Ogórecznik lekarski - czas poznać jego waleczną moc ;)

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) pochodzi ze wschodniej części basenu Morza śródziemnego. W cesarstwie rzymskim dodawano go do wina, by pobudzał waleczność rycerzy (najnoowsze badania potwierdzają, że ogórecznik działa na gruczoły wydzielające adrenalinę).

Lekarze późnego średniowiecza zalecali to zioło do pobudzenia sił życiowych – uchodziło ono za „pocieszyciela”, który przywracał hart ducha i pewność siebie. Wśród wielu nazw ludowych tej rośliny – zwano ją borakiem, boraczem, wołowym językiem, pazyrą.

W ziołolecznictwie ogórecznik stosowany jest dziś przede wszystkim przy infekcjach grypowych i kaszlu, do pobudzenia laktacji, do regeneracji uszkodzonej skóry, przy rekonwalescencji po chorobach i w kuracjach oczyszczających, a także delikatny środek poprawiający nastrój. Szerokie zastosowanie ma też olej z nasion ogórecznika. Liście tej rośliny, wymieszane z sałatą lub dodane do zupy, nadają potrawom orzeźwiający i lekko ogórkowy smak, a kwiaty są piękną ozdobą surówek i napojów.

Ogórecznik lekarski - Działania lecznicze

ogórecznik lekarski


Ogórecznik wykazuje łagodne działanie moczopędne, napotne i przeciwgorączkowe, co sprzyja usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii przy przewlekłych chorobach nerek, dnie i reumatyzmie. Zawarte w nim śluzy sprawiają, że działa ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego, zaś stosowany zewnętrznie pomaga w leczeniu ran oraz łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobami skóry.

Liście ogórecznika lekarskiego zawierają:

dużo witaminy C,
potas, magnez, żelazo, miedź, cynk
olejki eteryczne, garbniki i śluz
saponiny i flawonoidy
krzemionkę

W nasionach ogórecznika znajduje się kwas gamma-linolenowy, który jest skutecznym środkiem obniżającym lepkość krwi oraz jej ciśnienie. Badania pozwalają przypuszczać, że kwas ten działa także na tkankę tłuszczową i może pomóc przy odchudzaniu oraz pomaga w walce z nowotworami.

Przepis na herbatkę z ogórecznikiem, która może pomóc przy śwince:


Świeże lub suszone liście ogórecznika, melisy, krwawnika i jeżówki wymieszaj w równych częściach zalej gorącą wodą i odstaw na 10 minut do naciągnięcia. Herbatę można posłodzić odrobiną miodu. Trzy filiżanki dziennie takiego naparu uspokajają, obniżają gorączkę i działają napotnie, a jednocześnie delikatnie oczyszczają zaatakowane przez wirusy ślinianki przyuszne. Oczywiście stosowanie tej herbatki nie zastąpi wizyty u lekarza.

OGÓRECZNIK LEKARSKI


A na koniec przepis kulinarny! ;)


Risotto z ogórecznikiem


Porcja na cztery osoby

1-2 pęczki ogórecznika
200 g szpinaku
1 cebula
50 g orzeszków piniowych lub posiekanych migdałów
50 g masła
4 łyżki oliwy
250 g ryżu arborio
1/8 litra wytrawnego wina
½ litra bulionu warzywnego
sól czarny pieprz
4 łyżki świeżo startego parmezanu

Ogórecznik umyj i przebierz, po czym pokrój liście w cienkie paski. Szpinak umyj, przebierz i grubo posiekaj. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. W garnku zrumień lekko orzeszki piniowe, po czym wyjmij je i odstaw. Rozgrzej oliwę i zeszklij na niej pokrojoną cebulę. Dodaj ryż, krótko go podsmaż, po czym podlej winem. Stopniowo dodawaj do ryżu bulion, za każdym razem mieszając, aż wchłonie się cały płyn. Do prawie gotowego ryżu dodaj masło, ogórecznik oraz szpinak i krótko je razem podduś. Dopraw solą i pieprzem, posyp orzeszkami piniowymi oraz parmezanem.

SMACZNEGO! :)


Porady kulinarne

Ogórecznik jako dodatek do potraw nie nadaje się do suszenia, ponieważ szybko traci cały swój aromat. Możesz jednak zamrozić świeże listki. Najlepiej drobno je pokrój zamroź rozsypane na desce, po czym wsyp do pojemników lub torebek do zamrażania. Ogórecznik to zioło chętnie dodawane do marynowanych ogórków. Pasuje też do sałat (dobrze podkreśla smak mizerii), zup (chłodnika i barszczu ukraińskiego) oraz letnich dań mięsnych, świetnie smakuje z jajami, twarogiem, serem, ziemniakami i rybami. Ładne, niebieskie kwiaty ogórecznika są również jadalne. Starsze mają lekko cierpki smak i są pokryte drobnymi włoskami. Nie gotuj ogórecznika zbyt długo w potrawach, ponieważ straci cały aromat. Najlepiej posyp potrawę posiekanymi lub tylko poszarpanymi listkami krótko przed podaniem i delikatnie wymieszaj. Wiele włoskich dań doprawia się ogórecznikiem. Szczególnie lubiany jest w risotto, ale popularny jest również jako nadzienie do ravioli. Włóż małe kwiaty ogórecznika do octu – zabarwi się on na niebieskawy kolor i zaskoczy wszystkich gości. Kwiaty ogórecznika zamrożone w kostkach lodu będą ładną dekoracją letnich napojów.

Źródło: Ten artykuł powstał na postawie dorwanej karteluszki z babcinej teczuszki "Uzdrawiająca moc natury"

Komentarze

  1. Ma niesamowitą moc ale mało osób o nim słyszało :( Po co wydawać na leki jak można wspomagać się samą naturą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatne informacje :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mało osób wie, że ogórecznik jest ulubioną roślinką dla pszczół. Warto ją mieć na swojej działce, zwłaszcza że pszczółki mają ostatnio z nami, ludźmi pod górę. Trzeba im pomagać, aby nie wyginęły.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz