Skrzyp polny - lek dla ciała i ducha

Czasami czuję, że mam wszystkiego dość. Jestem przemęczona, zdołowana, nie mogę zebrać myśli, a te które przychodzą mi do głowy nie są niczym pozytywnym. Też tak masz?
Znasz te chwile załamania, marazmu, tęsknoty za spokojem?

W takich chwilach najważniejsze to nie poddać się złym myślom, a zebrać się w sobie i zrobić wszystko, by odzyskać spokój i dobry humor. W takich chwilach z pomocą przyjdą zioła i rośliny lecznicze.

skrzyp polny


Przeczytałam ostatnio jedną fajną książkę o ziołach i ich wpływie na naszą psychikę (źródło na końcu artykułu). Jak się okazuje lekarze psychiatrzy z roku na rok przypisują coraz więcej leków. Idzie im to bardzo lekko i łatwo, bo takie terapie działają i to szybko na pacjenta. Pacjent widzi poprawę, więc pozwala sobie z wizyty na wizytę wypisywać coraz więcej recept. Ja nie mówię, że to jest źle, bo w wielu przypadkach innego wyjścia nie ma. Mówię tylko, że czasami warto się zatrzymać, zastanowić i wspomagać ziołami. Jeśli będziemy robić to mądrze, to na pewno nam nie zaszkodzą!

Dziś opowiem wam trochę o skrzypie polnym. Pisałam już o tej roślinie kilka razy, ale nigdy pod kątem terapeutycznym. Skrzyp polny jest bardzo polecany na włosy, bo na włosy działa doskonale. Jak się okazuje nie tylko na włosy!

Skrzyp polny - lek dla duszy


Skrzyp polny pomaga wszędzie tam gdzie panuje chaos. Pomaga zebrać myśli, pomaga znaleźć cel i uporządkować pewne sprawy w głowie. Jeśli czujemy się rozbici, pogubieni - skrzyp pomaga pogodzić się ze samym sobą, okiełznać zamęt w głowie. 

Jeśli mamy wrażenie, że nas coś spowalnia, hamuje, niszczy - też powinniśmy sięgać po skrzyp polny. Skrzyp bowiem przywraca jasność myślenia, pomaga się skoncentrować, uporządkować myśli. 


Skrzyp przywraca wewnętrzna harmonię, przywraca porządek i wewnętrzny ład, pomaga okiełznać myśli.

Skrzyp polny - lek dla ciała


Oprócz wspominanych wyżej cudownego oddziaływania na włosy skrzyp polny ma jeszcze inne, chociaż mniej znane zastosowania. Skrzyp wspomaga wydalanie moczu, a ponieważ zawiera dużo potasu pomaga leczyć zranienia, kaszel, problemy z nerkami. 
Jak wiadomo skrzyp polny to także bogactwo krzemu, a więc mając problemy z tkanką łączną możemy liczyć na jego pomoc - będzie ją wzmacniał.


Pamiętajmy jednak o umiarze!

Skrzyp polny absorbuje z organizmu witaminę B1, jeśli więc zamierzamy długo pić skrzyp, musimy się odpowiednio suplementować.

Przepis na nalewkę ze skrzypu polnego


skrzyp polny


200 g skrzypu (suszonego lub żywego)
100 g cukru
0,7 l wódki

do słoja wkładamy skrzyp, następnie zalewamy wódką, wsypujemy cukier i odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe miejsce.
Po tym czasie przefiltrowujemy nalewkę, zlewamy do butelek i odkładamy do leżakowania. Nalewka nadaje się do spożycia po 3 miesiącach.

Pamiętajmy jednak, że tą nalewkę pijamy w małych ilościach, ale regularnie, np. kieliszek dziennie.

Komentarze

  1. piję skrzyp + pokrzywę, nie wiedziałam o tych innych właściwościach niż działanie na włosy :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz