Jesień to początek przeziębień i grypy. Wielu z nas ma już za sobą pierwszy katar, gorączkę, może nawet leczenie antybiotykami, a to dopiero początek. Mamy środek października a przed nami zima... i to sroga jeśli wierzyć synoptykom. O ziołach na kaszel pisałam TUTAJ, o sposobach na katar TUTAJ, dziś przyszedł czas na artykuł o tym jak się zregenerować po antybiotykoterapii. Chociaż dobrze wam życzę, to wiem, że wielu to nie minie. Jak sobie poradzić po antybiotykowym osłabieniu? Jak odbudować naturalną florę bakteryjną..? O tym w dzisiejszym poście.
Jak odbudować florę bakteryjną po antybiotykoterapii?
Po zażywaniu antybiotyków organizm jest wyniszczony i osłabiony. Wydaje nam się, że antybiotyki są dobre, bo nam pomagają, ale tak naprawdę antybiotyki nie wybierają niszczą szkodliwe bakterie, ale też te dobre, bez których niemożliwa jest równowaga biologiczna organizmu. Pożyteczne bakterie, które znajdują się w naszym organizmie biorą udział w trawieniu, produkują niektóre witaminy, chronią nabłonek jelitowy.
Bakterie sprzyjające naszemu organizmowi to np. Lactobacillus plantarum. Znajdują się w przewodzie pokarmowym, wspomagają jego pracę, łagodzą dolegliwości pojawiające się z zatruciami, wzdęciami, owrzodzeniami żołądka, dwunastnicy.
Innymi korzystnymi bakteriami są szczepy bakterii Lactobacillus casei rhamnosus, które mają działanie immunostymulujące, czyli wpływają na odporność organizmu. Odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu w organizmie interferonu - białek, które są naturalną bronią przed wirusami.
Sprzyjające produkty, które warto włączyć do diety po antybiotykoterapii to jogurty i kefiry, zawierają bowiem bakterie kwasu mlekowego, pomagają organizmowi wrócić do równowagi, po okresie osłabienia.
Warto również jeść miód pszczeli. Musi być to miód naturalny, ten sztuczny nie ma takich mocy.
Woda - kolejny nasz sprzymierzeniec, to ona wypłukuje toksyny z organizmu i wyrzuca z niego szkodliwe metabolity pozostałe po antybiotykach, które gromadzą się w tkance tłuszczowej, wątrobie.
Jeśli chcemy wspomóc organizm z odbudowie naturalnej flory bakteryjnej warto włączyć do swojej diety zioła, które są bardzo przydatne w odtruwaniu.
Teraz podam wam dwie fajne receptury na herbatki odtruwające organizm.
Herbatka ziołowa nr 1.
Pół szklanki sproszkowanych liści brzozy, poziomki, pokrzywy i ziela mniszka lekarskiego oraz 5 łyżek mięty wymieszać razem i wsypać do pojemnika z którego będziemy codziennie parzyć herbatkę odtruwającą.
1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 20 minut pod przykryciem, odcedzić. Pić jedną szklankę na pół godziny przed posiłkiem trzy razy dziennie. Ostatnią porcję pijemy nie później jak o 17.00. Kurację powtarzamy przez 3 tygodnie.
Ta herbatka poprawia pracę nerek, wątroby, oczyszcza organizm z metabolitów i bakterii nagromadzonych w organizmie po przyjmowaniu antybiotyków. Po kilku dniach powinniśmy się poczuć lekko, poprawi nam się samopoczucie i wróci energia do życia.
Herbatka ziołowa nr 2.
Pół szklanki sproszkowanych owoców aronii, dzikiej róży, 10 łyżek pokrzywy, 5 łyżek liści jeżyn i 8 łyżek mięty wymieszać i podobnie jak w poprzedniej herbatce wsypać do pojemnika.
1 łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 20 minut pod przykryciem. Napar pijemy kilka razy dziennie, zamiast zwykłej herbaty. Herbatka ta ma działanie regenerujące, przeciwzapalne, uodparniające na infekcje. Zalecana jest szczególnie osobom słabym, które długo chorowały.
Ciekawe porady, do odtruwającej herbatki dodałabym jeszcze kwiaty stokrotek, polecam! :)
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńczy te mieszanki mozna podać 7 letniemu dziecku po leczeniu antybiotykiem , dodam ,że to pierwszy antybiotyk i tym bardziej jestem przejęta, że nie udało mi się uchronić córki, przechodzi szkarlatynę. Pozdrawiam Magda
A czterolatek może pić? Tez ma szkarlatyne obecnie pozdrawiam Agnieszka
OdpowiedzUsuńdziałanie odtruwające ma także pierzga pszczela. efekty są ekstra po dłuższym stosowaniu. ja preferuję spożywać ją w formie tabletek zawierających koncentrat z pierzgi.
OdpowiedzUsuńJa od siebie mogę wam polecić sprawdzony suplement Bee Pearl oparty na pierzdze pszczelej. Dosłownie uratowała mi organizm, bo miał dość po antybiotykach.
OdpowiedzUsuń