Zioła w leczeniu łuszczycy

O tym jak uciążliwa jest łuszczyca wie tylko ten, kto się z nią zmaga. Ta przewlekła choroba spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego potrafi być bardzo dokuczliwa. Łuszczyca nagle się pojawia i nagle znika. Jak sobie z nią radzić? Oczywiście, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza, bo łuszczyca to nie zwykła wysypka, nie poradzimy sobie z nią sami, zresztą często może być mylona z atopowym zapaleniem skóry. Czasami jednak bywa tak, że mimo przyjmowanych leków i kuracji nasza skóra nadal nie wygląda dobrze. Warto wtedy sięgnąć po zioła. Naturą w chorobę!

Gwiazdnica, łopian i mniszek lekarski - te trzy rośliny to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z łuszczycą.

Gwiazdnica (Stellaria media)
To jednoroczna roślina występująca w Polsce dosłownie wszędzie. Znajdziemy ją na trawnikach, w ogródku na grządkach, nawet na leśnych ścieżkach. Powszechnie uznawana za chwast przez tych, którzy nie znają jej dobroczynnych właściwości. 
Gwiazdnica to źródło witamin: A, C, PP, B1, B2. Oprócz tego bogata jest w potas, wapń, żelazo, selen, krzem, jod, cynk, magnez i fosfor. Badania wykazują, że gwiazdnica zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym, a także znaczne ilości beta-karotenu. 
Gwiazdnicę możemy spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek albo po ugotowaniu. Ma łagodny smak, niektórym kojarzy się ze szpinakiem i tak też można ją przyrządzać - jak szpinak. 
Ponieważ gwiazdnica znana jest ze swoich oczyszczających właściwości, można zalewać jej świeżo zerwane listki wrzątkiem, parzyć około 20 minut pod przykryciem i pić jako herbatkę.
Gwiazdnicę można podawać także zewnętrznie. 
Oto przepis na maść i krem z gwiazdnicy:
Kostka smalcu i garść świeżo zerwanych listków wrzucić do rondla i podgrzewać na wolnym ogniu do czasu aż tłuszcz się nie spieni. Zdjąć z gazu i odstawić na 12 godzin. Po tym czasie podgrzać raz jeszcze i odsączyć przez gazę liście. Wlać do słoiczka i trzymać w lodówce. Tak przygotowaną maść stosować na zmiany skórne. 
Krem z gwiazdnicy jest równie prosty w przygotowaniu. Wystarczy do kremu bazowego dodać świeżo zerwane i drobno zmielone liście gwiazdnicy w proporcji 1:5 (1 część ziela na 5 części kremu). To doskonały ratunek na swędzącą lub piekącą skórę.


Łopian (Arctium L.)
Pofalowane, sercowate liście i fioletowe lub różowe kwiaty z kolcami - tak właśnie wygląda łopian. Łopian zawiera sporo witaminy C, a także cynk, miedź, kobalt, mangan i żelazo. Łopian znany jest z tego, że "czyści krew". Ma właściwości moczo- i żółciopędne. Świeży korzeń łopianu zawiera poliacetyleny - fitochemikalia, które zabijają niektóre bakterie i grzyby. Często stosowany jest w leczeniu infekcji właśnie wywoływanych przez wirusy i grzyby, a także w profilaktyce chorób układu moczowego i trądziku. Ciekawostką jest to, że korzeń młodego łopianu można jeść jak warzywo, jest słodki i łagodny, chociaż pachnie intensywnie i smakuje dość wyraźnie.
Korzeń łopianu wchodzi w skład preparatów przeciwko łuszczycy. Jednak zamiast wydawać fortunę na drogie farmaceutyki może lepiej spróbować samemu zrobić w domu specyfik, którego działanie będzie niezgorsze.
Do przemywania skóry należy przygotować jedną łyżkę rozdrobnionego korzenia łopianu i zalać ją przegotowana zimną wodą. Po 8 godzinach specyfik jest gotowy do użycia. Podobne działanie będzie miał łopian stosowany bezpośrednio na skórę. Świeże liście należy zmiażdżyć i przykładać do chorobowo zmienionych miejsc. 
Na koniec jeszcze przepis na olejek łopianowy: 1 łyżka korzenia łopianu i pół szklanki wody - zalać odczekać aż spęcznieje. Następnie dobrze rozgnieść i wymieszać z 3 łyżkami oleju lnianego. Doskonale działa na wszelkiego rodzaju wysypki.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Mniszek lekarski przez wielu uważany jest za uciążliwy chwast, który rozprzestrzenia się równie szybko jak jego fruwające nasiona. Mniszek lekarski jest bardzo cenną rośliną dla zielarzy. Według nich jest niezastąpiony nie tylko w lecznictwie ale i w kuchni. Mają rację! Ta roślina to źródło witamin: A, B complex, C i D, a także żelaza, potasu i cynku. Niektórzy do dziś dodają liście mniszka by wzbogacić smak sałatek, kanapek. Mniszek doskonale poprawia smak herbaty, a nawet kawy. Swego czasu popularne było wino z mniszka, oto przepis:
0,75 l. białego wina i 50 gram rozdrobnionych korzeni - wymieszać i odstawić na 2 tygodnie pamiętając, by codziennie wstrząsnąć butelką. Po tym czasie wino należy przefiltrować i przelać do czystej butelki. Tak przygotowane wino doskonale wspomaga odchudzanie, leczy reumatyzm, odtruwa organizm i pobudza pracę przewodu pokarmowego. Aby wino działało prawidłowo na nasz organizm należy spożywać mały kieliszek (25 g.) przed każdym posiłkiem - śniadaniem, obiadem i kolacją. 
W leczeniu łuszczycy najbardziej popularnym środkiem, który można wykonać samemu w domu jest przygotowanie soku ze świeżych liści mniszka. W tym celu należy zebrać liście, wycisnąć z nich sok i pić po jednej łyżeczce każdego dnia. To samo można zrobić z liśćmi gwiazdnicy. 

Więcej informacji o roślinach leczniczych znajdziesz TUTAJ.
W książce pt. "Rośliny lecznicze" znajdziesz opisy 101 roślin od wielu lat używanych w ziołolecznictwie na całym świecie. Przepiękne ilustracje i informacje w pigułce, bez zbędnego lania wody, tylko najistotniejsze wiadomości. 



Nie da się ukryć, że w leczeniu łuszczycy bardzo ważną rolę odgrywa nawilżanie skóry. Dzięki temu będzie mniej napięta, nie będzie się łuszczyć, a wszelkie dolegliwości bólowe powinny stopniowo ustępować. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele preparatów i olejków do stosowania zewnętrznego. Jednym z bardzo dobrych specyfików, które zalecane są w profilaktyce antyłuszczycowej jest olejek arganowy. Ten marokański specyfik w ostatnim czasie to prawdziwy hit. Jest w 100% naturalny, nie zawiera środków konserwujących i nie uczula. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witaminie E szybko przynosi ulgę - ci, którzy go stosują uważają, że czyni cuda. Olejek arganowy można stosować codziennie, bo regeneruje naskórek i likwiduje suchość, napięcie skóry. Pamiętajmy jednak, by kupować go tylko w sprawdzonych sklepach. 

Komentarze