Ostropest plamisty znany był już w starożytności. Już św. Hildegarda pisała o jego niezwykłej mocy. Z poprzedniego artykułu dowiedzieliście się o działaniu ostropestu, dziś trochę praktycznych przepisów i rad jak wykorzystać tą roślinę.
Ostropest plamisty - Zastosowanie w medycynie
Wyciągi z ostropestu mają szerokie zastosowanie w medycynie przy: marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowym i uszkodzeniach tkanek wątroby, częstych krwawieniach z nosa, krwawieniach narządów wewnętrznych, obfitych miesiączkach, zaburzeniach trawienia, niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach, obniżonym ciśnieniu krwi, chorobie lokomocyjnej. Ostropest wchodzi w skład wielu preparatów leczniczych, np.: Sylimarol, Sylicynar, Legalon, Sylivit, Flavobion, Syligran.
Zmielone ziarna ostropestu dodawać do potraw, napojów lub zrobić z nich odwar, nalewkę...
Odwar z ostropestu:
1 łyżeczkę proszku z ostropestu zalać szklanką gorącej wody i gotować pod przykryciem około 10 minut. Po tym czasie zdjąć z ognia i przecedzić. Pić szklankę wywaru trzy razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem. Jeśli chcemy zastosować ostropest jako środek przeciwkrwotoczny - pić co godzinę po 1 łyżce. Jeśli natomiast ostropest zamierzamy spożywać profilaktycznie, to można pić 2 razy dziennie po pół szklanki.
Czytaj także: Soki oczyszczające organizm
Nalewka z ostropestu:
Z ostropestu można zrobić nalewkę, która będzie doskonale wspomagała organizm w leczeniu migren i żylaków, a dodatkowo wspomagała trawienie.
Sproszkowany ostropest zalewamy 40% spirytusem w proporcji 1:10 i odstawiamy na 3 tygodnie codziennie wstrząsając butelką. Po tym czasie odcedzić proszek i stosować trzy razy dziennie po 20-25 kropli nalewki.
Ostropest znany jest także ze swoich właściwości oczyszczających, więc jeśli interesuje nas detox organizmu, to nie ma chyba lepszego środka niż zmielone ziarna ostropestu.
Ostropest plamisty - zastosowanie w kosmetyce
Olej z ostropestu wpływa regeneracyjnie na skórę i zapewnia jej właściwe nawilżanie. Można go kupić w sklepach z produktami naturalnymi. Kosztuje niemało, ale warto się w niego zaopatrzyć jeśli chcemy poprawić stan swojej skóry, włosów. Olej z ostropestu jest bardzo wydajny i nie trzeba stosować go dużo, by działał jak należy. Wyciągi z ostropestu czasami są dodawane do kremów, szamponów odżywek.
Ostropest plamisty - zastosowanie w kuchni
Sproszkowany ostropest można dodawać do każdej potrawy albo zainspirować się tymi przepisami:
Koktajl oczyszczający
1 łyżka mielonego ostropestu
2 garści liści szpinaku
banan
1,5 szklanki wody mineralnej
Wszystkie składniki zmiksuj dokładnie i wypij zaraz po zrobieniu.
Czytaj także: Jak oczyścić organizm z toksyn w miesiąc...
Sałatka z liśćmi ostropestu
Garść pomidorków koktajlowych
Garść młodych liści ostropestu
Sałata lodowa
Mozzarella
Kilka oliwek
Sos winegret lub łyżka oliwy z oliwek (jak kto woli)
Młode, dolne liście ostropestu można dodawać do każdej sałatki, można je ugotować i spożywać jak szpinak. Pąki kwiatowe można natomiast przygotowywać jak miniaturowe karczochy.
Na koniec warto jeszcze dodać, że ostropest jest tak piękną rośliną, że znajduje swoje zastosowanie także w kwiaciarstwie. Dekoracje bukietów z ostropestem plamistym cudnie prezentują się na stołach i ożywiają pomieszczenia.
Mam pytanie odnośnie działania przeciwkrwotocznego, czy należy zrobić odwar z 1 łyżki ostrop., co godzinę czy zażywać po 1 łyżce co godzinę odwaru x 1 łyżeczki
OdpowiedzUsuńTak jak napisałam w przepisie. Zrobić odwar z 1 łyżeczki ostropestu i pić po 1 łyżeczce co godzinę. Następnego dnia zrobić dokładnie tak samo - znowu odwar z 1 łyżeczki i znowu pić przez cały dzień co godzinę po 1 łyżeczce..
OdpowiedzUsuńSzczególnie fajne są te przepisy bo mało można ich znaleźć w internecie. Sam ostropest jest nieciekawy dlatego warto go jakoś zmieszać ;)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Ci się podoba :)
OdpowiedzUsuńSuper pomysł na artykuł. Większość pisze o właściwościach ostropestu a nikt o sposobach na jego zastosowanie.
OdpowiedzUsuńNa detoks wystarczy odwar czy jadać łyżeczkę ostropestu?
OdpowiedzUsuń