Obrzęk limfatyczny - leczenie ziołami

Artykuł ten dedykuje jednej z czytelniczek, która poprosiła mnie o znalezienie ziół, które mogłyby pomóc jej w leczeniu obrzęku limfatycznego, na który cierpi od lat. Nie jestem lekarzem, nie mam pewności, że podane przeze mnie sposoby zadziałają, ale mogą przynieść ulgę. Czego z całego serca życzę!

Na początek przyjrzyjmy się chorobie.

Źródło: ec.grisol.com

Co to jest układ limfatyczny?

Układ limfatyczny (inaczej zwany chłonnym) jest częścią układu krążenia, który odprowadza do krwi limfę, czyli część płynu tkankowego wzbogaconego w limfocyty. Układ ten rozpoczyna się siecią włośniczek limfatycznych w przestrzeniach międzykomórkowych wszystkich tkanek. Włośniczki te łączą się w większe naczynia i przechodzą przez węzły limfatyczne, które stanowią rodzaj filtru zatrzymującego bakterie i inne komórki np. nowotworowe. Limfa po przefiltrowaniu przez kolejne grupy węzłów chłonnych, wzbogacona w limfocyty spływa do głównych pni limfatycznych, a mianowicie do przewodu limfatycznego prawego. Przewody te uchodzą do kątów żylnych w obrębie szyi doprowadzając w ciągu doby do krwi żylnej ponad 3 l. limfy. [Źródło: DOMOWY PORADNIK MEDYCZNY].

Co to jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny spowodowany jest nieprawidłowym krążeniem chłonki (limfy). Limfa, która pośredniczy w wymianie składników między krwią i tkankami przenika do tkanki podskórnej, a w przypadku niedrożności tego kanału wymiany pojawia się obrzęk. Obrzęk utrzymujący się przewlekle wywołuje włóknienie i trwałe zgrubienie skóry.

Więcej informacji na temat obrzęku limfatycznego można znaleźć TUTAJ.

 

Objawy obrzęku limfatycznego

* spuchnięta skóra, na początku choroby po uciśnięciu palcem pozostaje dołek w skórze
* w zaawansowanej fazie skóra robi się twarda i gruba, po uciśnięciu dołek znika
* obrzękowi limfatycznemu zwykle towarzyszy uczucie napięcia i zmęczenia kończyn, ból

Jeśli rozpoznamy u siebie obrzęk limfatyczny nie możemy tego zbagatelizować. należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jednak zioła i naturalne metody nie powinny zaszkodzić. Mogą stać się uzupełnieniem leczenia.



Przyczyny obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny jest efektem niedrożności naczyń chłonnych spowodowanych złym przepływem limfy. Niedrożność ta może być spowodowana wieloma czynnikami: niedorozwój wrodzony, guz nowotworowy, stan zapalny naczyń. Obrzęk limfatyczny pojawia się także u osób, które miały usuwane węzły chłonne podczas operacji usuwania nowotworu.

Zioła w leczeniu obrzęku limfatycznego

W leczeniu obrzęku limfatycznego warto zastosować kurację ziołami. Jeśli rośliny i naturalne sposoby nam nie pomogą, na pewno nie zaszkodzą. 
Oto lista roślin, które mogą pomóc w leczeniu obrzęku limfatycznego (jednak przed ich zastosowaniem lepiej skonsultować to z lekarzem):

wąkota azjatycka
nostrzyk żółty
ruszczyk kolczasty
pestki winogron
winorośl właściwa
wiązówka błotna

Z wyżej wymienionych roślin robimy napary, które będą działać dopiero po kilku tygodniach stosowania. 
Wśród roślin, które poprawiają przepływ limfy warto także wymienić: miechunkę rozdęta, przytulię wonną i karczocha.

Są także zioła i rośliny lecznicze, które bardzo dobrze się sprawdzają w kąpielach leczniczych. Oto przepis na leczniczą kąpiel z olejkami eterycznymi, która przyniesie ulgę całemu ciału:

1 kropla olejku z mięty pieprzowej
5 kropli olejku cyprysowego
5 kropli olejku z palczatki cytrynowej
2 krople olejku z rozmarynu

Taką mieszankę możemy wlać do płynu do kąpieli i dodawać za każdym razem do kąpieli.

W leczeniu obrzęku limfatycznego bardzo ważne są masaże. Masaż wykonujemy od czubka kończyny do tułowia. Cyprys, tuja, oczar - tych składników roślinnych szukajmy w kremach i olejkach do masażu. A oto jeszcze kilka innych roślin doskonale spełniających się w masażu leczniczym:
ruszczyk kolczasty, nostrzyk żółty, kasztanowiec zwyczajny, ruta, wąkrota azjatycka, gorzknik kanadyjski, oczar wirginijski w połączeniu z olejkami: cyprysowym, tymiankowym, rozmarynowym.

Na koniec jeszcze jeden przepis znaleziony w jednej z publikacji naukowych. 
W obrzęku limfatycznym bardzo ważne jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto przejść na dietę owocowo-warzywną (przynajmniej przez jakiś czas) i zastosować kurację liściem laurowym. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Kuracja listkiem laurowym:
5 g liści laurowych zalewamy 300 ml zimnej wody i gotujemy na małym ogniu przez około 5 minut. Po tym czasie wyjmujemy liście, a napar wlewamy do butelki lub termosu i trzymamy szczelnie zamknięte przez około 4 godziny. Przyjmujemy 50 ml dawkę na godzinę przed i godzinę po posiłku. Pamiętajmy by trzymać się dawek, w żadnym wypadku nie można wypić wszystkiego! Taką kuracje przeprowadzamy przez 3 dni. Robimy sobie przerwę tygodniową po której znowu robimy trzy dni kuracji. Następnie dwa tygodnie przerwy i trzy dni kuracji. Po takich trzydniowym cyklu powtarzanym trzy razy musimy zrobić dłuższą przerwę, tym razem na 3 miesiące. Dajemy odpocząć organizmowi i po 3 miesiącach wracamy do kuracji. Kolejny cykl można zrobić po pół roku, a jeszcze kolejny po roku. Pamiętajmy, że zioła chociaż są naturalne, to naprawdę mają wielką moc.

Podczas kuracji i diety oczyszczającej (np. owocowo-warzywnej) warto przyjmować kąpiele przynajmniej dwa razy dziennie z użyciem olejków, które dezynfekują i poprawiają mikrokrążenie (np. olejek pichtowy).

To tyle moich rad. mam nadzieję, że okażą się pomocne. Na koniec dodam jeszcze, że będąc w ciąży miałam (chwilowy - na szczęście) problem z przepływem limfy i w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem była wizyta u fizjoterapeuty, który zalecił mi oklejanie taką specjalna taśmą. Zabieg nazywał się kinesiology tapeing i był genialny. Do gabinetu na pierwszą wizytę zostałam wniesiona, bo nie dałam rady chodzić (a to było na początku ciąży, gdy jeszcze mało widoczny był brzuch), a wyszłam o własnych siłach, co mój mąż uznał za cud! ;) Poprawa natychmiastowa zaraz po oklejeniu taśmą. Taśma taka powoduje "podniesienie i napięcie skóry", dzięki czemu limfa może spokojnie przepływać, ale nie wiem czy w Pani przypadku coś takiego zadziała, aczkolwiek spytać fizjoterapeuty na pewno nie zaszkodzi i nie zaszkodzi poczytać na ten temat z internecie! ;)

Polecam lekturę tej książki, znajdziecie w niej całą masę przydatnych rad. Książka nie jest droga, a warto w nią zainwestować, bo przyda się nie raz! TUTAJ kupicie ją z rabatem i błyskawiczną wysyłką.



Zdrowia życzę!

Proszę pamiętać, że treści zawarte w blogu mają głównie charakter informacyjny. Korzystasz z wszelkich zawartych tu porad i przepisów wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Komentarze

  1. serdecznie dziękuję za zainteresowanie, pomoc i poświęcony czas dla zupełnie obcej osoby,jaka jestem ja i na ktora wszyscy lekarze juz dawno machneli reka.Dziekuje serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma za co :)
    Spróbuj tych ziół, mam nadzieję, że pomogą.
    Trzymam kciuki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytalam o kuracji lisciem laurowym,ale czy moge go stosowac bez obaw?lekarzey nie mam co pytac,znam ich nastaiwenie do ziololecznictwa.Natomiast jesli chodzi o ten zabieg,ktory Pani stosowala,to jaka jest jego cena?pytanie odnosnie pestek winogron-nie spotkalam sie z suszonymi ,czy moga byc zwykle takie swieze?czytalam w ksiazkach korzawskiej o mieszance przytulii z korzeiem jarzebiny,ale niewiem czy to sprawdzony przepis.Napewno bede miala problem ze znalezieniem wiekszosci ziol,aczkolwiek pracuje w sklepie ziearskim.

    OdpowiedzUsuń
  4. mam jeszcze jendo pytanie-te ziola mam polaczyc tak?i robic znich napary,czy moge pominac ktoryz ze skladnikow jesli go nie znajde?

    OdpowiedzUsuń
  5. w hurtowni nie maja ani winorosli ani wakrotki azjatyckiej,czy moge stosowac ta mieszanke pozostalych ziol czy musze zdobyc wszystkie?

    OdpowiedzUsuń
  6. Przyznam, że aż tak głęboko nie sięgałam do źródeł. Podałam zioła, które mogą się sprawdzić w leczeniu. Wiem, że można kupić gotowy ekstrakt z pestek winogron i taki ekstrakt pomaga w leczeniu obrzęków. A jak go stosować? Zapewne będzie napisane na opakowaniu :) Najlepiej wpisywać do przeglądarki nazwy poszczególnych ziół i myślę, że znajda się przepisy na kuracje przeciwobrzękowe. Jeśli Pani będzie miała problem z odnalezieniem jakiegoś zioła - proszę pisać, postaram się pomóc :)
    Jeśli chodzi o kurację liściem laurowym - trudno mi powiedzieć czy działa, nie stosowałam jej bo nie mam takich problemów. Ten przepis znalazłam w jednej z publikacji na temat leczenia obrzęków - więc myślę, że jest wiarygodny.

    O kinesiology taping przeczyta Pani więcej TUTAJ: http://www.kinesiologytaping.pl/index.php/terapia

    Ja z racji tego, że byłam w ciąży miałam to leczenie za darmo, ale myślę, że jeśli ma Pani takie problemy zdrowotne, lekarz rodzinny powinien wypisać skierowanie na rehabilitacje w ramach funduszu (mój tak własnie zrobił).

    OdpowiedzUsuń
  7. obdzwonilam wlasnie wiekszosc hurtowni i nie znalazlam ani winorosli ani wakrotki-moge stosowac miesznake ziol np z zio dostepnych,ruszczyku wiazowki,nostrzyku(nie mam zoltego tylko zwykly),ewntualnei dolozyc do tego przytulie i karczoch?

    OdpowiedzUsuń
  8. juz wiem ta sa te platrsy k-active,czytlam kiedys o tym,ciekawe czy mozna je kupic i samemu stosowac.Bylam w gabinecie medycyny fizykalnej, mialam zostac poddana zabiegom pradowym,ale oni nie wiedzieli czy to cos da,poniewaz nawet nie wiedzieli co to jest obrzek limfatyczny-cena 1 zabiegu 100zl i trezba byloby to stosowac co tydzien,to duze pieniadze i niewiem czy oplacalne przedsiewziecie,dlatego wszedzie gdzie sie da szukam sposobu,poniewaz podkoanowki uciskowe ne zdalu u mnie egazminu

    OdpowiedzUsuń
  9. Proszę poczytać jeszcze na tej stronie:
    http://rozanski.li/?p=889
    Jest tutaj o nostrzyku - w jaki sposób robi się napar. Myślę, że znajdziesz tam też info o pozostałych ziołach.

    OdpowiedzUsuń
  10. dziekuje jeszcze raz
    ps czyli moge robic napary z ziol kore mam dostepne,tzn robic taka mieszanke

    OdpowiedzUsuń
  11. Tak może Pani robić mieszanki ziół, jeśli ma Pani dokładny przepis :)

    Proszę zajrzeć na tą stronę, tam znajdzie Pani info i przepisy:

    http://zioladobrenawszystko.pl/choroby-nowotworowe/zapalenie-wezlow-limfatycznych.html

    OdpowiedzUsuń
  12. dziekuje,
    powiem szczerze,ze na wiekszosci ziol pisze do uzytku zewnetrznegoo niz do picia,sama niewiem czy moge to pic,pytalam roznych zielarzy i odpowiedzi sa sprzeczne-i tak np ruszczyk wiazowka i nostrzykdo zastosowania zewnetrznego

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziękuję, ale moi drodzy należy pamiętać, że takie leczenie jest długotrwałe a przy przewlekłej formie obrzęku limfatycznego nie jest skuteczne. Leczenie naparami ziołowymi i olejkami w takim momencie choroby pełni funkcję wspomagającą i WYMAGA leczenia farmakologicznego a niekiedy nawet chirurgicznego!!
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  14. Ostatnio moja siostra miała poważny problem z układem limfatycznym - zachorowała na różę. Dużą ulgę odczuwa po zastosowaniu masaży limfatycznych.

    OdpowiedzUsuń
  15. W takim schorzeniu może również pomóc maść ozonowa Dermozon jest to maść na naturalnych składnikach zawierająca ozonowaną oliwkę.

    OdpowiedzUsuń
  16. a noga na zdjęciu to wygląda na słoniowaciznę spowodowaną przez pasożyty. Zresztą u nas w Polsce też wiele osób mających problemy z limfą, może mieć jakieś pasożyty -wcześniej np ugryzła ich mucha zakażona, albo wykapali się w jakimś bajorku. Czasem wystarczy się odrobaczyć profilaktycznie co jakiś czas...bo w laboratorium i tak niczego nie wykryją mimo, że są objawy....Nikt nie zdaje sobie sprawy ile paskudztwa mogą mieć muchy (często same robale)

    OdpowiedzUsuń
  17. Niezłe Ziółko2 maja 2016 11:47

    To jest tylko zdjęcie z bazy zdjęć, proszę nie kojarzyć go tak bezwzględnie z chorobą. Przecież nie wstawię zdjęcia chorego, bo nikt się na coś takiego nie zgodzi.
    Naprawdę, ważniejszy w tej chwili jest tekst niż jakiśtam obrazek.

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy ktoś z Was spotkał się z obrzekiem limfatycznym jednej strony twarzy po (prawdopodobnie róży lub ugryzieniu?)

    OdpowiedzUsuń
  19. Moja babcia zmagała się z obrzękami limfatycznymi nóg, do dziś pamiętam jak bardzo opuchnięte nogi miała i jak utrudniały jej normalne funkcjonowanie. Lekarz zalecił babci serię zabiegów drenażu limfatycznego i to jej bardzo pomogło. Oczywiście również jestem jak najabrdziej za tym, żeby działać naturalnie, stosować odpowiednią dietę, wspomagać się ziołami, ale poczytajcie sobie na ten temat http://maxstar.pl/leczenie-obrzeku-limfatycznego.html

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja już długi czas zmagam się z obrzękiem limfatycznym stóp, również uważam że dobrze jest leczyć naturalnie ale nie u wszystkich to zawsze działa, też polecam poczytać na tej stronie http://maxstar.pl/obrzek-limfatyczny-konczyn.html można dowiedzieć się dużo na temat urządzeń do drenażu dla własnego użytku, bo nie każdy chce chodzić na zabiegi do kliniki.

    OdpowiedzUsuń
  21. Stosowałam kurację naparem z liści laurowych.Bardzo mi pomogła.Polecam.Trzeba tylko sciśle przestrzegać poleceń.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W czym pani pomoglo
      Tzn lisc laurowy

      Usuń

Prześlij komentarz