• Przyjrzyjmy się bliżej Geranium

  Geranium, popularnie zwane anginowcem (anginką) to bardzo przyjazna roślina lecznicza o cytrynowo-różanym zapachu. Anginowiec jest dość popularny, szczególnie na naszych parapetach. Jednak większość z nas nie zna jego dobroczynnego działania. 

  Fot. gazeta.pl
  Liście geranium są szorstkie, z drobnymi włoskami, które zawierają olejki eteryczne. Te właśnie olejki mają moc uzdrawiania. Olejek geranium zawiera geraniol, cytronelol, pinen, felandren, flawonoidy, gorycze, garbniki i różnego rodzaju kwasy organiczne. Geranium ma właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe. 

  Jest nieoceniony w leczeniu:
  * chorób układu oddechowego (katar, zapalenie zatok, grypa, kaszel, przeziębienie)
  * układu krążenia (obniża ciśnienie krwi)
  * chorób skóry (trądzik, egzema, łupież, opryszczka, rozstępy, cellulitis)

  Olejki zawarte w geranium mają działanie antydepresyjne, łagodzą nerwicę i stany lękowe. 

  Jak czerpać z geranium to co najlepsze?

  Okłady:
  Zerwane i rozgniecione liście geranium zalewamy wódką na dwa tygodnie. Okład warto wykonywać w przypadku bóli reumatoidalnych. 
  Świeżo zerwane, rozgniecione listki włóżmy do ucha, przyniesie to ulgę w bólu i kłuciu.

  Inhalacje:
  Wdychanie codziennie (około 10 minut) zapachu z liści geranium obniża ciśnienie krwi. Wdychanie olejku przed snem działa nasennie.
  W przypadku zatkanego nosa, kataru lub chorób układu oddechowego warto wycisnąć na chusteczkę olejki eteryczne ze świeżo zerwanych liści i przykładać często do nosa. Przyniesie to ulgę i szybko go odblokuje ułatwiając oddychanie.

  Kąpiele lecznicze:
  Ponieważ geranium działa łagodząco na skórę, można je dodawać do kąpieli. Wystarczy zerwać garść świeżych listków i drobno je pokroić. Można dodać bezpośrednio do wanny, albo najpierw zaparzyć wrzątkiem pod przykryciem.

  Dodatek do potraw:
  Świeże liście geranium warto dodać do herbaty lub innych napojów, to dodaje aromatu. W niektórych krajach liście geranium stosowane są jako dodatek do sosów, pieczywa, galaretek, ciasta, dżemów, syropów, wina, potraw z owoców.

  Oprócz zdrowotnych właściwości, geranium warto wykorzystywać do innych celów np. wkładać do materiałowych saszetek i trzymać w szafach, skutecznie odstraszy to mole i nada ubraniom odświeżający zapach. Wieszanie listków geranium przy oknie odstraszy komary i meszki.

  Warto zatem mieć na swoim parapecie choćby niewielką doniczkę z anginowcem, przyda się! Szczególnie zimą gdy szaleją wirusy.

4 komentarze:

 1. Espresso pisze...

  Dziś kupiłam geranium cytrynowe.Pachnie przecudnie!

 2. Anonimowy pisze...

  ;-E

 3. Anonimowy pisze...

  ;-E

 4. Anonimowy pisze...

  dzięki

Prześlij komentarz