Zioła na katar - 30 naturalnych sposobów

W sezonie na przeziębienia i grypę apteki są oblegane przez zakatarzonych klientów. Każdy chce tylko jednego - pozbyć się zatkanego nosa, ucisku w zatokach i w końcu zacząć normalnie oddychać. Kiedy chorujemy jesteśmy gotowi zapłacić każda cenę byleby tylko poczuć się lepiej prawda?

zioła na katar


Oto 30 sposobów na przeziębienie, któremu towarzyszy katar. DOMOWYCH, TANICH sposobów:

1. Płukanie gardła kilka razy dziennie wodą utlenioną. Pół szklanki letniej wody i duża łyżka wody utlenionej.

2. Płukanie kilka razy dziennie gardła solą. Łyżka soli i pół szklanki letniej wody.

3. Płukanie gardła kilka razy dziennie ziołami. Najlepiej do tego nadają się: nagietek, rumianek, szałwia - wszystkie maja działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze.

4. Ząbek czosnku do każdej kanapki. Czosnek to naturalny antybiotyk dlatego trzeba także pamiętać o tym, by miedzy posiłkami pic jogurt lub zażywać inny probiotyk.

5. Syrop z cebuli - łyżkę drobno posiekanej cebuli wrzucamy do rondelka, dodajemy łyżkę miodu i trzymamy chwile na ogniu, by miód się rozpuścił. Taki syrop można wykonać również z czosnku.

6. Syrop z buraka - wydrążamy nożem lub łyżką dziurę w buraku i wsypujemy do niego łyżkę cukru. Gdy burak puści sok jest gotowy do spożycia. Syrop pijemy 3 razy dziennie, ma działanie antywirusowe i antybakteryjne.

7. Gorąca kąpiel z dodatkiem soli iwonickiej. To doskonała inhalacja, rozgrzewa oczyszcza nos i zatoki.

8. Nos w miodzie - to metoda starych cyganek. Wysmarowanie wewnątrz dziurki w nosie miodem ponoć ułatwia oddychanie i likwiduje katar. Taka metodę do dziś stosują Romowie w katarze u małych dzieci.

9. Gdy dostaniemy gorączki nie zbijajmy jej od razu. Najlepiej położyć się do łóżka i wygrzać. Gorączka oznacza walkę naszego organizmu z wirusami i bakteriami, dajmy mu szansę!

10. Gdy gorączka przekroczy 38 stopni wstrzymajmy się jeszcze z przyjęciem środków przeciwgorączkowych. Lepiej wziąć chłodny prysznic lub kąpiel chłodzącą. Temperatura wody na samym początku powinna być o 1 stopień niższa niż temperatura naszego ciała.

11. Kąpiel nóg. Przy uporczywym katarze dobrze jest wymoczyć nogi w misce z gorącą wodą. jak wiadomo w stopach znajdują się wszystkie zakończenia nerwowe. Po włożeniu stóp do gorącej wody od razu poczujemy ulgę. Tylko pamiętajmy, że woda musi być bardzo bardzo gorąca, a wręcz parzyć!

12. Sok z bzu, lipy albo malin - niezastąpiony w przeziębieniu. Najlepiej aby był domowej roboty, albo przynajmniej kupiony w sklepie ze zdrową żywnością.

13. Inhalacje - to najlepszy sposób na oczyszczenie zatok. Do inhalacji możemy użyć soli, zwykłej herbaty albo ziół np. tymianku lub majeranku.

14. Bańki - sposób może stary, ale bańki niejednego postawiły na nogi. Bańki mobilizują siły odpornościowe organizmu do walki z chorobą! Bańki jednak trzeba umieć postawić, jeśli zrobimy to nieumiejętnie, może się to skończyć poparzeniem. Po postawieniu baniek chory powinien leżeć pod kocem i nie wychodzić z domu przynajmniej przez 3 dni.

15. Maści rozgrzewające. Doskonale działają i rozgrzewają, a jak wiadomo ani wirusy ani bakterie nie lubią ciepła. Najlepiej wysmarować piersi i plecy przed snem i zawinąć się w ciepłą kołdrę, by dobrze się wygrzać.

16. Chrzan. Chrzan to naturalny i bardzo dobry sposób na walkę z bakteriami wirusami. Dodawaj go do kanapek, albo zrób z niego syrop: korzeń chrzanu zasypujemy łyżką cukru i odstawiamy na kilka godzin. Pij łyżkę syropu 3 razy dziennie.

17. Okłady ze spirytusu kamforowego - doskonały sposób na rozgrzanie. Należy jednak pamiętać, by się potem dobrze zawinąć w ciepłą kołdrę i wygrzać.

18. Pietruszka najlepsza na kaszel - korzeń pietruszki gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu. Pijemy napar codziennie przed spaniem.

19. Napar z majeranku lub tymianku na katar. Łyżkę ziół zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Pijemy szklankę naparu dziennie.

20. Geranium na katar. Zrywamy listek geranium tzw. anginowca - rozcieramy go w chusteczkę i wdychamy kilka razy dziennie.

21. Rosół z pieprzem kajeńskim. Rosół to chyba najbardziej wartościowa i najlepiej rozgrzewająca zupa, jeśli dodamy do niego pieprz kajeński możemy być pewni, że za chwile poczujemy ulgę w zatkanym nosie i przyjemne ciepło.

22. Olejki aromatyczne. Jeśli w nocy dokucza nam kaszel i katar skropmy poduszkę olejkiem eukaliptusowym.

23. Płukanie nosa roztworem z soli. Pół łyżeczki soli na pół szklanki wody - płukankę najlepiej wstrzykiwać do nosa strzykawką.

24. Nalewka ze szwedzkich ziół to kolejny sposób na inhalację. Wylewamy nalewkę na wacik lub chusteczkę i wdychamy kilka razy dziennie.

26. Piwo z żółtkiem - sposób stary ale wciąż bardzo dobry! Smakuje i rozgrzewa. pamiętajmy tylko by pić takie piwo zaraz przed snem, bo bardzo rozgrzewa i osłabia organizm.

27. Syrop sosnowy - nieoceniony w walce z bólem gardła i katarem. Łyżeczkę syropu pic 3 razy dziennie.

28. Pij herbatkę z pokrzywy. Można ją kupić niemal w każdym sklepie spożywczym i aptece. Pokrzywa ma właściwości przeciwalergiczne.

29. Syrop z czerwonej kapusty. Kapustę przepuszczamy przez sokowirówkę i uzyskany napój gotujemy. Gdy przestygnie dodajemy pół szklanki miodu. Pamiętaj by sok nie był zbyt gorący, bo w gorącej wodzie miód traci swoje lecznicze właściwości. Pijemy 1 łyżkę soku, 3 razy dziennie.

30. Akupresura - na zatkany nos bardzo dobrym sposobem jest uciskanie punktu nad nosem między brwiami. Przytrzymaj kilka sekund i puść. Możesz wykonywać to ćwiczenie kilka razy dziennie.

Sprawdź jakie sposoby na przeziębienie i grypę ma Pani Stefania Korżawska:

Komentarze

  1. szkoda, że prędzej nie przeczytałam, bo męczył mnie :P

    OdpowiedzUsuń
  2. nos w miodzie muszę wypróbować

    OdpowiedzUsuń
  3. około połowy z tych sposobów stosuje bo katar to u mnie częsty problem. Infekcje to moja słaba strona!

    OdpowiedzUsuń
  4. Myśmy niedawno się zaopatrzyli w inhalator PRO SANITY. Piszę my, bo używam go ja, czasami mąż i jeszcze córa skorzystała jakiś czas temu bo się zaziębiła. Fajna alternatywa dla normalnego, doustnego podawania leku. Przez inhalację szybciej się wchłania substancja czynna i można w krótkim czasie oczyścić zatoki, czy złagodzić katar, ból gardła, kaszel itp.

    OdpowiedzUsuń
  5. W moim wypadku opłaciło się zainwestować niecałą stówkę w inhalator Simple. Świetna ulga jak ktoś ma problemy z suchością śluzówki. Ja na co dzień pracuję w klimatyzowanych pomieszczeniach i mam tak drogi oddechowe przesuszone, że bez inhalacji byłoby ciężko funkcjonować.

    OdpowiedzUsuń
  6. Prawie nic na mnie nie działa. A jak mam katar to nie śpię, już mija trzecia doba bez snu

    OdpowiedzUsuń
  7. Eva a próbowałaś czyścić nos IRIGASINEM? Spróbuj! Myślę, że Ci pomoże.. ja jak mam taki katar, że już nawet zioła nie dają rady Irigasin pomaga :)

    OdpowiedzUsuń
  8. O kurcze aż tyle jest tych ziół? To nawet się nie spodziewałam. Będę musiała to sobie gdzieś zapisać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz