Jemioła - przepisy na jej wykorzystanie wg Marii Treben

Chciałam wam dzisiaj opowiedzieć trochę o Viscum album :)

Jemioła - któż z nas jej nie zna!

jemioła


Teraz prawie w każdym domu jemioła na żyrandolu, na drzwiach, na zasłonach... gdzie tam jeszcze ją wieszacie? Wierzycie w jej moc? A wiecie w ogóle jakie właściwości posiada ten zgrabny pasożyt? ;)

Jemioła pasożytuje na drzewach liściastych, jodłach, świerkach, ale jest jednocześnie rośliną leczniczą. Owoce jemioły są białe, trochę jakby szkliste o śluzowatym lepkim miąższu. Liście natomiast skórzaste, o zielonożółtym kolorze.

"Już w bardzo dawnych czasach jemioła była uważana za roślinę leczniczą i magiczną. Jest otoczona aurą tajemnicy. Druidzi uważali ją za dar niebios, środek na wszystkie choroby, panaceum, przy pomocy którego można uleczyć wszelkie dolegliwości. W czasie uroczystych ceremonii kapłani ścinali ją jako doskonały i niezawodnie działający lek w epilepsji. Takie właściwości lecznicze dostrzegał również dr Bohn, lekarz stosujący metody Kneippa. W swojej praktyce zalecał jemiołę przy przewlekłych skurczach i dolegliwościach histerycznych" - czytamy w książce Marii Treben.

Jemiołę najlepiej zbierać od października do grudnia i od marca do kwietnia. Liście i małe gałązki obcina się, tnie na drobne kawałki i suszy. Jagody z jemioły wymieszane ze smalcem to doskonały sposób na odmrożenia.W książce Apteka Pana Boga, doczytałam się też o cudownych właściwościach leczniczych jemioły jeśli chodzi o cukrzycę i problemy z przemianą materii. Ponoć ludzie cierpiący na problemy z przemianą materii i cukrzycę powinni regularnie pić herbatkę z jemioły. To pomoże im się pozbyć dokuczliwych dolegliwości. Ponadto taka herbatka reguluje zakłócenia równowagi hormonalnej. 
Jemioła zalecana przy udarze mózgu. Ponoć nie dojdzie do niego gdy pijemy regularnie herbatkę z jemioły. Jeśli natomiast do udaru doszło, należy pić przez 3 tygodnie po trzy szklanki jemioły dziennie. Następnie przez kolejne trzy tygodnie po dwie szklanki, a potem przez dwa tygodnie po jednej szklance. 

Jemiołę dobrze jest też pić przy problemach sercowych. Dzięki niej uregulujemy ciśnienie. 

Jednak z jemioły można robić nie tylko maść i herbatkę. W mojej mądrej książce Marii Treben znalazłam też przepis na nalewkę i sok. Za chwilę podzielę się z wami moimi przepisami, ale zanim to nastąpi chcę jeszcze zebrać do tak zwanej kupy wszystkie właściwości jemioły:

- jemioła wspomaga leczenie oparzeń i odmrożeń
- jemioła reguluje ciśnienie krwi
- jemioła wspomaga układ krwionośny
- jemioła reguluje hormony
- glikoproteiny pozyskiwane z jemioły wspomagają leczenie nowotworów

Jemioła także dodawana jest do mieszanek ziołowych łagodzących objawy menopauzy. 

Jak więc widzicie jemioła to nie tylko pasożyt, czy ozdoba kojarząca się ze świętami, to także cenna dla zdrowia roślina! A teraz przepisy.

Herbatka z jemioły

1 kopiastą łyżeczkę do herbaty jemioły zalewamy na noc 1/4 litra zimnej wody, rano całość podgrzewamy i przecedzamy. Przed wypiciem podgrzewamy.

Maść z jemioły

Świeże owoce z jemioły mieszamy ze smalcem.

Sok z jemioły

Liście i łodygi myjemy, po czym wrzucamy do sokowirówki i wyciskamy sok.

Nalewka z jemioły

50 g ziela jemioły, 10 g liści melisy, 1 l wytrawnego czerwonego wina, 200 ml spirytusu. Jemiołę i melisę zalewamy spirytusem i winem, odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzamy i przelewamy do butelki.

Lubicie teraz bardziej jemiołę? :)

Inne artykuły napisane na podstawie książki Apteka Pana Boga znajdziecie TUTAJ.

Źródło artykułu: Apteka Pana Boga

Komentarze