Olejek arganowy - Skarb Maroka


zdjęcie: polki.pl

Olejek arganowy

To olej pochodzący z nasion owoców arganii żelaznej, tłoczony jest na zimno dzięki czemu zawiera znacznie więcej minerałów i witamin niż inne oleje tłoczone z prażonych orzechów arganowych. Bogaty jest w kwasy tłuszczowe. Zawiera także duże ilości karotenoidów, kwasu ferulowego i witaminy E. Jest naturalnym przeciwutleniaczem, najlepszym olejem do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ponieważ jest kosmetykiem w 100% naturalnym nie uczula i nie szkodzi, a korzyści z jego korzystania mogą być dla wielu zbawienne. Olejek arganowy, nie tylko odżywia skórę, nawilża ją, ale także leczy. Olejek arganowy przez wielu nazywany jest „magicznym”, to ze względu na swoje właściwości i wszechstronne zastosowanie. Olejek arganowy może, bowiem być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. O tym czy naprawdę olejek arganowy działa cuda dowiecie się dopiero po tym jak go zastosujecie, a o tym jak go stosować przeczytacie w kolejnych wpisach. Dziś skupimy się na właściwościach tego cudownego olejku.

Olejek arganowy - Właściwości

Przyjrzyjmy się bliżej cennym składnikom oleju arganowego, bo to właśnie dzięki nim jest tak niezwykły.
Olejek arganowy swoje cudowne właściwości zawdzięcza schotenolom i spinasterolom. Jest jedynym olejem, który te substancje zawiera. Warto podkreślić, że substancje te przyczyniają się do zapobiegania chorobom nowotworowym, a regularne spożywanie olejku arganowego pięciokrotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Obok wymienionych substancji olejek arganowy zawiera kwasy tłuszczowe, monoacyloglicerole, tokoferole, fenole, steryny i skwalen.

Olejek arganowy i kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe omega 3 wpływają pozytywnie na krążenie krwi, chronią przed chorobami układu krążenia i przeciwdziałają złogom. Kwasy tłuszczowe mają postać stałą lub płynną. Jeśli tłoczenie odbywa się na zimno, tak jak w przypadku olejku arganowego, kwasy tłuszczowe występują w większej ilości. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3 (co potwierdzają badania naukowe) zmniejsza ryzyko zawału serca.

Olejek arganowy i tokoferole

Olejek arganowy zawiera 620 miligramów tokoferoli na kilogram (dla porównania oliwa z oliwek zawiera tylko 320 miligramów). Tokoferole działają przeciwutleniająco i chronią organizm przed złymi wpływami środowiska. Tokoferole wpływają znacznie na podniesienie poziomu odporności w organizmie. Olejek arganowy jest najlepszą substancją ochronną dla skóry, wspomaga procesy zdrowienia i odbudowy uszkodzeń skóry właśnie dzięki m.in. tokoferolom.

Olejek arganowy i fitosterole

Olejek arganowy zawiera rzadko występujące w roślinach sterole D-7: schotenol i spinasterol alfa. Tych substancji nie znajdziemy w takiej kombinacji w żadnym innym oleju. W niektórych krajach substancje te wykorzystywane są do hamowania wzrostu komórek nowotworowych, bo takie właśnie mają działanie. Fitosterole doskonale spełniają się w roli środków przyspieszających gojenie ran, oparzeń i leczeniu trądu.
W olejku arganowym znajdują się także alkohole triterpenowe, które mają działanie fitoterapeutyczne, czyli chronią skórę, łagodzą procesy zapalne, dezynfekują.

Olejek arganowy znajduje zastosowanie w:


Medycynie naturalnej:
Jest doskonały na problemy skórne, problemy z włosami, choroby tkanki łącznej (cellilitis), choroby stawów, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, zaburzenia przemiany tłuszczu (choroby Alzheimera, Parkinsona).

Kosmetyce:
Olej arganowy coraz częściej dodawany jest do kremów, odżywek do włosów, szamponów, balsamów i innych kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci.

Kuchni:
Tak! Olej arganowy to doskonały dodatek do dań na ciepło i zimno, nadaje się do smażenia i jako suplement diety.

W kolejnych artykułach opiszę wam jak najlepiej wykorzystać to złoto Maroka.
A gdzie kupić olejek arganowy? Najlepiej w sprawdzonych sklepach np. TUTAJ

Klikając na zdjęcie poniżej przeczytacie więcej na temat olejku arganowego.


Na koniec jeszcze kilka rad, dla tych, którzy zdecydują się przetestować ten specyfik. Kupując olejek arganowy nie sugerujmy się ceną. Olejek arganowy jest produktem deficytowym, więc jego cena będzie większa w porównaniu do zwykłych olejków. Jeśli cena za taki olejek jest podejrzanie niska, możemy być pewni, że nie jest to w 100% produkt oryginalny.

niska cena = produkt nieoryginalny = brak efektów = uczulenia

Olejek arganowy MUSI kosztować tyle ile jest wart, ponieważ jego pozyskiwanie jest procesem skomplikowanym. Argania rośnie tylko w tym jednym miejscu na świecie (w Maroku), cena jest odpowiednia do kosztów. Z jednego drzewa arganowego można zebrać tylko 30 kilogramów owoców, a z nich uzyskamy jedynie 1 litr olejku. Rocznie zbiera się tylko 350 000 ton owoców arganii, co wystarczy na 11 milionów litrów oleju. Nic dziwnego więc, że olejek arganowy sprzedawany jest w malutkich buteleczkach, których cena w zależności od ilości ml. zaczyna się od 20 zł. Dla porównania oliwa z oliwek produkowana jest rocznie w ilości 2,4 miliarda litrów. Dlatego kupujmy olejek arganowy tylko w sprawdzonych sklepach, albo w ogóle darujmy sobie ten produkt (szkoda pieniędzy na podróbki).

Komentarze