Czosnek niedźwiedzi według Marii Treben

O czosnku niedźwiedzim pisałam już kilka razy, jednak uważam, że jest to roślina tak cenna, że nigdy nie będzie za wiele informacji o niej. Zawsze lepiej wiedzieć więcej niż mniej, nieprawdaż?
Czosnek niedźwiedzi zajmuje bardzo ważne miejsce wśród roślin leczniczych, tak ważne, że jego właściwości badała nawet sama Maria Treben. 
A teraz najważniejsze informacje o czosnku niedźwiedzim jakie wyczytałam w książce:

Jeśli myślisz poważnie o ziołolecznictwie, to warto mieć tą książkę.



Czosnek niedźwiedzi zwany jest inaczej czosnkiem cygańskim, leśnym. Jego liście są lancetowate, lśniące, z przezroczystymi łuskami. Czosnek niedźwiedzi rośnie tylko na bogatych w próchnicę wilgotnych łąkach, w cienistych i wilgotnych dolinach rzek, pod krzewami i w górskich lasach. Nietrudno go zauważyć, nie tylko ze względu na specyficzny kształt, ale także zapach, który snuje się już z daleka.

Kwiaty na czosnku niedźwiedzim pojawiają się dopiero w maju i czerwcu (więc jest szansa, że jeśli ta piękna pogoda się utrzyma, będzie kwitł!). Jak twierdzi Pani Maria Treben w czosnku niedźwiedzim drzemie potężna moc lecznicza i podobno nawet niedźwiedzie budząc się śnie zimowym wcinają czosnek niedźwiedzi, by oczyścić jelita, wątrobę i  i krew (stąd nazwa: czosnek niedźwiedzi). Czosnek niedźwiedzi ma o wiele silniejsze działanie niż nasz popularny czosnek pospolity. Wiedzie prym wśród roślin oczyszczających organizm i przynosi poprawę w chronicznych chorobach skóry.
Działanie lecznicze czosnku niedźwiedziego jest najlepsze, jeśli będziemy spożywać świeże liście. Czosnek suszony traci bardzo wiele na swoich właściwościach, zostaje jedynie przyjemny aromat.

Jak w najprostszy sposób przyrządzać czosnek niedźwiedzi?


* pokrojone liście można dodawać do sałatek
* drobno siekany czosnek kładziemy na kanapkę
* czosnek możemy dodać do zupy (nie gotować!)
* posypujemy nim ziemniaki i inne potrawy, do których normalnie dodawałabyś pietruszkę bądź koperek
* liście czosnku można przyrządzać w w taki sam sposób co szpinak, z tym że jego smak może być dość mocny i piekący dlatego spokojnie możesz wymieszać go pół na pół z pokrzywą

Z czosnkiem niedźwiedzim jest o tyle fajnie, że możemy go stosować zarówno do dekoracji jak i do jedzenia, a jadalne są zarówno liście jak i cebule. Osoby, które mają wrażliwy żołądek powinny zalać czosnek niedźwiedzi (liście i cebule) ciepłym mlekiem, pozostawić na dwie do trzech godzin, a następnie pić uzyskany napój łykami - Tak radzi Maria Treben.

Czosnek niedźwiedzi w lecznictwie (przepisy)

Nalewka z czosnku niedźwiedziego wg. Marii Treben
Wypełnić butelkę drobno posiekanymi liśćmi lub cebulami czosnku niedźwiedziego. Zalej do pełna zwykłą wódką lub 40% procentową żytniówką. Pozostaw w ciepłym miejscu na dwa tygodnie. Zażywaj 4 razy dziennie po 10-15 kropli w niewielkiej ilości wody.



Wino z czosnku niedźwiedziego wg. Marii Treben
Pełną garść poszatkowanych liści zalewamy 1/4 l. białego wina. Krótko gotujemy, zestawiamy z ognia, słodzimy do smaku miodem i pijemy małymi łykami w ciągu dnia.

Jak czosnek niedźwiedzi działa na nasz organizm?



* niezastąpiony w ostrych i chronicznych biegunkach, którym towarzyszą wzdęcia i kolki
* pomaga w zaparciach spowodowanych skurczami jelit
* leczy robaki, glisty i inne pasożyty, które siedzą w ludzkim organizmie
* pomaga na dolegliwości sercowe i bez senność
* szybko znikają po nim zawroty głowy, ucisk w głowie i duszność, które mają swoją przyczynę w zwapnieniu tętnic i nadciśnieniu
* wino z czosnku niedźwiedziego zalecane jest szczególnie osobom starszym, u których w płucach zalega flegma utrudniająca oddychanie
* czosnek pomaga w leczeniu gruźlicy, obrzękach płuc
* świeże liście czosnku czyszczą nerki i pęcherz, przyspieszają wydalanie moczu
* posmaruj ranę świeżo zerwanym liściem czosnku, a szybko się zagoi
* stosując czosnek niedźwiedzi zauważymy nawet poprawę w schorzeniach naczyń wieńcowych
* czosnek niedźwiedzi jest bardzo skuteczny w leczeniu chronicznych stanów zapaleń skóry


Jeśli chcesz poznać więcej leczniczych właściwości czosnku niedźwiedziego i sprawdzić jakie są inne przepisy na przyrządzanie tej rośliny leczniczej zajrzyj TUTAJ

Komentarze