Borowina, kąpiele borowinowe - dlaczego warto robić?

Dla wielu ludzi przewlekle chorych i osób starszych szczególnie z zespołem chorób reumatycznych środki farmakologiczne są nieskuteczne. Czasami bywa też tak, że osoby chore nie mają szansy na polepszenie zdrowia, bo to co powinno im pomagać - szkodzi. W takich wypadkach zwykle szukamy pomocy z naturalnych metodach. Odpuszczamy wszelkie leki, środki farmakologiczne i szukamy ratunku w ziołach. Często bywa tak, że natura daje nam lek, a odrobina cierpliwości i zapału sprawia że po jakimś czasie czujemy się lepiej i wszelkie cierpienia i bóle znikają.

Jak myślicie dlaczego tak bardzo lubimy sanatoria, serwinki, zielarzy? Bo te wszystkie trzy słowa łączy jedno - natura! Chętnie korzystamy z sanatariów, bo to właśnie w nich znajdujemy wyciszenie i relaks. W sanatoriach mamy szansę skorzystać z wielu naturalnych zabiegów na które w codziennym życiu nas nie stać ( a przynajmniej tak nam się wydaje).

kąpiele borowinowe

Do serwinki jeździmy po ratunek na złamane kości. Gdy lekarze rozkładają ręce i tłumaczą, że inne wyjścia nie ma, okazuje się że okłady z warzyw albo ludowe sposoby bywają skuteczniejsze niż najnowsze odkrycia medycyny. 

Własnie mi się przypomniało jak moja kuzynka złamała na nartach palec. Niby nic takiego - to tylko niewinne złamanie małego paluszka - kciuka u prawej ręki! Była w szpitalu, miała zrobione prześwietlenie, lekarze złożyli jej palec - nic poważnego - rutynowy zabieg. Tylko dlaczego nie mogła ruszyć ręką, a każde chwycenie w dłoń widelca albo długopisu sprawiało ból? Okazało się, że palec był źle złożony i chociaż chodziła z płaczem do lekarza jedyne co słyszała to, że ma przestać histeryzować bo wszystko jest w porządku. Gdyby mama nie zawiozła jej do serwinki pewnie do dziś by tak płakała. Co się okazało? Że palec wcale nie był dobrze złożony i trzeba było ponownie go łamać i składać. A co pomogło jej szybciej dojść do zdrowia? Okłady z borowiny! I o niej własnie będzie dzisiejszy artykuł.

Thermogel


Nie chciałabym oceniać pracy lekarzy (mylić się jest rzeczą ludzką), nie jestem też absolutnie przeciwna medycynie, ale wierzę w moc ziół i naturalnych antybiotyków.

BorowinaSą takie zabiegi, które można wykonywać w domu, mimo tego że do tej pory robiliśmy je np. tylko w sanatorium (mam na myśli tutaj kąpiele borowinowe). Przyznaj, że kojarzą się mocno z sanatorium :)
Mnie też tak się kojarzyły! Pewnie dlatego, że pierwszy raz doznałam przyjemności kąpieli borowinowej własnie w sanatorium. Dopiero później odkryłam, że można sobie taką samą kąpiel zrobić z w domu i nie jest to wcale jakiś mega ekskluzywny zabieg na który nie będzie mnie stać.

Borowinę można kupić w wielu sklepach, nie jest to już w dzisiejszych czasach jakimś wielkim problemem. Ja kupuję sól z Morza Martwego z borowinową . Kupuję solanki i sole bo nie chce mi się babrać w błocie ;) Ale jeśli ktoś ma taką potrzebę to oczywiście może kupić też wyciąg z borowiny czyli taki torf w wiaderku.

Jak stosować borowinę?

Jak robić kąpiele borowinowe?

Mając taką sól borowinową kąpiel jest cudownym doznaniem, a jej zrobienie zajmuje dosłownie sekundę ;)

Sól borowinową wystarczy wsypać do wanny i gotowe!
Sól borowinowa może być używana zarówno do kąpieli całego ciała jak i do półkąpieli.
Do celów kosmetycznych solą borowinową można robić peeling (idealny na zmarszczki, trądzik, cellulit, rozstępy!).

Dlaczego borowina jest skuteczna?


Borowina - zawiera w swoim składzie substancje, które działają ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, a nawet bakteriobójczo. Borowina powoduje znaczne przekrwienie tkanek przyspieszając wchłanianie się produktów wysiękowo-zapalnych stawów i tkanek miękkich, a także przekrwienie narządów leżących w jamie brzusznej, rozluźniając we wcześniej powstałych stanach chorobowych zrosty zmniejszając napięcia tkanek, łagodząc skurcze i uśmierzając ból.

W tradycyjnej kąpieli borowinowej ważną rolę odgrywa temperatura wody. Powinna wynosić 40-45 stopni. Podwyższona temperatura ciała bowiem powoduje wzrost procesów przemiany materii. Przegrzanie organizmu wpływa uśmierzająco na bóle, a także zwiększa zakres ruchów w stawach. 

Dlatego jeśli cierpimy na bóle stawowe, jeśli mamy problemy z korzonkami, bólami kręgosłupa czy kończyn kąpiele borowinowe powinny być dla nas czym co będziemy wykonywać regularnie.

Jednak nie można zapominać, że borowina działa także na poziomie skóry. 

Masz łuszczycę, egzemę, trądzik?

Stosuj borowinę! Borowina cudownie poprawia stan naskórka, wycisza zmiany chorobowe, działa przeciwbakteryjnie. Jeśli możemy róbmy sobie okłady borowinowe, peelingi z soli borowinowej. Jeśli nasza skóra nie nadaje się na tego typu zabiegi szukajmy kosmetyków z borowiną


Wahlarz kosmetyków zawierających ekstrakty borowinowe jest naprawdę bardzo szeroki. Od żeli, kremów, balsamów aż po sole, solanki, a nawet żele wyszczuplające.
Spróbujcie borowiny do celów kostycznych, by upiększyć ciało - jest bosko! A zimą kąpiele borowinowe będą idealnie rozgrzewać :)Komentarze

  1. Borowinka z miodkiem i masełkiem jest świetną maseczką na buzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy o nich nie słyszałam, może wypróbuję. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz