Dna moczanowa - ratunku szukaj w ziołach

Jakiś czas temu lekarz zdiagnozował u mojego taty dnę moczanową. Tata jest strasznie uparty i nie daje sobie przetłumaczyć, że farmakoterapia to nie wszystko. W leczeniu dny moczanowej główną rolę odgrywa dieta. Niestety z tym też u niego ciężko. Cóż, trudny przypadek i myślę, że nie jedyny. Jak sobie pomóc, lub jak pomóc bliskiej osobie, która cierpi? Postaram się w dzisiejszym poście poradzić, z pomocą ziół rzecz jasna!

Dna moczanowa

dna moczanowa


Objawy dny moczanowej to zapalenie stawów, powstawanie guzków dnawych, bóle i zniekształcenia. Lekarze zwykle nie mają problemu z diagnozą i trafnie rozpoznają chorobę. W literaturze medycznej często zwraca się uwagę na zachowanie prawidłowej diety. Nie da się ukryć, że na pewno łatwiej wygrać z chorobą jeśli unika się produktów, które mogą powodować jej nasilenie, dna moczanowa bowiem ściśle wiąże się z zaburzeniami przemiany materii.

CZYTAJ TAKŻE: Jak miód Manuka uratował mnie przed...

Dna moczanowa najczęściej dotyka mężczyzn w podeszłym wieku, którzy naruszają zasady dietetyczne. 

Jak czytamy na stronie medonet:

Zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) wynika ze zmniejszonej wydajności pracy nerek. Skaza moczanowa pojawia się również wskutek stosowania nieprawidłowej diety: 12 proc. zachorowań spowodowane jest spożywaniem zbyt dużych ilości produktów bogatych w puryny, czyli związki chemiczne odpowiedzialne za powstawanie kwasu moczowego. Zatem należy unikać napojów słodzonych fruktozą, owoców morza oraz mięsa. Alkohol również może mieć wpływ na rozwój dny moczanowej.

Aby zapobiec nawrotom choroby, warto ograniczyć żywność z wysoką ich zawartością – podroby, mięsa (wołowina, wieprzowina, bekon), dziczyznę, tłuste sosy i piwo.

Względnie bezpieczne dla chorych na dnę moczanową są zielone warzywa i pomidory, owoce, nabiał, a także czekolada oraz kawa i herbata.


A co z ziołami?

Dna moczanowa - jakie zioła pomogą?

dna moczanowa zioła


Najczęściej stosowany jest stabilizowany wyciąg z zimowita, ale jak podaje literatura fachowa - ten można podawać jedynie pod kontrolą lekarza. Niestety znaleźć lekarza, który zechciałby się wspomagać ziołami łatwo nie będzie.

Pisałam ostatnio o książce, którą wam serdecznie polecam - Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów. W książce tej znajdziecie całe mnóstwo przepisów (ja często z nich korzystam). Z tej książki chciałam wam teraz podać dwa przepisy na mieszanki ziołowe, które mają pomóc w dnie i kamicy moczowej oraz nerkowej. Mam też skrytą nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, mój tata także spróbuje terapii ziołami.

Mieszanka zapobiegająca dnie i kamicy nerkowej


50 g liścia mącznicy
50 g ziela nawłoci
50 g liścia brzozy
40 g kwiatu robinii akacjowej
40 g ziela glistnika

Mieszamy wszystkie zioła dokładnie w dużym słoju lub puszce. 2 łyżeczki ziół na 2 szklanki wody - zagotować, parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie między posiłkami.


Mieszanka zapobiegająca dnie i kamicy moczowej

50 g ziela skrzypu
50 g korzenia lubczyku
50 g ziela połonicznika
50 g korzenia mniszka lekarskiego
50 g liścia brzozy

Zioła mieszamy, przygotowujemy napar jak wyżej.

Więcej przepisów na ziołowe mieszanki znajdziecie w książce Ziołolecznictwo ojców Bonifratrów.

Komentarze