W Wikipedii czytamy: „Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. W przypadku osób uprawiających kulturystykę lub sporty siłowe rozstępy najczęściej występują od wewnętrznej strony ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud.”
Rozstępy - powstawanie
„Przyczyny powstawania rozstępów to: czynniki hormonalne, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej[potrzebne źródło]. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących skórną strukturę”[Źródło: Wikipedia].
Jak się pozbyć rozstępów?
Walka z rozstępami nie jest prosta, bowiem rozstępy są na tyle specyficzne, ze kiedy już raz się pojawią, trudno się ich całkowicie pozbyć. Najlepiej zatem starać się by się nie pojawiały. To trudne – jednak nie-niewykonalne.
Co robić jeśli już pojawią się rozstępy? Walkę z rozstępami musimy prowadzić na kilku płaszczyznach, począwszy od zmiany diety i włączenia do swojego życia sportu, na zabiegach kosmetycznych kończąc. Można wydawać krocie w gabinetach SPA i klinikach urody, albo samemu rozprawić się z uporczywymi niedoskonałościami.
Oto moje rady – jak pozbyć się rozstępów:
Kąpiel
Kąpiel to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie dość, że odświeża, relaksuje to koi ciało i duszę. Kąpiel może mieć różne działanie, możemy przygotować kąpiel odprężającą, uspokajającą, pobudzającą… nas będzie interesować kąpiel ujędrniająca, która pobudzi komórki skóry i sprawi, że skóra stanie się jędrna, gładka.
Olejki eteryczne
Bardzo pomocne w likwidacji rozstępów będą olejki eteryczne. Wystarczy właściwa mieszanka, by uzyskać efekt ujędrniający. Do kąpieli przeciwko rozstępom należy użyć takiej mieszanki:
4 krople olejku lawendowego
3 krople olejku geraniowego
2 krople olejku jałowcowego
1 kropla olejku szałwii muszkatołowej
Olejki mogą być stosowane nie tylko do kąpieli, ale także do masażu i kompresów.
Olejek lawendowy – otrzymuje się z lawendy wąskolistnej, ma słodki kwiatowo-ziołowy zapach. Ma właściwości antyseptyczne, poprawia funkcjonowanie układu limfatycznego i krwionośnego.
Olejek geraniowy – uzyskiwany jest z liści geranium, ma jasnozielony kolor i zapach ziołowo-kwiatowy, działa przeciwbakteryjnie, antywirusowo, reguluje krążenie i gospodarkę płynami.
Olejek jałowcowy – sporządzony z jagód jałowca pospolitego, jest przezroczysty, a jego zapach kojarzy się z zapachem drzewa. Olejek ten usprawnia przepływ limfy i krwi.
Olejek z szałwii muszkatołowej – mocno ziołowy, ma właściwości antyseptyczne, opóźnia starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Pomaga w stanach zapalnych skóry i przy wypadaniu włosów.
Oprócz olejków eterycznych można zrobić mieszankę ziół, która będzie doskonałym wspomagaczem w walce z rozstępami.
Oto mieszanka antyrozstępowa:
50 g skrzypu polnego
25 g pokrzywy
25 g rdestu ptasiego
15 g perzu
15 g babki lancetowatej
Wszystkie zioła dokładnie wymieszać i trzymać w zamkniętym pojemniku w suchym miejscu. Każdego dnia będziemy przygotowywać z nich herbatkę ziołową. 1,5 łyżki stołowej ziół zalewamy 2,5 szklanki wody i pozostawiamy do napęcznienia przez jakieś 30 minut. Następnie postawić na małym ogniu, gotować około 20 minut. Przecedzić i wlać do termosu, pic małymi łyczkami miedzy posiłkami. Każdego dnia należy wypić przygotowaną herbatkę do końca, bo nie nadaje się do spożycia następnego dnia. Kuracje stosować przez miesiąc, po miesiącu należy zrobić sobie przerwę na 7 dni i po tym czasie można wrócić do picia ziół.
Mieszanka ziół zawiera flawonoidy, biopierwiastki i kwas ortokrzemowy. Wszystkie te składniki wzmacniają warstwę kolagenową skóry, sprawiają, że staje się elastyczna,
Skrzyp polny
Duża zawartość krzemionki sprawia, że roślina skrzypi przy pocieraniu, od tego właśnie pochodzi jego nazwa. W lecznictwie jest znany już od Starożytności. Skrzyp działa odtruwająco, moczopędnie, przeciwobrzękowo. Zewnętrznie stosuje się odwary do płukania jamy ustnej, gardła. W formie okładów i przemywań jest nieoceniony na rany, owrzodzenia, oparzenia, stany zapalne skóry, zalecany do kąpieli w chorobach skóry. Świeży sok z tej rośliny tamuje krwawienie. Skrzyp wchodzi także w skład płukanek do włosów.
Pokrzywa
Choć dla wielu pokrzywa jest bezużytecznym chwastem, który parzy po dotknięciu, to już Hipokrates wiedział, że ma właściwości terapeutyczne. Pokrzywa ma działanie ściągająco- wzmacniające. Działa odżywczo, odtruwająco, poprawia przemianę materii, obniża poziom cukru we krwi, pobudza laktacje. Wyciągi z pokrzywy stosuje się wewnętrznie w zaburzeniach metabolicznych, schorzeniach skórnych, reumatyzmie, cukrzycy. Zastosowanie zewnętrzne - do irygacji pochwy w upławach i stanach zapalnych, także do płukania jamy ustnej, do okładów, przemywania raz i w owrzodzeniach.
Rdest ptasi
Rdest zawdzięcza swoja nazwę ptactwu, które bardzo chętnie się nim żywi. Rdest działa ściągająco, przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, poprawia przemianę materii, zapobiega kamicy moczowej. Wyciągi z rdestu stosuje się w przewlekłych chorobach dróg moczowych, schorzeniach wątroby, wzdęciach, schorzeniach skórnych. Zewnętrznie stosowany rdest jest idealny do przemywania ran skórnych, okłady zalecane są na trudno gojące się rany. Ze względu na dużą zawartość krzemu jest lekiem uzupełniającym wleczeniu gruźlicy.
Perz właściwy
Niegdyś Słowianie zbierali perz, suszyli i zmielony dodawali do mąki z której wypiekali chleb. Perz ma właściwości bardzo podobne do roślin wyżej opisanych także działa przeciwbakteryjnie, przeciwobrzękowo, a do tego obniża cholesterol, uelastycznia naczynia i tkankę łączną. Zalecany jest w zaburzeniach trawienia i przemiany materii, chorobach skóry i nadmiernej łamliwości naczyń krwionośnych.
Babka lancetowata
Chiński cesarz Shen Nung w swoim zielniku napisanym około 5000 lat temu podzielił zioła w zależności od działania leczniczego na trzy grupy: "książąt", "ministrów" i "asystentów". Babkę lancetowata zaliczył do tej pierwszej grupy. Stało się tak zapewne ze względu na jej właściwości. babka działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, przyspiesza regenerację naskórka. Bardzo często wchodzi w skład kosmetyków naturalnych, lotionów, kremów, maseczek. babka jest rośliną jadalną i można z niej wykonywać różnego rodzaju sałatki, liście można dodawać ja do zup, sosów, mięsa. Napar z suszonych liści babki świetnie smakuje i ma właściwości lecznicze wiec warto ja pić zamiast herbaty.
W leczeniu rozstępów warto także poświęcić uwagę kosmetykom jakich używamy. Ważne jest aby specyfiki działały wspomagająco i powstrzymywały "rozchodzeniu" się skóry.
Rozstępy najczęściej pojawiają się na pośladkach, udach,
brzuchu i biuście. O ile brzuch, uda, pośladki możemy zawsze mieć zasłonięte o
tyle z piersiami może być gorzej. Niektóre z nas przecież tak bardzo lubią
dekolty. Co jeśli zamiast pięknych jędrnych piersi mamy mocno widoczne na
skórze paski niczym zebra? Nie ma co płakać, tylko brać się do roboty! Dieta,
ćwiczenia zioła i…
Odżywcze serum do biustu Bingospa
To serum to twój największy sprzymierzeniec. Nie
dość, że w swoim składzie ma zioła, które wpływają na ujędrnienie skóry i
wyraźnie poprawiają jej elastyczność, to jeszcze dodatkowo jest wzbogacony o
kwasy Omega-3, które wzmacniają włókna tkankowe i pomagają skórze odzyskać
sprężystość i jędrność.
