Żylaki - zioła mogą pomóc

zdjęcie: www.farmacjaija.pl

Problemy z krążeniem to nieprawidłowości w pracy serca i naczyń. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy utleniona krew nie dociera do wszystkich narządów (serce, mózg, nerki, wątroba, trzustka, układ oddechowy) w tym kończyn. 

Pierwsze objawy:
niewydolność serca
zaburzenia rytmu serca
podciśnienie tętnicze
schorzenia obwodowych naczyń krwionośnych
schorzenia naczyń żylnych

Przyczyny tych objawów mogą być różne i niezależne od wieku. Nawet młode osoby moją cierpieć na schorzenia naczyń krwionośnych i niestety objawy te będą się nasilały z wiekiem. Chociaż w większości przypadków chorób tych nie można wyleczyć, to możemy załagodzić ich skutki. Posiłkujmy się ziołami, zachowajmy odpowiednią dietę, dozujmy wysiłek fizyczny, zadbajmy o dietę wspomagającą.

Choroby naczyń żylnych

Choroby naczyń żylnych to stany zapalne żył zarówno powierzchniowych jak i głębokich. Można z tym żyć, choć żylaki potrafią być bardzo dokuczliwe, a w cięższych przypadkach (zakrzepowe zapalenie żył), nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. W leczeniu zachowawczym bardzo wskazane jest leczenie ziołami. Mieszanki ziołowe są zazwyczaj smaczne i łatwe w przygotowaniu. Jeśli rozpoczniemy w porę profilaktykę, mamy szansę na ulgę w cierpieniu i załagodzenie stanów chorobowych. Żylaki kończyn dolnych mogą być skutkiem upośledzenia ścian, zastawek żył lub pozakrzepowej niedrożności żył głębokich. Mieszanki ziołowe pomagają w uszczelnieniu i uelastycznieniu tych naczyń. Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, na powstawanie żylaków bardzo często pracujemy sami. Nieodpowiednie obuwie, otyłość, sposób odżywienia, zbyt długa postawa stojąca, tryb pracy - od tego się zaczyna. Chociaż trzeba przyznać, że niemałe znaczenie mają tutaj również uwarunkowania genetyczne.

Oto rady, jak ulżyć sobie w żylakach i uszczelnić naczynia krwionośne:


Mieszanka przeciw żylakom 

Ziele krwawnika - 100 g.
Kwiat kasztanowca - 50 g.
Ziele rdestu ptasiego - 50 g.
Ziele szanty - 50 g.
Ziele jemioły - 50 g.
Koszyczek rumianku - 50 g.

Zioła dobrze wymieszać i zamknąć szczelnie w słoiczku. Do mieszanki potrzebujemy 1 łyżeczkę ziół na szklankę wrzątku. Parzymy pod przykryciem pół godziny. Pijemy 2-3 razy dziennie po jedzeniu. Tego naparu nie wolno słodzić (!).

Mieszanka regenerująco-gojąca:

Ziele szanty - 50 g.
Ziele krwawnika - 50 g. 
Ziele rdestu ptasiego - 50 g.
Kora kasztanowca - 50 g.
Kora wierzby - 50 g.
Liść podbiału - 50 g.
Kwiatostan głogu - 50 g.
Owoc róży - 50 g. 
Ziele jemioły - 50 g.
Kwiat arniki - 15 g.

Napar z takiej mieszanki przygotować zalewając 1 łyżeczkę ziół szklanką wody. Zagotować, przykryć i pozostawić na 3 godziny. Gdy napar już dobrze naciągnie, przecedzić i pić letnie 2 razy dziennie przed posiłkiem.


Czytaj także: Nalewka z kasztanów na cellulit i problemy z krążeniem

Mieszanka ziołowa na okłady: 

Kwiat kasztanowca - 50 g.
Kłącze tataraku - 30 g.
Liść babki lancetowatej - 50 g.
Ziele drapacza lekarskiego - 50 g.
Kwiat arniki - 20 g.
Kwiat nagietka - 20 g.

Napar przygotowujemy z 5 łyżek ziół na pół litra wody. Zioła gotujemy 5-6 minut, odstawiamy na 30 min. Po przestygnięciu robimy kompres, który przykładamy 2 razy - w ciągu dnia i na noc.

Maść propolisowa na żylaki: 

Wazelina (lub euceryna)    70 g.
Lanolina     20 g.
Kit pszczeli   15 g.        
       
Lanolinę i eucerynę roztapiamy w emaliowanym naczyniu i dodajemy kit pszczeli. Naczynie umieszczamy w garnuszku z gorącą wodą i mieszamy około 10 minut. Po dokładnym rozmieszaniu wszystkich składników przecedzamy przez gazę do słoiczka i czekamy aż masa zastygnie i zrobi się z niej maść. Maść nakładamy 2 razy dziennie, cienką warstwą na skórę i przykrywamy gazą, po czym owijamy delikatnie bandażem.




Mieszanki ziołowe to najlepszy domowy sposób na żylaki. Pamiętajmy, że zioła nie mogą nam szkodzić pod warunkiem, że będziemy stosować je według instrukcji. Na efekty co prawda będzie trzeba poczekać dłużej niż po stosowaniu tradycyjnych leków, ale zioła działają mniej inwazyjnie. 
Aby uniknąć żylaków pamiętajmy, by nie pozostawiać nóg długo w tej samej pozycji, nie nosić elastycznych skarpet, ograniczać spożywanie tłuszczów zwierzęcych, jeść dużo warzyw i owoców, a także kontrolować wagę (otyłość bardzo sprzyja powstawaniu żylaków).

Jeśli zastanawiasz się skąd wziąć te wszystkie zioła, odpowiedź jest prosta - wszystko kupisz w sklepie zielarskim lub sklepie ze zdrową żywnością.

Źródło artykułu:

Komentarze

  1. Muszę się temu bliżej przyjrzeć i zastanowić...niedawno udało mi się "wyjść" z zakrzepicy (mam 22 lata), problemy z żylakami i ogólnie natury sercowej to w mojej rodzinie norma...

    OdpowiedzUsuń
  2. Próbuj zioła... jeśli będziesz rozsądnie z nimi postępować - nie zaszkodzą :)
    Ja ziołami leczę przeziębienie u trzylatka, działają szybciej i lepiej jak najlepszy antybiotyk :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pytanie o mieszankę regenerująco- gojącą. Czy należy pić 2 x dziennie całą szklankę? Tak to rozumiem skoro ma być letnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz