Leczymy dzieci ziołami - stulejka, czkawka, niespokojny sen


Dostaję czasami maile z prośbą o pomoc w konkretnych schorzeniach. Przyznam - nie zawsze na nie odpowiadam z racji braku czasu. Ostatnio dostałam kilka pytań z prośbą o pomoc w dokuczliwych schorzeniach u dzieci. Wybrałam trzy, które dziś po krótce omówię:

Stulejka
Czkawka
Niespokojny sen

Stulejka


Stulejka to drobny defekt anatomiczny u chłopców i mężczyzn polegający na zwężeniu ujścia napletka, który uniemożliwia odprowadzanie go poniżej żołędzia prącia. Jak wynika z badań do 3 roku życia około 90% chłopców ma ten problem. Lekarze zalecają spokój, na początku życia bowiem taka stulejka u chłopców jest fizjologiczna. Poprawa powinna następować wraz z wiekiem jednak należy się w tej sprawie konsultować z lekarzem. Nie możemy zbytnio panikować, ale nie można sprawy zbagatelizować. Podejdźmy do tematu ze spokojem. Stulejkę leczy czas, prawidłowe rozluźnianie skóry napletka i regularność wizyt u lekarza. Jeśli jest coś co nas niepokoi - nie wstydźmy się pytać.

Pytacie mnie o rady - czy na stulejkę pomogą zioła?


I znów wracam do mojej ulubionej książki "Apteka Pana Boga" i posiłkuje się radami Pani Marii Treben. Oto co na stulejkę radzi najsłynniejsza zielarka:

10-20 ml roztworu siarczku potasu (najlepiej świeżo sporządzonego w aptece) dodawać do ciepłej kąpieli (ok. 70 l. wody). W czasie kąpieli powoli ściągać napletek. Skutek powinien być widoczny już po 4 kąpielach. Jeśli jednak tak się nie stanie, próbujmy do 10 razy - branie więcej niż 10 kąpieli jest bezcelowe i musimy poszukać jednak innej metody.
Najlepszym wiekiem dla dziecka na takie kąpiele jest wiek: 4-7 lat. Jak opisuje Maria Treben w swojej książce, dzięki takim kąpielom wielu chłopców uniknęło operacji.
Podobne działanie ma kąpiel ze ślazem. Garść ślazu zalewamy chłodną wodą i pozostawiamy na noc. To powinno wystarczyć na jedną kąpiel.
Podane kąpiele nie będą działały na chłopców powyżej 10 lat.

Niespokojny sen


Jeśli twoje dziecko płacze w nocy, budzi się, przewala po łóżku, to może być oznaka choroby, albo nadmiernych przeżyć w ciągu dnia. Zapytaj lekarza o radę, a wspomagająco możesz zastosować kąpiel w kwiatach lipy.
Czasami, szczególnie w okresie zimowym na niespokojny sen wpływa otoczenie. Zamknięte okna, brak cyrkulacji powietrza, za mało ruchu, długie oglądanie telewizji. Przewietrz dziecku pokój przed spaniem, zorganizuj mu zabawę - nie tylko przed telewizorem, a przed snem poczęstuj filiżanką świeżego mleka z miodem. Mleko ułatwi zasypianie i uspokoi w czasie snu.

Czkawka


Z czkawką walczą i dorośli, i dzieci. Metod jest bardzo wiele, a nie na każdego będą działać podobnie. Mówi się, ze najczęściej czkawkę mają dzieci i najmniej im to przeszkadza. To prawda, jednak jeśli chcemy pomóc naszemu maluchowi nie faszerujmy go cukrem, nie zmuszajmy do picia na jednym oddechu wody! Okazuje się bowiem, że wystarczy ciepła herbatka z kopru ogrodowego (nie słodzona!). 1 łyżeczkę owoców zaparza się 1/4 litra wody i pozostawia na 3 minuty do naciągnięcia.

To były rady Marii Treben, a teraz jedna ode mnie:
Na czkawkę u mojego dziecka błyskawicznie działa plasterek cytryny! :)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników i pamiętajcie - Wszelkie moje rady mają charakter informacyjny - jeśli coś wam dolega skonsultujcie się z lekarzem i zapytajcie czy możecie skorzystać z podanych przeze mnie rad. O ile pijąc herbatkę z kopru albo zajadając się cytryną nikomu krzywdy nie wyrządzicie, o tyle kąpiele ziołowe mogą podrażnić skórę waszego dziecka jeśli okaże się, że ma alergię na jakiś składnik występujący w podanych przeze mnie ziołach.

Artykuł napisany na podstawie książki:

Więcej na ten temat TUTAJ.

Komentarze

 1. Kto ma ściągać napletek synkowi ? Mama czy może lepiej tata ? Czy to nie jest aby zakazane ? W czym to w gruncie rzeczy przeszkadza i jak wygląda ? I po co robić to 10 razy ? Dziesięć razy naciągać i ściągać ? 8 latkowi, który do Pierwszej Komunii idzie nidługo ?
  Doradź prosze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę czytać ze zrozumieniem. Ja nie napisałam żeby 10 razy ściągać napletek tylko żeby brać 10 razy kąpiel.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę nie zrozumieć mnie źle i doradzić, bo mam blokadę. Nie wiem jak zaradzić sytuacji ... Synek już kąpie się sam, bo jest dużym chłopcem. No więc, jak przygootowałam gorącą kąpiel według Twojego Ziółkowego przepisu (tyle, że z pianką) to jak weszłam do łazienki i chciałam ściągnąć napletek to skórka się jakby poluzowała ale nie do końca, bo Adaś jęknął i zrezygnowałam ... Próbować dalej ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry,
  gdzie można kupić siarczek potasu? moja lekarka nigdy nie słyszała o takich kąpielach, więc prosiła abym w aptece zapytała się o recepturę i ona wtedy wystawi mi receptę. W aptece natomiast 3 Pani farmaceutki głowiły się i sprawdzały w swoich źródłach i ostatecznie okazało się, że jako apteka nie mają możliwości zamówienia takich elementów potrzebnych do sporządzenia tego siarczku. On generalnie pojawiał im się jako produkt nieapteczny, tylko chemiczny (w związku z tym nie mogą go zrobić). Poradziły zakup w chemicznym sklepie, albo laboratorium Stan Lab. Sprawdziłam tam - i też nic, nie ma siarczku potasu, tylko siarczan potasu. Poza tym do tej kąpieli jakie stężenie musi być tego siarczku potasu?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zajrzyj tutaj:
  https://www.apo-discounter.pl/biochemie-dhu-sol-nr-6-siarczan-potasu-d6-tabletki-p-60565.html

  A próbowałaś robić kąpiele w nadmanganianie potasu? Jest łatwiej dostępny. Ja swojej córce robiłam kąpiele jak miała nawracające infekcje ginekologiczne.

  Zobacz jak się robi roztwór tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=vw1qS-IIgq4

  I pamiętaj, że nadmanganiam wszystko brudzi! Skóre i miskę też :) Ale pomaga. Mojemu dziecku pomogło :)

  Powodzenia!
  Napisz jak Ci poszło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za rady, sprawdzę wszystko i dam znać

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bardzo często używałam ziół jak moje dziecko było malutkie. Moje hity ziołowe to rumianek i koper włoski. Mojemu dziecku często podawałam zwłaszcza koper włoski jak miało kolkę. Nawet teraz, kiedy dziecko ma już półtora roku nadal nieraz podaję herbatkę z kopru. Zdarzało mi się też używać też innych ziól leczniczych. Przykładowo, kiedy moje dziecko nie mogło usnąć, albo było nerwowe, to na uspokojenie podawałam herbatkę z melisy.

  OdpowiedzUsuń
 8. siarczan potasu to zdaje się nie to samo co siarczek potasu. Też szukam tego specyfiku i byłabym ostrożna z zamiennikami...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz