Ostropest plamisty – oczyszcza i chroni wątrobę

Ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny astrowatych. W czasie swojego wzrostu tworzy bujną rozetę szerokoeliptycznych lub jajowatych liści z siateczkowatymi białymi plamami i kolczastymi brzegami. Po jakimś czasie wypuszcza sztywny, rozgałęziony pęd, który dochodzi nawet do 2 m. wysokości. Na wierzchołku rośliny osadzone są kwiatostany (nie więcej niż 50 sztuk) w kształcie koszyczków, które mają kolce i fioletowopurpurowe kwiaty rurkowe. Ostropest kwitnie od lipca do sierpnia. Owocem są szarobrązowe, owalne, spłaszczone niełupki z puchowym aparatem lotnym. Długość owoców dochodzi do 5-7 mm, szerokość 2,5-4 mm, a masa tysiąca nasion to około 30 g. Tak mniej więcej rysuje się portret tej rośliny, a jaką moc posiada?


Czytajcie dalej…

Ostropest - przeznaczenie

Ostropest kiedyś był rośliną uprawianą przez człowieka, postem został zapomniany. Surowcem najbardziej wykorzystywanym są owoce. Owoce zawierają kompleks flawonolignanów (sylimaryna – sylinina i związki pokrewne), olejek eteryczny, gorczyce i aminy (tyramina, histamina).

Flawonoidy – to żółte barwniki w kwiatach i liściach. Wykazują działanie moczopędne, żółciotwórcze, rozkurczające, wpływają na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Najbardziej znane to rutozyd, sylibina (która występuje właśnie w ostropeście plamistym) stosowana w chorobach wątroby i hyperozyd.

Olejki eteryczne – to mieszaniny różnych związków alifatycznych i aromatycznych. Rośliny gromadzą olejki eteryczne jako wydzieliny w specjalnych komórkach i zbiornikach zewnątrz- i wewnątrztkankowych. W temperaturze pokojowej olejki maja konsystencje lotną i płynną, sa zwykle bezbarwne, dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. W zależności od rodzaju olejki eteryczne mają zastosowanie jako środki moczopędne, wykrztuśne, przeciwzapalne, antyseptyczne, żółciopędne, przeciwbólowe, uspokajające. Tak więc jak widać olejki eteryczne oprócz tego, że przepięknie pachną, przez co używane są często w przemyśle kosmetycznym, mają zastosowanie także w lecznictwie.

Gorczyce - w przeciwieństwie do olejków eterycznych gorczyce to substancje gorzkie. Mają gorzki zapach i smak dzięki czemu działają pobudzająco na procesy trawienia i apetyt.

Dzięki tym wszystkim składnikom ostropest jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Oto jakie jest jego najważniejsze przeznaczenie:

* Jest doskonałym lekarstwem dla uszkodzonej wątroby, wspomaga jej rekonwalescencję w kuracjach antybiotykowych, po chemio- i radioterapii, w zatruciach pokarmowych
* Zalecany jest dla osób z zaburzeniami czynności wątroby, cukrzyków
* Łagodzi dolegliwości bólowe w zapaleniach dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
* Zalecany kobietom cierpiącym na endometriozę
* Wspomaga leczenie nowotworów
* Leczy hemoroidy, puchlinę wodną, zapalenie płuc i opłucnej
* Doskonały jako osłona w chorobie alkoholowej i na odwyku
* Wzmacnia ruch robaczkowy jelit, ma także nieocenione działanie w chorobie lokomocyjnej i morskiej
* Jeśli cierpisz na senność, zmęczenie, osłabienie, migrenowy ból głowy, masz niskie ciśnienie, żółty odcień skóry – na pewno nie zaszkodzi Ci regularne picie herbatki z ostropestu
* Ostropest jest doskonały także na łuszczycę, łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne
* W przypadku braku apetytu, niedoboru soków żołądkowych, nerwicy żołądka, podwyższonego poziomu cholesterolu – ostropest potrafi zadziałać cuda.


Z kolejnego artykułu dowiecie się jak wykorzystać ostropest. Zapraszam do lektury kolejnych postów o ostropeście, w których przedstawię wam zbiór przepisów i inspiracji.Komentarze

 1. Widziałam kiedyś rosyjskie olejki do włosów z dodatkiem ostropestu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się. Olej z ostropestu ma właściwości regeneracyjne i bardzo dobrze wpływa zarówno na skórę jak i na włosy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a czy to prawda że sylimaryna z ostropestu sie nie przyswaja, jedynie na alkoholu się przyswaja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stosuję od niedawna ---- ale na efekty musze jeszcze troszkę poczekać

  OdpowiedzUsuń
 5. Niewątpliwie ostropest plamisty należy do najcenniejszych ziół leczniczych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz