• Robicie przetwory? CZEKOŚLIWKA - przepis na konfiturę

  Dziś chciałabym wam podać bardzo fajny przepis na konfiturę śliwkową. Podczas ostatniego remontu znalazłam przypadkiem swój stary zeszyt z przepisami. Już myślałam, że przepadł, bo długo go szukałam, a tu taka niespodzianka! Ale tak to już w życiu bywa, że gdy czegoś szukamy, to znaleźć nie możemy, a gdy zupełnie zapominamy o tym, że szukaliśmy nagle w cudowny sposób się to odnajduje :)

  Jeśli lubicie śliwki (a teraz jest właśnie sezon śliwkowy) i czekoladę, to takie połączenie powinno wam posmakować. Konfiturę robi się bardzo łatwo i przyznam, że u mnie błyskawicznie znika ze słoiczka :)

  CZEKOŚLIWKA - Przepis na konfiturę

  1 kg śliwek węgierek
  100 g gorzkiej czekolady
  1 łyżka kakao (opcjonalnie, dodajcie tylko wtedy, gdy chcecie uzyskać mocno czekoladowy smak)
  4 łyżki cukru brązowego (również opcjonalnie, w zależności od preferencji)

  Śliwki myjemy, przekrajmy na pół, wyjmujemy pestki i smażymy godzinę. Studzimy. Smażymy ponownie aż odparuje woda i konfitura zgęstnieje. Ja smażę po godzinie dwa lub trzy razy. Pod koniec ostatniego smażenia dodaję czekoladę, cukier i kakao. Jednak zanim dodacie wszystko tak jak w przepisie spróbujcie czy wam smakuje. Ja dodaję wszystko tak jak podałam, moja mama nie dodaje cukru, bo uważa, że z cukrem jest za słodko, a siostra kakao, bo nie lubi mocno czekoladowego smaku. Także wszystko zależy od waszego gustu.

  Z podanego przepisu wychodzi dwa małe słoiczki lub jeden półlitrowy.

  Moje dzieci uwielbiają taką konfiturę i mówią, że smakuje lepiej jak nutella. A jest  rzeczywiście mocno czekoladowa i bardzo w smaku nutellę przypomina :)  SMACZNEGO! :)

2 komentarze:

 1. Niedawno jadłam taką u cioci - pycha!

  ;-)

 2. Olka pisze...

  Już dawno nie jadłam :D Sama osobiście niestety nie robię...

Prześlij komentarz