Nie wiem czy wiecie, ale w Starożytności olejki eteryczne były stosowane powszechnie jako środki lecznicze, służyły nie tylko do perfumowania ciała ale także do pielęgnacji skóry. Uwielbiały je: Kleopatra i Nefretete.
Opowiem wam dziś trochę o aromaterapii i olejkach eterycznych, a przekonacie się, że warto mieć w domu flakonik lub dwa :)
Olejki eteryczne mają zastosowanie w:
Oliwkach do masażu - doskonale leczą bóle mięśni i stawów, likwidują cellulit.
Tonikach do pielęgnacji skóry - zarówno tych alkoholowych i bezalkoholowych
Kosmetykach - preparatach do kąpieli, szamponach, mydłach, kremach, mleczkach i balsamach
Działanie olejków eterycznych:
- łagodzą stany zapalne skóry, infekcje
- przyspieszają gojenie się ran i regeneracje skóry
- mają działanie odmładzające
- ułatwiają wydalanie toksyn
- pobudzają odbudowę kolagenu i elastyny
- wzmacniają ściany naczyń krwionośnych
- przyspieszają likwidację cellulitu
- wspomagają leczenie otyłości
A jakie są najpopularniejsze olejki eteryczne?
Olejek cytrynowy
Działa antyseptycznie, pobudzająco i ściągająco. Zalecany w stanach zapalnych skóry, do rozjaśniania przebarwień , w leczeniu trądziku, łojotoku, łupieżu. Można go używać także mając problemy z koncentracją.
Olejek z drzewa herbacianego
Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i antywirusowe. Polecany szczególnie osobom mającym problemy skórne, doskonale działa także na odleżyny i odmrożenia. Olejek herbaciany doskonale usuwa pleśń i grzyba ze ścian.
Olejek geraniowy
Reguluje krążenie krwi i gospodarkę płynami, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zalecany w walce z cellulitem, otyłością, zaburzeniach krążenia, łupieżu.
Olejek lawendowy
Poprawia funkcjonowanie układu limfatycznego i krwionośnego, a także obniża ciśnienie krwi. dzięki niemu pozbędziemy się: cellulitu, rozstępów, otyłości, trądziku, łupieżu, bezsenności.
Olejek bergamotowy
Działa antyseptycznie i odkażająco. Zalecany osób mającym problemy z nadmierną potliwością stóp. Dzięki niemu także wyleczymy się z trądziku, łojotoku oraz ze stanów zapalnych skóry. Dodawany do kąpieli łagodzi napięcia nerwowe.
Olejek neroli
Doskonały do wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, działa uspokajająco, odmładza i regeneruje skórę. Osoby mające skórę suchą, starzejącą się, naczyniową, zmarszczkową nie powinny się z nim rozstawać. Liczne badania wykazują także bardzo dobry wpływ olejku na osoby cierpiące na depresję, bezsenność, stany lękowe.
Olejek różany
Oczyszcza skórę i odmładza ją. Olejek różany wspomaga kruche naczynka i likwiduje infekcje skórne.
Olejek z szałwii
Pomoże nam pozbyć się zmarszczek, zahamuje wypadanie włosów i doda cudownego aromatu wermutowi.
Olejek rozmarynowy
Pobudza krew, pomaga w leczeniu cellulitu, łupieżu, łysieniu. Warto także wiedzieć, że olejek rozmarynowy działa jak afrodyzjak i wzmacnia siły witalne zarówno mężczyzn jak i kobiet! :)
kocham olejki ten post to dla mnie uciecha!
OdpowiedzUsuńHe he scarlet23 to tak samo jak ja ;D
OdpowiedzUsuńŚwietne streszczenie właściwości każdego olejku :)
OdpowiedzUsuń