Czosnek obniża poziom cholesterolu

Cholesterol to substancja niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, skóry, mięśni, wątroby, jelit. W organizmie człowieka cholesterol występuje w tkankach i osoczu krwi. Ogólna ilość cholesterolu w organizmie zdrowego człowieka wynosi ok. 140 g. 
Cholesterol jest niezbędny do procesu przemiany materii, a zwiększona jego ilość powoduje hiperlipidemię. Zwiększona ilość cholesterolu przyczynia się do miażdżycy, czyli odkładaniu złogów cholesterolowych wzdłuż wewnętrznych ścian tętnic całego organizmu. Zwężenie tętnic utrudnia dopływ krwi do serca, to wszystko powoduje niedokrwienie, powstaje skrzep, co kończy się zawałem.
Jak widać bardzo ważne jest by panować nad swoim cholesterolem. Podwyższony poziom cholesterolu to hipercholesterolemia. Niestety czasami podwyższony poziom cholesterolu warunkowany jest genetycznie. Jednak tak czy siak warto zadbać o jego właściwy poziom, a możemy to zrobić dbając o prawidłową dietę i stosując suplementację.
Jednym z doskonałych suplementów wspomagających w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu są zioła i rośliny lecznicze. Jednym z moich ulubionych jest czosnek, zawsze polecam go osobom, które mają problem z cholesterolem. Ten naturalny antybiotyk potrafi bardzo wiele.

Czosnek




Czosnek najlepiej spożywać codziennie. Warto go dodawać do kanapek, sosów, zup, mięs. Oto kilka fajnych przepisów na wykorzystanie czosnku w kuchni.

Tosty z masłem czosnkowym



3 ząbki czosnku wyciśnij do miseczki, dodaj 2 łyżki masła i wszystko razem dokładnie wymieszaj. Bagietkę pokrój w kromeczki, posmaruj masłem i wstaw na 15 minut do piekarnika. Takie tosty z masłem czosnkowym doskonale pasują do sałatek.

Czosnek marynowany


6 główek czosnku
4 szklanki białego octu winnego
1/4 szklanki cukru białego
1 łyżeczka czarnego pieprzu całego
4 goździki
1 liść laurowy
2 suszone czerwone papryki chilli
1 1/2 łyżeczki skórki z cytryny

W rondelku wymieszać ocet, cukier, pieprz, goździki, liść laurowy, chilli  i skórkę z cytryny. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 2 minuty. Dodać czosnek i nadal gotować przez kolejne 4 minuty. Zdjąć z ognia i zostawić na noc w temperaturze pokojowej.
Następnego dnia przelać do słoiczków. Trzymać w lodówce nie dłużej niż 6-8 tygodni. Jeśli zamierzamy zrobić zapasy na zimę po zakręceniu słoika należy go pasteryzować w kąpieli wodnej około 10 minut. Źródło

Oprócz czosnku pospolitego ostatnimi czasy bardzo popularny stał się czosnek niedźwiedzi. O czosnku niedźwiedzim możecie więcej przeczytać TUTAJ i TUTAJ.


Komentarze

  1. lubię czosnek w dipach czy wlaśnie masełku czosnkowym :) bardzo sympatyczny blog, poczytałam, pooglądałam i chętnie będę wpadać częściej dlatego obserwuję :) jeśli masz ochotę zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Diamentowa! Zajrzę :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz