Odmładza, regeneruje, leczy? Skrzyp polny - niezłe ziółko!

Skrzyp polny jest moim zdaniem mocno niedocenianą rośliną, a przecież niezłe z niego ziółko!
Dziś chciałabym was przekonać do skrzypu polnego. Wiecie, że pomaga cofnąć czas, zregenerować włosy i wyleczyć gruźlicę?! Takie z niego niezłe ziółko! ;)

Kiedy mówię SKPRZYP POLNY co masz przed oczami?

Odżywkę do włosów?
Szampon?

Wielu z nas skrzyp polny kojarzy się tylko z jakimś dodatkiem do kosmetyków, prawda?
Chciałabym rozwiać wasze wątpliwości i namówić do picia skrzypu polnego, bo może zrobić wiele dobrego dla naszego organizmu.

Zacznijmy od krótkiego opisu.

Skrzyp polny

skrzyp polny


Skrzyp polny - to niezłe ziółko - to bylina w kształcie maleńkiej choinki. Ciekawostką jest, że swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu skrzypieniu podczas zrywania :)W Starożytności skrzyp był sposobem na zahamowanie krwotoków. Później odkryto jego zbawienne działanie w leczeniu czerwonki, chorób nerek, pęcherza.
Odwary ze skrzypu są szczególnie polecane osobom starszym.
Młodsze osoby natomiast mogą sobie z jego pomocą poprawić stan fryzury bo bardzo dobrze wpływa na włosy :)

Działanie skrzypu polnego


Skrzyp polny zawiera mnóstwo krzemionki, kwasu jabłkowego, kwasu szczawiowego. Dzięki zawartości flawonoidów i potasu ma zbawienny wpływ na włosy i paznokcie. Spożywanie skrzypu polnego codziennie bardzo dobrze wpływa na włosy, paznokcie, skórę, ale pamiętajcie że jeśli przesadzicie ze skrzypem mogą się pojawić niedobory witaminy B1!

Skrzyp polny ma działanie:

* odmładzające (dzięki krzemionce)
* regenerujące (dzięki flawonoidom)
* przeciwbakteryjne
* mineralizujące

Kiedy warto spożywać skrzyp:

Jeśli cierpisz na: zapalenie pęcherza, infekcje nerkowe, biegunki, odwapnienia, padaczkę, nerwowość, stany nowotworowe, wypadanie włosów.
Jeśli chodzi o to ostatnie warto połączyć skrzyp z pokrzywą i pić taką herbatkę codziennie. Taka herbatka popularnie nazywana jest skrzypokrzywą i pisałam już kiedyś o niej TUTAJ.

Jak przygotowywać skrzyp


Skrzyp można spożywać na dwa sposoby. Można pić herbatkę ze skrzypu lub z dodatkiem skrzypu albo stosować go zewnętrznie. Ja przyznam, że czasami zaparzam sobie skrzyp i przecieram nim twarz jak tonikiem. W ten sposób można najszybciej odżywić skórę :)

Skrzyp na gruźlicę i choroby układu oddechowego

Łyżkę stołową skrzypu polnego zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez 20 minut. Po tym czasie przecedzamy i pijemy pół szklanki 3 razy dziennie.

Skrzyp polny na okłady

Świeżo zerwany skrzyp rozgnieść na papkę, nałożyć na skórę.

Skrzyp polny jako płukanka wzmacniająca włosy

2 łyżki skrzypu zalać 3 szklankami wody, gotować około 5 minut. Odcedzić, wystudzić. Tak przygotowaną płukankę wylewać na świeżo umyte włosy. Ta płukanka używana regularnie ma wzmacniać włosy, nadawać im połysk, zminimalizować wypadanie.

Skrzypu polnego warto szukać w kosmetykach. Wszystkie szampony, odżywki, maski posiadające go w składzie mają zbawienny wpływ na włosy. Wiadomo, że najlepiej jest stosować naturalna płukankę, ale nie zawsze się chce ja przygotowywać ;)
Ja od dawna już sprawdzam składy kosmetyków do włosów i wybieram właściwie tylko te, które skrzyp polny w składzie mają :)

Niektórzy nazywają go chwastem, ale ja tam go lubię! Moim zdaniem z tego skrzypu jest niezłe ziółko! Niepozorne, ale z wielką mocą, którą warto umieć wykorzystać.

Komentarze

  1. Ja robiłam ze skrzypu i octu jabłkowego wcierkę i płukankę do włosów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy blog. Lubię pić codziennie jakieś ziołowe herbatki przed spaniem. Szałwia, pokrzywa, czystek... Muszę spróbować skrzyp polny, jestem ciekawa jak zadziała.

    OdpowiedzUsuń
  3. Skrzyp polny jak i inne zioła są skarbnicą wartości odżywczych i zdrowotnych. Szkoda, że ludzie wolą sięgać po nie w tabletkach a nie w naturalnej formie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy artykuł. Jednak polskie zioła są niezawodne i skuteczne. Nie wyobrażam sobie teraz dnia bez filiżanki dobrze zaparzonych ziółek.

    OdpowiedzUsuń
  5. Skrzyp polny bardzo lubię w postaci herbatki. Działa świetnie na włosy i paznkocie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny blog. Bardzo lubię przeglądac tego typu blogi w wolnej chwili. Jestem pod wrażeniem. Super

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz