorę tylko jedną, którą uważam za bardzo skuteczną, gdyż sama stosuję.

A będzie to płukanka lipowa, bardzo łatwa w wykonaniu i tania:

2 łyżki suszonych kwiatów lipy
1 łyżeczka soku z cytryny
1 litr wody

Kwiaty lipy należy zalać wrzątkiem, zaparzyć a następnie zostawić do wystygnięcia. Odcedzić i dodać sok z cytryny. Płukaną spłukujemy włosy uprzednio umyte. Jest doskonała do włosów zniszczonych, farbowanych i po zabiegu trwałej.

Ziołowe płukanki na włosy przetłuszczające się


Roślinami, które stosuje się przy włosach przetłuszczających się jest łopian, skrzyp polny, szałwia, pokrzywa, tymianek, rozmaryn. Przy włosach tłustych unikamy preparatów z zawartością alkoholu. Warto również ograniczyć w swojej diecie spożywanie ostrych i tłustych potraw oraz czekolady. Jeżeli chodzi o płukankę do tego rodzaju włosów, którą można wykonać samemu w domu tanim kosztem to polecam płukankę 3 x 1 - sama wymyśliłam tę nazwę :)

1 łyżeczka skrzypu polnego
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka rozmarynu

Zioła należy wymierzać, a następnie zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem do naciągnięcia na około 10-15 minut. Po wystygnięciu mamy gotową płukankę, którą spłukujemy uprzednio umyte włosy. Rozmaryn działa pobudzająco na ukrwienie skóry głowy, przez co wpływa pozytywnie na cebulki włosów i wzrost.

Ziołowe płukanki na tłuste włosy


Przy włosach tłustych polecam również zastosowanie okładu rozmarynowego, który stosuje się jak maskę nawilżającą do włosów. Nakłada się ją na suche włosy, na całą skórę głowy, po czym przykrywa foliowym czepkiem i pozostawia minimum na 30 minut. Następnie należy ją spłukać obficie ciepłą wodą. Okład taki sprawia zmniejszenie wydzielania łoju przez skórę głowy, przez co włosy mniej się przetłuszczają. Na pewno warto spróbować.

A oto składniki tego cudownego specyfiku:

½ łyżeczki olejku rozmarynowego
1 żółtko
1 łyżeczka olejku z migdałów

Do żółtka stopniowo i powoli wlewamy olejek z migdałów, ciągle mieszając, a następnie dodajemy olejek rozmarynowy. Gdy po wymieszaniu uzyskamy konsystencję podobną do majonezu, nakładamy maskę.

Ziołowe płukanki na włosy z łupieżem


Mam dla Was jeszcze kilka prostych porad na włosy z problemem łupieżu. Wiecie, że w łatwy sposób można się go pozbyć? Można na przykład przygotować sobie płukankę z liści jeżyn, który skutecznie zwalcza łupież, a ponadto wzmacnia włosy oraz odżywia skórę głowy. Można również przygotować sobie ocet pokrzywowy, który wmasowuje się w skórę głowy, po uprzednim jej umyciu. Taki ocet przygotowuje się z liści pokrzyw (wystarczy garść) oraz octu winnego lub jabłkowego (1l). Wystarczy tylko zalać pokrzywę octem i odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. A następnie używać.


Znalazłam i wypróbowałam jeszcze jeden fajny przepis, którego składniki są łatwo dostępne w aptece. Jest bardzo skuteczny, ponieważ nadaje się zarówno przy łupieżu, łojotoku lub stanach zapalnych skóry głowy. Działa on w ten sposób, że poprawia ukrwienie skóry, odświeża, koi i regularnie stosowany przynosi efekty.

Oto skład:
2 łyżki nalewki z liści brzozy
1 łyżka nalewki z babki lancetowatej
1 łyżka nalewki z pokrzywy
3-5 kropli olejku melisowego

Wystarczy wymieszać nalewki ze sobą, dodać olejek, odsączyć przez papierowy filtr i gotowe. Płyn należy nanosić po kropli na skórę głowy i delikatnie masować. Koniecznie należy uważać na oczy!

Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Płukanki ziołowe są naprawdę zdrowe i rewelacyjne w efektach działania. Niech moc natury będzie z Wami!

👉Dowiedz się, w czym tkwi tajemnica włosów pięknych bez względu na porę roku!


Komentarze