Domowe sposoby na gorączkę

Z gorączką można walczyć paracetamolem, ibuprofenem. Możemy - na szczęście nie musimy bo są jeszcze inne równie skuteczne sposoby. Jeśli jesteś przeciwnikiem łykania na wszystko tabletek, to poznaj inne sposoby na gorączkę.
Gorączka to znak, że organizm zmaga się z infekcją. Niektórzy są zdania, że nie należy od razu jej zbijać, że dzięki tej walce organizm nabywa siły przed wirusami i bakteriami. Podczas gorączki białe krwinki uwalniają substancje podnoszące temperaturę ciała, bo bakterie i wirusy źle znoszą takie środowisko. Dorośli i starsze dzieci z gorączką, która nie przekracza 38,5 stopnia, nie muszą się martwić swoim stanem, po prostu spokojnie to przetrwać. Taka temperatura u małych dzieci natomiast musi być konsultowana z lekarzem i natychmiast obniżona, bo jest to bardzo niebezpieczne dla maluchów.

Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na gorączkę?


Kąpiel w letniej wodzie - obniża temperaturę, pozwala ochłonąć. Tylko pamiętaj by nie wchodzić do zbyt zimnej wody, bo doznasz szoku termicznego! Nie używaj też żadnych środków myjących.

Jeśli nie możesz się wykapać, połóż wilgotne ręczniki na karku.

Napary obniżające gorączkę:

Napar z krwawnika - składniki zawarte w krwawniku otwierają pory i zwiększają pocenie się, a pot parując obniża temperaturę ciała. Łyżeczkę ziela zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem około 10 minut. Odcedź, pij dwa razy dziennie. napar powinien działać już po drugiej szklance.

Napar z bzu czarnego - składniki bzu rozcieńczają śluz i sprawiają, że spada gorączka. 2 łyżeczki suszonych kwiatów zalej wrzątkiem, zaparzaj 15 minut. Pij trzy razy dziennie.

Herbatka imbirowa - w szklance wrzątku zaparz pół łyżeczki mielonego imbiru. Odcedź i pij!

Pieprz kajeński - zawiera kapsaicynę, która daje charakterystyczny, ostry smak. Jeśli będziesz dosypywać go do potraw przyspieszysz krążenie krwi i przyspieszysz pocenie się.

Mokre skarpetki - to sposób stary jak świat. Zrób ciepłą kąpiel twoim stopom, a po kąpieli nałóż cienkie skarpetki zmoczone w zimnej wodzie. Na nie naciągnij suche, grube skarpety. Połóż się spać. Taki zabieg obniży gorączkę i przyspieszy krążenie. Pamiętaj tylko o tym, by w pokoju w którym śpisz było ciepło!

Kąpiel stóp w gorczycy - na 1 litr wody wsyp dwie łyżeczki ziaren gorczycy. 

PAMIĘTAJ JEDNAK!
Gdy masz gorączkę uzupełniaj płyny, by się nie odwodnić. 
Dobrze też by przyjmować witaminę C, która jest bardzo pomocna w walce z infekcją.

Fot. pixaby.com

Komentarze