Kozieradka na piękne włosy

Kozieradka -Trigonella foenum-graecum L., inaczej zwana jest greckim sianem, bożą trawką, koziorożnikiem, trzybocznią.Kozieradka to roślina lecznicza i przyprawowa. W staroegipskim papirusie medycznym "Papirus Ebersa" opisywano kozieradkę jako doskonałe zioło do pielęgnacji skóry. Z jej nasion robiono olej, który wcierano w skórę począwszy od skóry twarzy na skórze stóp kończąc. Kozieradka rozpowszechniona została przez benedyktynów i cystersów, często występowała w klasztornych ogrodach ziołowych. Dawno temu kozieradka wykorzystywana była przez hodowców zwierząt gospodarskich i często dodawana do pasz. Dziś cieszy się ogromnym powodzeniem szczególnie wśród hodowców koni.

Kozieradka - właściwości

Kozieradka zawiera ogromne pokłady wartościowych składników m.in.: tryptofan, lizyny, tłuszcze, śluzy, sole mineralne (potas, sód, magnez, wapń, mangan, żelazo, siarkę, cynk) oraz witaminy PP, A, B.
Kozieradka obniża poziom cukru we krwi, chroni oczy przed kataraktą, reguluje ciśnienie, leczy miażdżycę, wrzody, reguluje gospodarkę hormonalną. Badania dowodzą, że kozieradka działa przeciwnowotworowo - głównie polecana osobom chorującym na białaczkę, czerniaka oraz raka jelita grubego. 

Kozieradka - zastosowanie

Kozieradka ma wszechstronne zastosowanie, można ją pić w postaci naparów, stosować zewnętrznie na włosy, skórę lub dodawać do potraw w formie przyprawy.

Kozieradka zewnętrznie działa bardzo dobrze na otarcia, trudno gojące się rany; ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze.

Kozieradka w formie przyprawy najlepiej smakuje z twarogiem i mięsem. Niektórzy zajadają się kiełkami kozieradki, natomiast w krajach azjatyckich popularne są jej liście.

Amerykanie wierzą w magiczną moc kozieradki. Podobno nasiona kozieradki wrzucone do wiadra z wodą, którą będziemy myć podłogę przynoszą domowi pieniądze. Hmm... może warto sprawdzić? ;)

A teraz kozieradkowe przepisy na piękne włosy.

Jeśli zauważyłaś, że nadmiernie wypadają ci włosy warto zrobić sobie napar z kozieradki.


Napar z kozieradki


1 łyżeczka nasion kozieradki

3/4 szklanki wrzątku

Nasiona zalewamy wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem kilkanaście minut. Po tym czasie przelewamy do buteleczki z atomizerem i wcieramy przed lub po umyciu włosów przynajmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli zdecydujemy się na wcieranie naparu przed myciem włosów róbmy to przynajmniej godzinę przed kąpielą, aby kozieradka mogła zadziałać. Jeśli wybierzemy ten drugi sposób wcierajmy kozieradkowy napar na prawie suche włosy. Niektóre panie podczas takiej kuracji zauważają, że włosy mniej się przetłuszczają.

Pierwsze efekty kuracji zobaczymy już po około 3 tygodniach, a znaczną poprawę zauważymy po dłuższym, ale regularnym stosowaniu.Maska z kozieradki


Innym sposobem na poprawę kondycji włosów jest zrobienie maseczki do włosów z kozieradki. Łyżkę nasion kozieradki utrzyj w moździerzu, dodaj trochę mleczka kokosowego tak, by powstała pasta, wcieraj w skórę głowy u nasady włosów. Po 30 minutach spłucz i umyj włosy delikatnym szamponem.

Komentarze