Sposoby na przechowywanie ziół


Co prawda sezon na zbieranie ziół dawno minął, to warto wiedzieć na przyszłość jak przechowywać zioła. Dlaczego jest to takie ważne? Bo tylko dzięki temu nasi zieloni przyjaciele nie stracą na swoich magicznych właściwościach. 
W sklepach wciąż popularne są zioła w doniczkach. Możesz je sobie postawić na oknie pamiętając o podlewaniu i odpowiedniej pielęgnacji, albo je...

ZASUSZYĆ

Zioła, które chcemy zasuszyć powinny być umyte, wyczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, owadów, wolne od chorób. Najważniejsze zasady suszenia to: 

nie suszyć na słońcu
suszyć w możliwie jak najkrótszym czasie (bo tylko tak zachowamy olejki eteryczne)

Suszenie najlepiej przeprowadzać w naturalnych warunkach, a więc np. położyć zioła na gazecie i dać im tzw. "czas na dojście". Nie zapominajmy przy tym o codziennej kontroli, żeby się nie okazało, że nasze zioła tak się zasuszyły, że został z nich proch. Nasze babki i prababki suszyły zebrane zioła wieszając je na sznurku przy piecu, my możemy zrobić to samo tyle, że powiesić np. przy oknie lub w innym, bezpiecznym miejscu w kuchni. 

Fot. usesofherbs.com


ZAMROZIĆ

Zamrażanie ziół, to nie jest jakaś odkrywcza metoda. Stosują ja od dawien dawna nasze matki i babcie. Ile razy tak było, że otwieracie zamrażalnik, a tam...


Ja proponuję troszkę inną metodę niż zamrażanie w pojemnikach i myślę, że wygodniejszą. Zamrażanie w kostkach. Wystarczy włożyć kawałek łodyżki lub listka ziołowego do pojemniczka na kostki lodu i zalać wodą lub oliwą. Ten sposób jest naprawdę prosty i wygodny. No i mamy zioła w porcjach :)

Fot. www.handimania.com
Znasz jakiś inny sposób na przechowywanie ziół? Podziel się nim!

Komentarze