Eukaliptus - ciekawostki i fakty, które warto znać

Eukaliptus to roślina, która uwielbiana jest przez misie koala. Te słodkie zwierzątka wiedzą co dobre, bo eukaliptus ma szereg zastosowań leczniczych, które warto znać. Chciałam wam dzisiaj przedstawić eukaliptus od tej dobrej strony i zwrócić uwagę na tą roślinę, bo uważam, że warto.

Eukaliptus znany jest za pewne większości z was jako dodatek do np. cukierków, leków, kosmetyków - prawda? I słusznie, bo eukaliptus ma bardzo bogate właściwości, ale może zacznijmy od początku... :)

Eukaliptus - słów kilka o samej roślinie

eukaliptusEukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus Labill.), zwany też eukaliptusem właściwym lub rozdrębem gałkowym to gatunek drzewa należący do rodziny mirtowatych. Pochodzi z południowej Australii i Tasmanii, ale rozprzestrzeniony został również w Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Europie, na Hawajach i Makaronezji. 
Eukaliptus jest ogromnym drzewem, które sięga nawet do 60 metrów wysokości. [Źródło:Wikipedia].

Liście eukaliptusa zawierają olejek eukaliptusowy, którego składnik aktywny eukaliptol często wykorzystywany jest do produkcji leków. Olejek eukaliptusowy stosowany jest do produkcji kropli i płukanek na kaszel, wziewek i inhalacji w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. 
Warto podkreślić, że działanie olejku jest tak silne, że czasami wystarczy kilka inhalacji by oczyścić zapchany nos i złagodzić uczucie ciężkiej głowy. 

Jednak olejek eukaliptusowy ma tez inne zastosowanie. Olejek eukaliptusowy przynosi ulgę w bólach wywołanych zapaleniem stawów czy reumatyzmem. Powoduje on zwiększony przepływ krwi do nasmarowanych miejsc przez co wywołuje uczucie ciepła.

Eukaliptus - działanie

eukaliptusEukaliptus i jego działanie wciąż są dla nas zagadką. Jednak eukaliptus nie jest jedyną rośliną na świecie, którą człowiek poznaje i uczy się wykorzystywać dla celów zdrowotnych ze zdziwieniem patrząc na efekty działania. Zobaczcie co wiemy i działaniu eukaliptusa na dzień dzisiejszy:

- przynosi ulgę w objawach ze strony górnych dróg oddechowych wywołanych przeziębieniem i grypą

- jest doskonałym środkiem wykrztuśnym

- jest świetnym lekiem odkażającym (ma działanie antybakteryjne)

- łagodzi sztywność i obrzęk stawów

- łagodzi bóle reumatoidalne

Nie wiem jak wy, ja uwielbiam eukaliptus! Zarówno zapach jak i smak - chociaż koalą nie jestem, hehe ;)

Uwielbiam cukierki z dodatkiem eukaliptusa, są świetne na gardło! Próbowaliście? Zachęcam do spróbowania chociaż raz. U mnie w sklepie osiedlowym można kupić za kilka złotych (Halls, ale nie tylko Halls'y mają ten smak, jak poszukacie w większych sklepach to na pewno znajdziecie landryny z eukaliptusem).

Poza tym polecam wszelkiego rodzaju żele z dodatkiem eukaliptusa na bóle stawowe, bóle mięśniowe. Ja ostatnio zakochałam się z TYM żelu:

Świetny! Niedrogi! Skuteczny! :)

No dobra, zmykam, tyle na dziś.

Trzymajcie się! Niech eukaliptus będzie z Wami! ;)

Komentarze