Ziołowy ogródek

Człowiek od wieków wykorzystywał zioła do wzbogacania smaku pożywienia. Mówiono nawet, że zioła są duszą kuchni i chwałą kucharzy. Sezon zimowy w pełni, a więc nie wybierzemy się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu ziół, ale możemy na okiennym parapecie stworzyć swoją własną hodowlę. 
Jak to zrobić? Dowiesz się z tego krótkiego artykułu.

Oto rady jak hodować zioła - w pigułce.

Przygotowywanie pojemników:

Przygotowywanie pojemników jest bardzo ważnym elementem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli chcemy wyhodować sobie dobre zioła, musimy zadbać o wszystkie szczegóły. Dno doniczek powinno być wyścielone materiałem umożliwiającym odpływ nadmiaru wody np. żwirem, kamyczkami czy perlitem. Pojemniki powinny być wypełnione ziemią w skład której wchodzą: glina, torf, piasek w stosunku 7:3:2. Dobrze też jest dodać trochę kompostu z liści żywokostu lekarskiego, który zawiera małe ilości celulozy i ligniny oraz akumuluje składniki odżywcze (np. potas).
W doniczce powinien być odczyn zasadowy. W celu utrzymania takiego odczynu należy dodawać co roku do gleby wapno (około 1 łyżeczkę na doniczkę o średnicy 12 cm).
Rośliny o podobnych wymaganiach można posadzić w jednym pojemniku np.:
pietruszka, szczypiorek, bazylia, majeranek - wszystkie lubią dużo słońca
mięta, pietruszka, kolendra, tymianek - lubią mieć wilgotną glebę
Pamiętajmy także o tym, że zioła to nie tylko skarbnica zdrowia, mogą stać się także doskonałymi roślinami ozdobnymi.

Do ozdoby nadają się:

szałwia, lawenda, bukszpan, rozmaryn

Wymagania roślin:

Większość ziół jest światłolubnych, musimy więc zapewnić im minimum 6 godzin dostępu do światła. 
Zdecydowanie dużo światła potrzebują:
bazylia, tymianek, szałwia, majeranek, lawenda, pelargonia
Lubią chłodne miejsca:
cząber, szczypior, rozmaryn, kolendra, pietruszka
Lubią zacienione miejsca:
estragon, melisa, mięta, trybula, 
Półcień:
lippia, wawrzyn

Jeśli chodzi o temperaturę w jakiej najlepiej czują się zioła to 15-21 stopni w dzień, powinno je zadowolić. W nocy natomiast dobrze by było około 5 stopni.
Niższe temperatury powodują przesuszenie gleby i hamują wzrost ziół.
I jeszcze jedna ważna rzecz: zioła powinny mieć codziennie dostęp do świeżego powietrza, to zapobiegnie rozwojowi grzybów.

Pielęgnacja:

Zioła wbrew pozorom są dość wymagającymi roślinami. Musimy codziennie sprawdzać stan gleby, czy jest dostatecznie wilgotna. Trudno jest jednoznacznie określić jaka powinna być ziemia w doniczce. Trzeba po prostu kierować się intuicją i wyczuciem. Jeśli będzie zbyt sucho, rośliny uschną, jeśli zbyt wilgotno pojawią się choroby grzybowe.
Zioła wymagają nawożenia. Co dwa tygodnie wiosną i latem, co miesiąc przed okresem spoczynku pamiętajmy by je nawozić. Ale czym? Najlepiej umieścić w doniczce granulat i mamy z tak zwanej głowy, ale to nie jedyna metoda. Niektórzy preferują swój własny nawóz. Oto przepis:
Garść świeżych ziół (lub 2 łyżki suszonych) zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. 
Azotu dostarczają: kozieradka, herbata, pokrzywa
Fosforu: herbata
Potasu: koperek, perz, podbiał, słonecznik

A co jeśli na liściach pojawią się robaki? Najlepiej spryskać je środkiem chemicznym, ale jeśli mamy te zioła później jeść... Jest też inna metoda, mniej kontrowersyjna, aczkolwiek skuteczna. Rozrabiamy w szklance wody trochę płynu do mycia naczyń i zanurzamy w tym liście. Powinno pomóc.


Komentarze