Moje sposoby na pękające usta

Dziś poruszę temat, który już niebawem będzie na czasie - pękające usta. Mamy jesień, lada moment będzie zima i wielu z nas będzie miało problem z wysuszonymi, spierzchniętymi ustami. Znacie jakieś fajne sposoby na to by nasze wargi nie pękały na wietrze czy mrozie? Ja znam kilka sztuczek, którymi mam zamiar się dzisiaj z wami podzielić :)



Na początek troszkę teorii

Pękające usta, to problem, który może dotyczyć każdej osoby bez względu na płeć. Ból towarzyszący spierzchniętym ustom może być ciągły lub nasilać się w kontakcie z żywnością.

Przyczyny pękania ust

Usta pękają z powodu utraty wilgoci, nadmiernej ekspozycji na słońce, zbyt niskich temperatur, wiatru. Te wszystkie czynniki "wyczerpują" naturalne oleje występujące w ustach. Dlatego też pękające usta występują najczęściej latem i zimą. Nie sprzyjają im po prostu ekstremalne temperatury i wiatr.



Początkiem pękających ust jest uczucie spierzchnięcia - prawda? Kiedy czujemy, że usta stają się suche, spierzchnięte, to wiemy już, że "za chwilę" mogą popękać. Czy zastanawiałaś się kiedyś dlaczego lizanie ust nigdy nie pomaga w takich sytuacjach? Chociaż nawilżanie językiem to naturalny odruch, wcale nie jest pomocne. Po pierwsze ślina bardzo szybko paruje i traci cienką membranę, która przykrywa usta czyniąc je jeszcze bardziej suchymi niż były przed polizaniem. Poza tym ślina zawiera enzymy trawienne, które reagują z tkanką znajdującą się w ustach.

Pękającym ustom sprzyjają:

zła dieta
brak witaminy B
brak nienasyconych kwasów tłuszczowych
alergia na barwniki szminek i błyszczyków

Jak sobie radzić z pękającymi, spierzchniętymi ustami?


Po pierwsze - nawilżanie

Kup sobie balsam ochronny lub pomadkę, najlepiej z apteki i najlepiej bezbarwną. Na spierzchnięte usta bardzo dobrze działa wazelina. Stosuj tylko sprawdzone preparaty kosmetyczne do pielęgnacji ust. Sprawdzaj skład - niektóre pomadki mają niezbędne witaminy np. wspomnianą witaminę B i na takie pomadki stawiaj.

Po drugie - wspomaganie wewnętrzne

Pękającym ustom można pomóc ziołami. Stosując zioła, tzn. pijąc herbatki ziołowe wzmacniamy organizm i dostarczamy mu składników niezbędnych do ochrony ust.

Jakie zioła są w tym przypadku wskazane?

Pokrzywa - sok z pokrzywy dostarcza żelaza i odżywia organizm

Mniszek lekarski - mniszek lekarski pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, co także jest bardzo ważne przy pękaniu ust ponieważ toksyny zaburzają gospodarkę witaminową w organizmie

Aloes - sok z aloesu to także bardzo dobra opcja na pękające usta

Witaminy A+E - łykaj te witaminy, by od wewnątrz wspomóc swoje usta, gdy ich zabraknie usta będą łatwiej pękały

Naturalne sposoby na pękające usta - zastosowanie zewnętrzne


Miód - smarowanie ust miodem to sposób jeszcze z czasów naszych babć, kiedy nie było tak mocno rozwiniętego przemysłu kosmetycznego. Miód działa antybakteryjnie i nawilża usta.

Oliwa - podobnie będzie działać oliwa z oliwek, jest silnie nawilżająca i tłusta dzięki czemu usta nie wyschną zbyt szybko

Masło shea - jest mocno nawilżające i działa odżywczo na usta

Olejki: kokosowy i arganowy - oba olejki mają właściwości silnie nawilżające i regenerujące, doskonałe na zimę, długo utrzymują efekt nawilżenia, a ponieważ można je kupić w małych buteleczkach, zmieszczą się w kieszonce każdej kurtki :)

Cytryna - dobrze sobie od czasu do czasu zrobić peeling z cytryny, sok z cytryny mieszamy z łyżeczką cukru i masujemy usta okrężnymi ruchami; taki zabieg złuszczy martwy naskórek, pobudzi krążenie i komórki znajdujące się w ustach.

Plasterek ogórka - ogórek ma w swoim soku bardzo dużo witamin i substancji odżywczych jeśli więc pokroimy go na plasterki i będziemy taki plasterek trzymać między wargami, nasze usta szybciej odzyskają dobrą kondycję, działanie ogórka zobaczymy po tygodniu regularnego stosowania

Przestroga!
Na koniec muszę was troszkę nastraszyć ;) Dbajcie o swoje usta, w przeciwnym razie nabawicie się nie tylko pękających warg, zajadów, ale także infekcji! 


Komentarze

  1. Dobrze napisane, ja na szczęście rzadko mam problem z pękającymi ustami ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A co powiesz o pomadkach peelingujących z cukrem? W zimie mam zawsze poważny problem z ustami, a najlepiej sprawdza się wtedy zwykła maść witaminowa.

    OdpowiedzUsuń
  3. A znacie jakieś ziołowe naturalne preparaty, z których można sobie zrobić jakieś maseczki na suchą skórę?

    OdpowiedzUsuń
  4. Kamil peeling owszem - byle nie za często! Porady.mobi - a znamy i napiszemy o tym w następnym poście - także proszę śledzić :)

    OdpowiedzUsuń
  5. sprawdzilam na sobie juz niemal wszystko. niestety bez efektow. pomogla mi jedna rzecz ktorej bym o to nie podejrzewala. to pomadka w plynie. supertrwala przylegajaca gruba warstwa do ust. nie lubie jej bo trudno sie zmywa ale przez miesiac mialam gladkie usteczka. odstawilam i problem wrocil. rozumiem ze "lecznicze" dzialanie szminki jest zwiazane z tym ze skutecznie ochronila usta przed czynnikami z zewnatrz w tym sliny bo ta podobno wyjatkowo zraca jest. teorii dlaczego usta pekaja jest wiele jednak jedno mnie mocno zastanawia- dlaczego nigdy mi nie peka gorna warga. wciaz szukam przyczyny bo witaminy masci pomadki ochronne miod peeling szczotkowanie nie pomagaja a koszmar wciaz trwa.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze miałam problem z pękającymi ustami, od niedawna zaczęłam stosować tabletki LIPS firmy Pharma Labolatories, moim zdaniem są bardzo skuteczne, usta po nich są mniej wrażliwe. Polecam, Marzenka ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz