Zioła na problemy żołądkowe - uprawa

W poprzednim poście było o domowych sposobach na problemy żołądkowe, w tym będzie o uprawie ziół w doniczkach, które służą naszemu systemowi trawiennemu.

Mięta pieprzowa i koper włoski - to na tych roślinach dzisiaj się skupię.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)Mięta pieprzowa, to jedno z najwspanialszych ziół: cudownie pachnie, poprawia trawienie, przynosi prawdziwą ulgę w migrenie. Mięta jest znanym środkiem leczniczym od wielu tysięcy lat i jednocześnie od bardzo dawna wykorzystywanym. Słynny olejek mentolowy był pozyskiwany przez Japończyków już przeszło 2000 lat temu. 

Stanowisko:
Mięta lubi słońce i żyzną glebę, więc jeśli jej to zapewnimy, możemy być pewni, że odwdzięczy się pachnącymi liśćmi z dużą ilością olejków eterycznych.

Pielęgnacja:
Mięta lubi wilgotne gleby zasobne w wapń, próchniczne, żyzne. Aby utrzymać miętę w dobrym zdrowiu musimy dzielić co jakiś czas dorosłe rośliny, tzn. ścinamy gałązki po kwitnieniu, aby pobudzić wzrost. Miętę najlepiej wysiewać z nasion na przełomie kwietnia i maja. Kwitnienie najczęściej wypada na przełomie lipca i sierpnia. 

Szkodniki:
Mączniak i stonka miętowa

Zastosowanie:
Oto kilka przykładów jak można korzystać  z dobrodziejstw tej rośliny:

Ziołowa oliwa:
600 ml łagodnej oliwy z oliwek
2 garście świeżych liści mięty pieprzowej

Zalej liście mięty oliwą z oliwek tak, aby wszystkie były w niej dokładnie zanurzone i dokładnie zamknij butelkę. Odstaw na tydzień, co jakiś czas jednak sprawdzaj czy nie pojawiła się pleśń. Po miesiącu należy wyjąć liście i przecedzić przez filtr do kawy. Oliwę trzymamy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Napar z mięty:
Łyżka stołowa suszonych liści mięty, lub kilka świeżych listków zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem około 15 minut. Można posłodzić miodem do smaku. Taki napar może być pity codziennie, choćby zamiast herbaty.

Miętówka:
0,7 l spirytusu 70%
0,3 l wody
10 gałązek mięty
100 g cukru
cytryna

Liście mięty zalewamy alkoholem na dwa dni. Po tym czasie z wody, cukru i cytryny przygotowujemy syrop. Odcedzamy alkohol, by pozbyć się liści i mieszamy go z syropem. Po 5 dniach ponownie filtrujemy nalewkę.Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.)


Koper włoski to roślina lecznicza, dwu- lub wieloletnia. Ma żółtozielone pierzaste listki, które wydzielają słodkawą woń. Kwiaty natomiast rosną tworząc żółtozielone baldachy, nasiona są koloru brązowego. 

Stanowisko:
Koper lubi słońce i trochę cienia. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, głębokiej, jednak nie za wilgotnej, ale za to zasobnej w składniki pokarmowe i wapń.

Pielęgnacja:
Koper nie musi być nawożony, ale za to warto go obficie podlewać, wtedy będzie rósł bujnie. 

Szkodniki: 
Gąsienice motyla pazia królowej, myszy

Zastosowanie:
Koper pobudza trawienie i wpływa na apetyt. Dzięki temu, że zawiera dużo olejków eterycznych i witamin, przeciwdziała stanom skurczowym jelit i biegunkom. Napar z liści polecany jest na wzdęcia i dolegliwości trawienne, pomaga w odchudzaniu. Okłady z naparu kopru są stosowane przy zaczerwienieniu oczu, a liście warto dodawać do sosów, ryb, jako przyprawa do mięs. Nasiona dodawajmy do zup, warzyw, sałatek.

Oto kilka przykładów jak można korzystać  z dobrodziejstw tej rośliny:

Napar:
Łyżka stołowa suszonych lub świeżych liści kopru zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem około 15 minut. Można posłodzić miodem do smaku.

Roztwór wzmacniający paznokcie:
4 łyżki świeżych lub 4 łyżki suszonych liści skrzypu polnego
2 łyżki zmielonych nasion kopru
850 ml wody

Wlej do garnuszka wodę i wsyp zioła, gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 20 minut. Po ostudzeniu przelej do buteleczki i przechowuj w ciemnym miejscu max. przez 4 tygodnie. Mocz codziennie palce w roztworze przez minimum 10 minut. Po kilku tygodniach zauważysz poprawę, to krzemionka zawarta w koprze i skrzypie tak działa na twoje paznokcie.

Dip koperkowy do warzyw:
2/3 szklanki śmietany
2/3 szklanki majonezu
2 łyżki stołowe cebulki drobno posiekanej (lub szczypiorku)
1 łyżka drobno posiekanego selera
1 łyżka drobno posiekanego świeżego kopru

Wymieszać dokładnie wszystkie składniki i delektować się smakiem :)

Komentarze

Prześlij komentarz