Składniki aktywne:
Olej ryżowy - działa nawilżająco, powstrzymuje procesy starzenia, przyspiesza powstawanie nowych komórek,
Olej ze słodkich migdałów - działa łagodząco, odżywczo, pielęgnująco, zmiękcza naskórek, natłuszcza i nawilża,
Olej z orzechów laskowych – działa odżywczo i tonizująco,
Centella Asiatica – pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu, zwiększając elastyczność włókien tkanki łącznej. Przyśpiesza metabolizm komórkowy w skórze, wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie,
Algi Laminaria – wzmacniają strukturę skóry, zawierają witaminy, sole mineralne, antyoksydanty i aminokwasy, poprawiają przemianę materii w skórze, detoksykują i oczyszczają.
Olej ryżowy - działa nawilżająco, powstrzymuje procesy starzenia, przyspiesza powstawanie nowych komórek,
Olej ze słodkich migdałów - działa łagodząco, odżywczo, pielęgnująco, zmiękcza naskórek, natłuszcza i nawilża,
Olej z orzechów laskowych – działa odżywczo i tonizująco,
Centella Asiatica – pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu, zwiększając elastyczność włókien tkanki łącznej. Przyśpiesza metabolizm komórkowy w skórze, wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie,
Algi Laminaria – wzmacniają strukturę skóry, zawierają witaminy, sole mineralne, antyoksydanty i aminokwasy, poprawiają przemianę materii w skórze, detoksykują i oczyszczają.
Drugim kosmetykiem, oczywiście naturalnym, który zalecałabym
wypróbować jest:
Kolagenowo-algowy koncentrat BingoSpa na rozstępy
Ten koncentrat to z kolei pogromca tłuszczyku i najlepszy
sprzymierzeniec w walce z rozstępami na udach, pośladkach i brzuchu. Dlaczego?
Bo koncentrat ten służy do wykonania samodzielnego zabiegu body-wrapping w
domu. Za taki zabieg musiałabyś słono zapłacić w gabinecie kosmetycznym.
Zamiast tego lepiej zainwestować niewielką (jak na taki renomowany balsam)
kwotę i wykonać zabieg samodzielnie w domowym zaciszu. Body-wrapping to jedyny
skuteczny zabieg, który likwiduje nie tylko rozstępy, ale także cellulit. Cały
zabieg jest bardzo przyjemny i nie zajmujący dużo czasu. Wystarczy przynajmniej
dwa razy w tygodniu po kąpieli nałożyć balsam na skórę, owinąć całość folią i
wskoczyć pod kołderkę czekając na efekty. Już po kilku tygodniach stosowania
zauważysz zmianę, a jeśli będziesz regularnie wykonywać ten zabieg pozbędziesz
się rozstępów i cellulitu szybciej niż myślisz.
W skład koncentratu wchodzą zioła i inne składniki,
które bardzo dobrze wnikają w skórę i pomagają jej odzyskać jędrność i
prawidłową kondycję:
Kolagen przyspiesza regenerację skóry
Algi Fucus poprawiają metabolizm
Algi Laminaria rewitalizują skórę
Olejek pomarańczowy tonizuje
Olejek kamforowy pobudza krążenie
Ekstrakt z kozieradki, lnu, żeń-szenia, aloesu – ujędrniają
i usuwają toksyny z organizmu, które się mocno przykładają do powstania
rozstępów i cellulitu.
Bardzo pomocny artykuł, mam tylko takie pytanie: gdzie szukać, lub jak przyrządzić te olejki do kąpieli? :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam zielono!
Cieszę się, że Ci się podobają moje porady :) To bardzo motywujące. Jeśli zaś chodzi o olejki to ja kupuję w sklepach z ziołami lub ze zdrową żywnością. Jeśli nie mają takiego jakiego szukam "od reki", to zamawiają i mam za kilka dni. W niektórych dużych sklepach kosmetycznych też można je spotkać, chociaż ja wolę kupować takie specjalistyczne rzeczy w sklepach specjalistycznych - zioła w zielarni, kosmetyki w sklepach z kosmetykami itd... wtedy jest gwarancja jakości :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Dziękuję serdecznie :)
OdpowiedzUsuńhttp://www.zielarnialublin.pl/index.html
OdpowiedzUsuńPrzetestowałabym BingoSpa, ale czytam opinie w internecie i raczej oscylują wokół średnich wyników. Biorę pod uwagę "wyprodukowania" oleju żykowostowego na bazie oleju lnianego.
OdpowiedzUsuńOlcha, bo to zależy na jakim etapie jest z tymi Twoimi rozstępami. Jeśli są już blade to Ci nic nie pomoże, a jeśli jeszcze różowe to BingoSpa da radę i każdy inny krem na rozstępy także :)
OdpowiedzUsuń