10 zaskakujących faktów o witaminie C, o których nie wiesz!

Wydaje ci się, że wiesz o witaminie C wszystko? Sprawdź czy wiesz więcej ode mnie ;)

Przygotowałam dzisiaj 10 faktów o witaminie C, o których większość z nas nie miało pojęcia. Dlaczego? Zapewne dlatego, że od dziecka wpaja nam się, że witaminy C ma najwięcej cytryna i że to witamina C likwiduje przeziębienie. Tymczasem owoce cytrusowe wcale nie mają tak dużo witaminy C - to po pierwsze. A po drugie witamina C nie leczy przeziębienia ani żadnej infekcji, a wspiera odporność organizmu, a to naprawdę duża różnica.
Zachęcam do czytania. Jeśli będziesz mieć ochotę napisz w komentarzu ile z tych faktów znałeś - tylko uczciwie! To tylko zabawa, żaden tam ranking mądrości ;)

10 faktów o witaminie C1. Znaczenie witaminy C, zostało po raz pierwszy odkryte ponad 250 lat temu, kiedy stwierdzono, że jej niedobór jest przyczyną szkorbutu.

2. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu przez nasz organizm, kolagen natomias jest niezbędny dla wzrostu, zdrowia i naprawy kości, ścięgien, chrząstki i skóry. Witamina C działa również jako silny przeciwutleniacz.3. Niektóre badania pokazują, że witamina C poprawia funkcjonowanie układu krążenia poprzez obniżenie wysokiego ciśnienia krwi i poziomu złego cholesterolu. Pomaga również w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych.

4. Najlepsze źródła witaminy C w diecie to pomarańcze, czerwone i żółte papryczki, kapusta, brukselka, brokuły, kiwi, grejpfruty, guawa, truskawki i papaja. 

5. Palenie powoduje, że organizm wydala więcej witaminy C niż zwykle, więc palacze muszą spożywać więcej witaminy C lub po prostu ją suplementować.


Ta książka opowiada "prawdziwą historię" jednej z najważniejszych substancji dostępnych dla człowieka, której on sam nie potrafi syntezować we własnym ciele, a która pozwala utrzymać organizm w zdrowiu i przywrócić równowagę w przypadku najróżniejszych chorób.
Autorzy dochodzą do konkluzji, że pewnego dnia prawdziwe leczenie bez użycia witaminy C będzie jak poród bez zachowania zasad higieny lub chirurgiczna operacja bez zastosowania narkozy.


6. Witamina C jest ogólnie uważana za bezpieczną. Jednym z najczęstszych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem dużych dawek witaminy C jest biegunka.

7. Niezwykle wysokie dawki witaminy C są stosowane przez niektórych lekarzy jako część leczenia raka. W tych przypadkach witamina C jest podawana dożylnie. To leczenie jest mocno kontrowersyjne i nie ma wystarczających dowodów, aby udowodnić, że skuteczne.

8. Witamina C rozkłada tłuszcze, jeśli więc się odchudzamy, to koniecznie przyjmujmy witaminę C, będzie nam łatwiej spalić cellulit z brzucha, ud, pośladków. Polecam przeczytać TEN artykuł, tam obok witaminy C opisane są jeszcze dwie inne substancje dla zdrowia występujące w żywności, które warto znać!
9. Organizm ludzki nie może produkować hormonów spalających tłuszcz, jeśli nie ma wystarczającej ilości witaminy C. 

10. Wysoka temperatura zabija witaminę C, jeśli więc chcemy wypić herbatę z cytryną poczekajmy aż woda trochę ostygnie zanim ją wciśniemy.

Komentarze

Prześlij komentarz