Kurkuma i jej magiczna moc

Kurkuma Curcuma longa L


Szafranica, ostryż, żółcień – to inne nazwy tej dosyć popularnej przyprawy. Kurkuma uprawiana jest w krajach azjatyckich i znaczy „żółty korzeń”. Pochodzi z rodziny imbirowatych, ma ostry smak i mocno żółty kolor.

Kurkuma – skład i właściwości:

Kurkuma zawiera w swoim składzie magnez, żelazo, wapń, tłuszcze, błonnik, proteiny, skrobię i olejki eteryczne. Kurkuma ma silne właściwości żółciotwórcze, bakteriobójcze, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Doskonale odtruwa organizm, potrafi oczyszczać go z toksyn, jak żadna inna przyprawa czy zioło, a do tego wspomaga trawienie i chroni wątrobę. Kurkuma jest także naturalnym środkiem antyseptycznym. Ostatnie badania dowodzą, że kurkuma może mieć ogromne znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych. Dobrym przykładem na to, że ta teoria jest prawdziwa może być fakt, że w Indiach spożywa się bardzo dużo tej przyprawy (ok 2 g. na dzień) i dlatego ludzie tam żyjący rzadziej zapadają na nowotwory. Warto zatem dodawać kurkumę do posiłków, nie tylko doda ona korzennego aromatu, ale także nada pięknego żółtego koloru.

→ Dlaczego warto pić codziennie szklankę złotego mleka z kurkumą?

Kurkuma – wykorzystanie:

Kurkuma najczęściej zastosowanie znajduje w kuchni. Większość z nas zna ją tylko, jako przyprawę do potraw. To bardzo dobrze, jeśli dodajemy ja do sosów, zup czy mięsa, ale warto rozszerzyć swoją wiedzę i zacząć używać kurkumy także do innych celów.

Oto zbiór przepisów, gdzie znajduje wykorzystanie kurkuma:


Kurkuma w kuchni:

dooktor.pl


* Kurkumę można dodać do ugotowanego ryżu, czeki temu nabierze om pięknego żółtego koloru.

* Kurkumę dobrze jest dodać do: rosołu, klusków domowej roboty, potraw z drobiu, kotletów mielonych, ciasta drożdżowego lub biszkoptowego – dzięki temu uzyskamy piękny kolor.

Kurkuma leczniczo:

peerfectlly.blogspot.com


2 łyżeczki kurkumy zalać 500ml wódki, zamknąć i odstawić na miesiąc. Po miesiącu przefiltrować i zlać do innej butelki. 1 łyżeczka nalewki rozcieńczonej w ¼ szklanki cieplej wody do bardzo dobry naturalny lek wspomagający w leczeniu kamicy żółciowej. Nalewkę należy spożywać zawsze na czczo przed śniadaniem, obiadem i kolacją.

Do łyżeczki oleju sezamowego dodać szczyptę kurkumy, wymieszać i posmarować opuchnięte dziąsła, doskonale łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchliznę.

Ulgę wiecznie pękającym piętom przyniesie domowej roboty balsam: łyżka oliwy z oliwek, miodu, szczypta kurkumy i kilka kropel soku z cytryny.

Roztwór z soli i kurkumy na bólgardła: 1 łyżeczka soli i 1 łyżeczka kurkumy na szklankę wody. Płukać gardło kilka razy dziennie.

Kurkuma w kosmetyce:

naszecialo.blogspot.com


Maseczka na przebarwienia: pól łyżeczki kurkumy i mały jogurt naturalny – wymieszać razem i nałożyć na skórę twarzy na około 15 minut. Taka maseczka pomoże rozjaśnić przebarwienia i poprawić koloryt skóry.

Maseczka odżywcza: 2 łyżki miodu, ¼ łyżeczki kurkumy, pół rozgniecionego banana. Tak przygotowana maseczkę nałóż na twarz na jakieś 15-20 minut. Maseczka doskonale odżywia przesuszona i pozbawioną elastyczności skórę.

Maseczka rozświetlająca: ¼ łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczka mąki, pół łyżeczki oliwy z oliwek, pół łyżeczki mleka, 5 kropli soku z cytryny. Wszystko wymieszać razem i nałożyć na twarz. Maseczkę możemy trzymać na twarzy nawet pół godziny.

Na koniec jeszcze kilka faktów w pigułce, KURKUMA:
obniża poziom cholesterolu
chroni wątrobę
działa antynowotworowo
*  stosowana wspomagająco pomaga w leczeniu HIV
*  pomaga w trawieniu, chroni florę jelitową
*  jest naturalnym antybiotykiem o działaniu
oczyszcza krew, stymuluje tworzenie nowej tkanki krwi
*  ma kojące działanie w chorobach układu oddechowego
pomocniczo można ją stosować w leczeniu żółtaczki i kamieni żółciowych

Komentarze

  1. super porady! Właśnie dzisiaj kupiłam kurkumę i wykorzystam zgodnie z zaleceniami. bardzo podoba mi się ten blog w całości. Mnóstwo cennych informacji. Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zakupiłam już wiele suplementów diety z kurkumą i po ciągłym stosowaniu i braku zauważalnych efektów zaczełam zastanawiać się czy może źle dawkuje czy co innego . Czytałam o niskiej bioaktywności ale czy byłbaby na tyle niska żeby nie było poprawy ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety w większości suplementów ta bioaktywność jest zaskakująco niska , ale zawsze możesz jakiegoś poszukać , napewno znajdziesz coś dobrego

    OdpowiedzUsuń
  4. Szukałam ponad miesiąc , znalazłam tabletki 3 różnych firm . Bcm95 Kenaya , Curc. NoW Curcumin. Swansona, i rzeczywiście to przyswajanie jest fatalne od 0.5 % w now do może 2 % u swansona. Nic dziwnego że nie widać efektów pewnie ten który stosowałam też nie był o wiele lepszy

    OdpowiedzUsuń
  5. Kupcie kurkumę w proszku a nie w tabletkach; do szklanki wsypac pół łyżeczki kurkumy ćwierć łyżeczki imbiru w proszku , na .czubku lyzeczki cynamonu i czarnego świeżo zmielonego pieprzu , łyżeczkę miodu wymieszać zalać ciepła woda i pic powoli mozna dla urozmaicenia wlac dwie lyzki octu jablkowego i dwie lyzki soku z cytryny (ostrawe ale pyszne).Dobrze jest popijac na czczo z samego rana A później przed posiilkami

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz