Moje TOP 5 sposobów na przeziebienie

Ból gardła, katar, kaszel, gorączka - to wszystko pierwsze objawy przeziębienia. Nie chciałabym złorzeczyć, ale sezon grypowy rozpoczęty, a więc każdego z nas niebawem może dopaść jakaś chrypka, grypka.. katarek. Jak sobie radzić w okresie jesienno-zimowym z przeziębieniem? jak się nie dać katarowi? O tym w dzisiejszym, wpisie. Zatem zapraszam do lektury! :)

Sposoby na przeziębienie

Każdy ma swoje sprawdzone sposoby na pierwsze objawy przeziębienia czy grypy - prawda? Jedni zakopują się w łóżku pod stertą koców, inni biorą gorącą kąpiel. Tak naprawdę żaden z tych sposobów nie jest do końca dobry. Sen - owszem jest dobry na wszystko, ale nie wyleczy nas z przeziębienia, natomiast kąpiel w gorącej wodze podczas przeziębienia mocno osłabia serce. Zdecydowanie lepiej jest moczyć nogi w gorącej wodzie niż fundować sobie godzinną kąpiel która nas mocno osłabi, a przecież mamy być silni by walczyć z zarazkami!

Dlatego ja już od pewnego czasu zaprzestałam leczyć się gorącymi kąpielami, a w walce z przeziębieniem moją bronią są zioła. Jakie zioła i rośliny lecznicze są najlepsze na przeziębienie? Oto moje typy!

TOP 5 ziół na przeziębienie

1. RUMIANEK



Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a dodatkowo koi (nie tylko nerwy, ale wszelkiego rodzaju bóle). W okresie przeziębienia warto pić rumianek codziennie. Rumianek sprawdza się także w inhalacjach i okładach - nie zapominajmy o tym!

2. MIĘTA PIEPRZOWA



Nie będę kryć - moja ulubiona! :) Nie wyobrażam sobie dnia bez zjedzenia listka mięty lub chociażby wypicia herbatki miętowej. Mięta doskonale poprawia odporność i obniża gorączkę. 

Jeśli połączymy miętę z owocem dzikiej róży i zaparzymy w postaci herbatki - zbombardujemy organizm dużą dawka witaminy C, która jest znacząca w przeziębieniu.

Jeśli natomiast połączymy miętę z miodem, czarnym bzem oraz krwawnikiem - otrzymamy doskonałe  naturalne remedium na przeziębienie i grypę.

3. LIPA



Herbatka z lipy to najlepszy środek napotny. Jeśli więc jesteśmy zdania, że na początku przeziębiania trzeba się spocić, to nie uciekajmy do wanny z gorącą wodą, a napijmy się lipy! Lipa pomoże organizmowi oczyścić organizm z toksyn. Jeśli będziemy pić herbatkę z lipy codziennie ochronimy nasz organizm przed bakteriami i zapewnimy sobie dobry sen, bo lipa to doskonałe lekarstwo na bezsenność.

4. KRWAWNIK



Krwawnik to roślina znana i wykorzystywana w medycynie ludowej od wielu, wielu lat. Krwawnik zawiera flawonoidy, kwas salicylowy, sole mineralne: mangan. Ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe. Warto zatem zaopatrzyć się przed zimą w herbatkę z krwawnikiem - a regularne jej picie sprawi, że żadna grypa was nie weźmie! :)

5. BEZ CZARNY




Pamiętacie co najczęściej nasze babcie i prababcie wmuszały w nas, gdy tylko zauważyły, że cieknie nam z nosa? Syrop z cebuli i sok z czarnego bzu! No przynajmniej moja ta robiła, później te praktyki stosowała wszem i wobec moja mama, a dziś... cóż ja też kontynuuję tradycję rodzinną, bo wiem, że działa i na przeziębienie sok z czarnego bzu jest obowiązkowy! Czarny bez zabija bakterie, ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne - a więc doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Poza tym jest smaczny - także polecam go pić, choćby ze względu na walory smakowe :)

Zatem pijmy zioła na przeziębienie! :)

Komentarze

  1. Lipa i bez czarny to i moje typy, a do tego inhalacje z aroma-OIL ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszasz właściwości ziół i nie ostrzegasz przed niebezpieczeństwem złgo stosowania .
    Mięta nie leczy przeziębień ,to lek trawienny.
    Bez (owoc) nie zabija bakterii i wcale nie jest smaczny .To dobry wybór na przeziębienia ale przedawkowany wywołuje wymioty .
    Lipa tylko świeza bo leżakowana zbyt długo ( ponad sezon) , jest szkodliwa .
    Gdzie malina,miód,czosnek ,kwiat bzu ,cytryna,mocna herbata i natka pietruszki ( witamina C) ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz