Domowe sposoby na zaparcia

farmacjapraktycza.pl

Zaparcie to jedna z najczęstszych dolegliwości, która może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć. Najczęściej występuje u osób z zaburzeniami pracy jelita grubego, ale może pojawić się także u zdrowych osób, które spożywają mało błonnika, prowadzą siedzący tryb życia. Zaparcia występują często u osób starszych, noworodków i u kobiet w ciąży. Jakie są zalecenia dietetyczne mające na celu przeciwdziałać zaparciom?

Top 10 na zaparcia:


1. Spożywanie produktów bogatoresztkowych (kasze, pieczywo z grubo mielonej mąki, płatki owsiane i otręby)
2. Picie dużej ilości płynów w ciągu dnia
3. Jedzenie owoców ze skórką, które są bogatym źródłem błonnika
4. Jedzenie owoców suszonych, które bardzo dobrze wpływają na trawienie
5. Spożywanie produktów mlecznych tj. maślanka, kefir, jogurt
6. Używanie przypraw i ziół, które poprawiają pracę przewodu pokarmowego
7. Unikanie produktów ciężkostrawnych, które „zapierają” np. groch, fasola, grzyby, orzechy
8. Ograniczanie spożywania tłuszczów
9. Zrezygnowanie ze spożywania słodyczy
10. Picie soków ze świeżych owoców

Jeśli cierpimy na zaparcia warto poznać sposoby wspomagające leczenie zaparć

Oto niekonwencjonalne sposoby na zaparcia:


* wypij zaraz po przebudzeniu szklankę ciepłej wody
* wypij zaraz po przebudzeniu łyżkę oleju lnianego
* wypij 30 minut przed śniadaniem szklankę soku ze świeżych owoców lub warzyw
* pij na czczo szklankę wody z miodem
* spożywaj po każdym posiłku kilka sztuk śliwek suszonych
* śliwki suszone możesz także wymoczyć w wodzie (niech tam zostaną przez cała noc), rano zjedz śliwki przed śniadaniem
* pij sok z kiszonej kapusty
* pij przed obiadem 1 łyżkę oleju sezamowego
* 2 łyżki siemienia lnianego zalej szklanką ciepłej wody i zostaw na całą noc, pij kisiel z siemienia lnianego kilka razy dziennie
* warto także jeść zmielone siemię lniane bezpośrednio przed kolacją, pamiętaj jednak, by popijać go 1 szklanką wody
* winogrona są bardzo dobrym sposobem na zaparcia – jedz około 0,5 kg winogron ze skórką na 30 minut przed posiłkiem

Oto lista ziół i roślin leczniczych, które leczą zaparcia:


domowe sposoby na zaparcia
newsgastro.pl

Siemię lniane to bezsprzecznie najlepszy wspomagacz w leczeniu zaparć. Kisiel z siemienia lnianego potrafi zdziałać cuda. Tylko pamiętajmy, że aby ten sposób działał należy stosować go regularnie, a pierwsze efekty nie będą widocznie od razu, na to trzeba czasu.

Herbatki ziołowe to doskonały sposób na zaparcia. Zrezygnujmy ze słodkich napojów na rzecz takich herbatek. Można je kupić w każdej aptece i sklepie spożywczym, wybierajmy te, które mają w swoim składzie: rumianek, arcydzięgiel, kminek, melisę, miętę, lukrecję. Wymienione zioła mają działanie przeciwzapalne i regulują napięcie mięśni przewodu pokarmowego.

Senes – to zioło, które polecane jest szczególnie osobom z zaparciami nawykowymi. Gotową herbatkę z senesu można kupić w aptece. Jednak nie jest ona polecana kobietom w ciąży. Można także samemu przygotować napar z ziela senesu. Wystarczy zalać 1 łyżkę ziela gorącą wodą (ale nie wrzątkiem!) i odstawić pod przykryciem na 30 minut. Napar pijemy przed snem, bo efekt będzie dopiero po 8-10 godzinach, więc wypróżnienia możemy się spodziewać zaraz po przebudzeniu.

Babka płesznik – kolejne zioło regulujące przemianę materii i wspomagające wypróżnianie. Szczególnie zalecana jest osobom, które cierpią na zespół jelita drażliwego. 2 łyżki nasion zalej niewielką ilością wody. Tak przygotowane nasiona spożywamy przed snem popijając szklanką wody. Efekt zobaczymy po około 12 godzinach.

Rzewień to roślina, która nie tylko ułatwia trawienie i leczy zaparcia, ale także eliminuje wzdęcia. Do przygotowania naparu wystarczy jedna płaska łyżka zmielonego korzenia. Zalewamy go szklanką wrzątku i gotujemy na wolnym ogniu przez kilka minut. Po ostudzeniu pijemy, ale także przed snem. Wypróżnienie następuje po około 10 godzinach.

W leczeniu zaparć bardzo ważną rolę odgrywa ruch. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia i nie możemy sobie pozwolić choćby na kilkunastominutowy spacer każdego dnia, warto wykonywać codziennie ćwiczenia, które ułatwią nam walkę z zaparciami.

Oto lista ćwiczeń za zaparcia:


1. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i zrób tzw. kołyskę. Wykonuj to ćwiczenie 5 razy. Kołyska to także doskonały sposób na masaż kręgosłupa.
2. Połóż się na plecach i zrób tzw. rowerek. To ćwiczenie nie dość, że wspomoże pracę układu pokarmowego, to dodatkowo wzmocni mięśnie brzucha.
3. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, stopy postaw na podłodze. Wciągnij na wdechu mięśnie krocza z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha i pośladków. Powtarzaj ćwiczenie 5 razy.
4. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, stopy postaw na podłodze. Unieś biodra i wciągnij na wdechu mięśnie krocza z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha i pośladków. Powtarzaj ćwiczenie do 5 razy.
5. Połóż się na prawym boku i ugnij nogi. Na wdechu wciągnij mięśnie krocza z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha i pośladków. Wykonaj to ćwiczenie 5 razy, po czym połóż się na lewym boku i zrób to samo ćwiczenie.

Jeśli te naturalne sposoby nie pomogą można się pokusić o środki farmakologiczne. Oto dwa środki, które działają łagodnie, ale bardzo skutecznie na zaparcia:

1. Olej rycynowy
Olej rycynowy rozkłada się podczas trawienia na kwas rycynowy i glicerol. Podczas tego procesu tworzą się mydła potasowe i sodowe, które drążnią jelita i wspomagają ruchy perystaltyczne. Po około 3-6 godzinach następuje łagodne wypróżnienie.

2. Lactulosa
Lactulosa to lek o łagodnym działaniu. Przechodzi przez przewód pokarmowy, nie wchłaniając się, jest dopiero rozkładana w jelitach pod wpływem flory bakteryjnej. Jej działanie można zaobserwować dopiero po 24 godzinach od zażycia. 

Jest więcej środków farmakologicznych, które mogą pomóc w zaparciach, jednak musimy pamiętać, że stosowanie ich przez dłuży czas może spowodować podrażnienie jelita grubego. Poza tym nasz organizm szybko przyzwyczaja się do takich „sztucznych” wspomagaczy i spowoduje, że przestaną na nas działać.

Komentarze

  1. Jestem :] a więc w zaparciach dominuje błonnik i potrzebne nam pozytywe bakterie które tkwią np w jogurtach, kefirach itp trochę wody i nasze jelita chodzą jak w zegarku :]

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja Wam sprzedam mój sposób na zaparcia - porządna porcja przecierowej zupy dyniowej z dodatkiem oliwy 2 razy dziennie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak babka płesznik a do tego babka jajowata to super nasionka na zaparcia. Dodaje je do jogurtu, zupy, soku i wypijam 2 razy dziennie. Stosuję błonnik witalny, który zawiera te dwa rodzaje nasionek skomponowane w odpowiedniej proporcji. Wreszcie dzięki tej mieszance pozbyłam się zaparć.

    OdpowiedzUsuń
  4. wspanialy blog .. z wielkim zainteresowania czytam kazda informacje i porady ..
    mam male pytanie jaki sok jest najbardziej skuteczny przy zaparciach ..dziekuje .. Ala

    OdpowiedzUsuń
  5. Alu myślę, że najlepszy będzie sok z kiszonej kapusty albo z ogórka kiszonego. Poza tym polecam regularne jedzenie na czczo papai. Jest bardzo smaczna, a do tego będzie regulować procesy trawienne :)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny artykuł - polecam przeczytanie i stosowanie się do rad. Właśnie ja dzięki babce jajowatej i babce płesznik pozbyłam się zaparć. Piję te dwie babki pod nazwą Błonnik witalny, i efekty są zdumiewające. Po prostu codziennie chodzi się do toalety na posiedzenie. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajne rady na zaparcia.Ja jakoś nie mogę się przemóc do picia ziół,siemię lniane odpada,suszone owoce to już w ogóle nawet rodzynek nie lubię.Dlatego czasami na zaparcia wspomagam się preparatem Dicopeg.

    OdpowiedzUsuń
  8. Też często stosuję ten preparat na zaparcia,ale czasem mi pomaga sok z jabłek.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ludzie często zapominają, że spożywanie nadmiernej ilości błonnika wiąże się ze spożyciem odpowiedniej ilości wody inaczej skutek może byc odwrotny nie mówiąc już o bolesnych wzdęciach.
    Najlepszą rzeczą na oczyszczenie jelit aby pozbyć się zaległej masy kałowej, która jest nie tylko przyczyną częstych zaparć a chorób jelit, jest lewatywa.
    Odpowiednio oczyszczone jelita lepiej wchłaniają substancje lecznicze i odżywcze, efekty czy to picia ziół, czy świeźo wyciskanych soków, są o wiele szybsze.

    OdpowiedzUsuń
  10. mnie pomogły, a raczej pomagają, bo często się nimi wspomagam, czopki eva/qu. Nawet jak byłam w ciaży, czasem je aplikowałam. Są bezpieczne i bardzo łagodnie działają.

    OdpowiedzUsuń
  11. jestem w mega szoku , że piszecie o tym iż naturalne sposoby na was działają ... ja muszę kupowac dicopeg inaczej nie poprę...

    OdpowiedzUsuń
  12. zazwyczaj działają suszone sliwki, siemię lniane, sok z kapusty lub woda z cytryną i odrobina miodu. to na mnie niestety nie działa. W sytuacjach kiedy jednak mam większy problem z zaparciami stosuje czopki eva/qu.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czesto zaparcia biora sie z niestrawnosci czy złej, cięzkiej diety. Ja tak często miałam niestety. Moja wina i głupota. Nawyki zmieniłam, zaczełam się więcej ruszać, ale przede wszystkim brałam w nagłych wypadkach cholestil max, lek który dobrze radzi sobie z trawieniem. A przy cięzkim jedzeniu to wazne :) Zaparcia ie i wzdecia sa juz moim probleme.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja jem suszone śliwki i popijam je bardzo mocną czarną herbatą, tylko liściastą, a nie taką z torebki. A jeśli objawy są wyjątkowo silne to sięgam po cholestil max i przechodzi.

    OdpowiedzUsuń
  15. też mam z tym problem, u mnie to jest związane z problemami z drogami żólciowymi, jak sobie pozwolę na coś cięższego to potem jest problem, brzuch boli, jest mi niedobrze, ale ciężko facetowi żyć o samej sałacie....

    OdpowiedzUsuń
  16. dużo ruchu, dużo przysiadów, śliwki i czasem popijam śliwki kawą :D Jeśli jednak zaparcia trwają dłużej niż 5 dni to od razu aplikuję czopki eva qu, nie ma sensu się męczyć dłużej niż 5 dni, to jest moja zasada

    OdpowiedzUsuń
  17. Oprócz zmiany diety polecam też pić sok z marchewki, jabłka i kapusty. Mi taki sok zawsze pomaga. Lepszy taki sposób niż używanie czopków czy chemii. Przepis znalazłem na terapiasokami.pl. Są tam ciekawe przepisy na różne dolegliwości.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz