Różne sposoby na walkę z komarami

Czy tylko ja mam takie wrażenie czy tego lata komary wybitnie nam dokuczają? Fakt, że nie było zbyt srogiej zimy na pewno sprzyja rozmnażaniu się tych wstrętnych krwiopijców. Dzisiejszy post dedykuję więc tym małym nicponiom, które uparcie dążą do wyssania z nas choćby kropli krwi, ryzykując własne życie.Na początek słów kilka o komarach - warto przecież poznać wroga, wtedy będzie nam łatwiej z nim walczyć. 
Komary to natrętne i bezduszne owady, które nie oszczędzają nawet maluszków w wózkach. Atakują chmarami albo pojedynczo, nie ma dla nich to znaczenia najważniejszy jest CEL. Larwy komarów żyją w wodach, dlatego największe ich skupiska można zaobserwować właśnie w pobliżu terenów podmokłych. Co dziwne, jaja komarów nie rozwiną się jeśli nie przejdą przez okres chłodu (lecz nie skrajnego mrozu). Dlatego im lżejsza zima - tym lepiej dla komarów. Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i giną zaraz po kopulacji, natomiast samice - te krwiopijcze małe bestie - wysysają krew ze ssaków i ptaków, by móc złożyć jaja.

Co przyciąga komary?

* nasz pot
* zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu
* kwas mlekowy

Każdy z nas ma swój określony zapach, temperaturę ciała, to wszystko wyczuwane jest przez komary. Kobiety podczas owulacji, młodzi mężczyźni i dzieci - takie osoby komary uwielbiają najbardziej. 

No dobra, to niektórych teraz pocieszyłam, inni pewnie się z lekka przygnębili... teraz podam wam moje metody na komary.

Ponieważ mam małe dziecko, które wybitnie smakuje komarom, zmuszona byłam przeczytać cały internet i nie tylko internet  ;) - w poszukiwaniu informacji na temat tego jak sobie poradzić z tymi małymi dziadami. Każdy z nas jest inny, tak więc podane przeze mnie metody na jednego mogą zadziałać, na innego już nie. Warto jednak wiedzieć jak się ochronić przed komarami.

Sposoby na walkę z komarami

W walce z komarami bardzo przydatne mogą być zioła:

Bazylia
Kocimiętka
Plektrantus koleusowaty
Czosnek
Melisa
Lawenda
Mięta pieprzowa
Rozmaryn
Geranium

Olejki eteryczne:
Cynamonowy
Bazyliowy
Waniliowy

Jak wykorzystywać moc ziół, by komary się nas bały. To proste - trzymaj wymieniowe wyżej zioła w doniczkach na parapecie. Jak najczęściej dodawaj zioła do potraw. Nie dość, że będziesz zdrowsza, to jeszcze dodatkowo komary będą cie omijać. Poza tym warto rozcierać zioła w rekach i nacierać się ich olejkami eterycznymi.
Oczywiście warto także używać kremów, balsamów i spray'ów przeciw komarom, jednak wielu z nas narzeka na to, że nie działają lub działają na krótko. Moja rada to łykanie witaminy B1 w kapsułkach bądź spożywanie produktów, które taką witaminę mają. Witamina ta przeniknie do naszej krwi i komary to wyczują - nawet kiedy się spocimy nasz pot będzie pachniał odstraszająco na te małe insekty.

W sklepach dostępne są spirale odstraszające komary i lampy, które ponoć mają je wabić. Czy to działa? Wypróbowałam i powiem, że średnio. Szczerze mówiąc wolę zainwestować w moskitierę na okno niż liczyć na lampki czy inne śmierdzidełka. Uparty komar na pewno będzie szukał najpierw swojej ofiary po zapachu, a nie pchał się do światła. 

Inne rady i ciekawostki na temat walki z komarami:


* Pokrój cebulę i rozłóż na spodeczku na parapecie okiennym - to powinno odstraszać komary, choć przyznam, ze nie wszystkie

* Wlej do garnuszka ocet, dodaj kilka listków orzecha włoskiego, gotuj 10 minut - nacieraj octem ciało zanim wystawisz się na pożarcie komarów

* Trzymaj na parapecie pelargonie

* Zawieś na sznureczku przy oknie liście pomidorów

* wybierając środki na komary sugeruj się składem, najskuteczniejsze są te, które posiadają w składzie N,N-Dietylo-m-toluamid w skrócie DEET

* nalewka geraniowa - rozdrobnione listki geranium zalać wódka i odstawić na 10 dni, po tym czasie przelać do spryskiwacza i spryskiwać się za każdym razem gdy wychodzimy na spacer

* pamiętaj, że olejki eteryczne, choć są bardzo skuteczne mogą podrażnić skórę, więc nie wcieraj ich bezpośrednio, a połącz z olejem (15 kropelek olejku i 1/5 szklanki oleju)

* w ostateczności jeśli widzisz, że komarów w pokoju jest tak dużo, że nie zdołasz sobie z nimi poradzić wylej na spodeczek trochę terpentyny i wyjdź z pokoju na 20 minut, po tym czasie komary powinny otumanione padać jak muchy

Takie są moje rady, a jakie są wasze sposoby na komary?


Komentarze

 1. Moim sposobem jest unikanie komarów :D ale jak będę miał okazję to popróbuję kilka sposobów ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rafale, jak Ty unikasz komarów?! :)
  Nie wychodzisz z domu i nie otwierasz okien? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. najlepszy sposób na unikniecie komarów w domu, założenie moskitiery. Działa w 100%.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz