Skurcze mięśni nóg - co pomaga?

Skurcze mięśni nóg ograniczają się zwykle do łydek, rzadziej dotyczą stóp czy ud. Pojawiają się najczęściej, gdy pozostajemy w spoczynku - siedzimy lub leżymy zbyt długo w jednej pozycji. Zdarza się, że niektórym osobom tak bardzo przeszkadzają skurcze mięśni, że nie mogą zasnąć.

Mechanizm powstawania skurczy mięśni polega na wysyłaniu przez nerwy jednocześnie do kilku mięśni silnych impulsów powodujących skurcz mięśnia. Skurcze mogą trwać kilka minut, ale często męczą nas o wiele dłużej. Podczas skurczu mięśni najpierw czujemy napięcie podudzia, które w błyskawicznym tempie przenosi się na pozostałe mięśnie. Osoby, które często doświadczają takich skurczy doskonale potrafią już przewidzieć, w którym momencie zacznie się skurcz.

skurcze mięśni


Chociaż istnieje wiele teorii tak naprawdę nie jest do końca pewne jaka jest ich przyczyna i dlaczego występują najczęściej w nocy. Na pewno ubytki magnezu, wapnia, potasu odgrywają tutaj bardzo ważną rolę. W większości przypadków skurcze zdarzają się zdrowym osobom, ale badania wykazują, że zwiększone ryzyko ich wystąpienia obserwuje się u osób chorych na cukrzycę, mających problemy z ciśnieniem, skarżących się na dolegliwości nerwowe lub przyjmujących niektóre leki.

Skurcze nóg u kobiet ciężarnych przytrafiają się w drugiej połowie ciąży. Skurcze mięśni nie powodują żadnego zagrożenia dla dziecka jednak stanowią poważny dyskomfort.

Skurcze mięśni u mężczyzn występują najczęściej po wzmożonym wysiłku fizycznym.Skurcze mięśni nóg - co pomaga?


Na skurcze mięśni nóg na pewno najlepszym sposobem jest uzupełnienie magnezu. Jednak to nie jest tak, że łykniemy tabletkę i to już wystarczy. Magnez należy uzupełniać systematycznie. Magnez można suplementować przyjmując go w postaci tabletki, ale warto też zadbać o właściwą ilość magnezu w diecie.

Magnez w produktach spożywczych:

kiełki pszenicy, otręby, kakao, czekolada gorzka, siemię lniane, orzechy, migdały, suszone owoce, soczewica, proso, ryż i ryby.

Nie zapominajmy też o potasie! Potas występuje w pomidorach, bananach, ziemniakach.

Ważny jest także wapń - mleko i napoje fermentowane, witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B6) - szukajmy ich w mięsie wieprzowym i wołowym, roślinach strączkowych, pieczywie pełnoziarnistym).

Co jeszcze warto robić, by się nie narażać na wkurzające skurcze mięśni?


Pozycja w łóżku nie pozostaje bez znaczenia. Podkładanie pod nogi poduszki czy koca usprawni przepływ krwi i skurcze nie będą tak często się powtarzać.Przed snem warto robić kąpiele stóp. Są takie sole do stóp, które zdejmują opuchliznę, relaksują, warto się w nie zaopatrzyć. Już nie tylko ze względu na skurcze, ale także ze względu na własny spokój i zdrowie. Na stopach znajdują się receptory, zakończenia nerwów, które regularnie stymulowane przynoszą ukojenie w wielu dolegliwościach i chorobach. Czasami nawet nie wiemy, że wymasowanie stopy może pomóc na ból wątroby, zaparcie czy katar. Dbajmy więc o stopy, masujmy je, dajmy im chwilę relaksu w kąpieli.

Trzy rzeczy, które warto robić jeśli mamy skurcze mięśni nóg


Skurcze mięśni nie będą tak dokuczliwe jeśli będziemy robić wyżej wspomnianą kąpiel nóg, ale warto też robić trzy inne rzeczy.

Rozciąganie mięśni - jeśli wystąpi nagły skurcz mięśni należy wykonać próbę biernego ich rozciągnięcia. Siadamy na podłodze, prostujemy nogę, obejmujemy stopę i staramy się przyciągnąć ją w kierunku kolana. 

Trochę ruchu też nam nie zaszkodzi. Staraj się, aby codziennie twoje nogi trochę się zmęczyły, ale tak pozytywnie. Może spacer, może jeżdżenie na rowerze... znajdź swój ulubiony sposób na wysiłek, który przyczyny się do poprawy zdrowia. Pamiętaj jednak, że nie wolno przeciążać niewytrenowanych grup mięśniowych. Aby zapobiec występowaniu skurczów ważne jest też picie dużej ilości płynów przed wysiłkiem i po nim.

Odprężaj się. Dajesz wycisk swoim nogom? Ale czasami też daj im się odprężyć. Korzystny wpływ, rozluźniający i złagodzenie bolesnych skurczów mięśniowych można uzyskać dzięki konsekwentnemu stosowaniu technik odprężająco-rozluźniających i ćwiczeń oddechowych..

Komentarze

 1. A jak pływajonc w jeziorze złapią nas skurcze mięśni to może być niebezpieczne. Tym bardziej, że woda potęguje ból.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na skurcze mięśni nóg warto jeść pomarańcze oraz banany, to co zawiera magnez. Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Cinnabon

  Jak ciem skurcz chyci to obierasz banana ? xD

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy blog. Lubię stronki tego typu. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz