Zioła na łupież i inne sposoby, które pomogą ci się pozbyć tej przykrej dolegliwości!

Łupież to łuszczenie się wierzchniej warstwy naskórka, któremu towarzyszą objawy zapalne. Potrafi być naprawdę bardzo upierdliwy. Kto chociaż raz go miał, wie jak może irytować.

U mnie ostatnio znowu pojawił się łupież dlatego zaczęłam szukać sposobów jak się go pozbyć.
Zaczęłam standardowo - kupiłam w aptece szampon przeciwłupieżowy. Po kilku myciach łupież zniknął, ale gdy wróciłam do swojego dawnego szamponu znowu się pojawił. Zmieniłam więc swój stały szampon na nowy. Nie było poprawy. Wtedy postanowiłam jednak sięgnąć po stare sprawdzone, babciowe sposoby. Nie ma to jak zioła! 

Zioła na łupież

zioła na łupież


Zioła na łupież: pokrzywa, skrzyp, żeń-szeń, goździki, cebula - te dwa ostatnie to nie zioła, ale uwierzcie mi, że zarówno goździki jak i cebula świetnie odkażają skórę i sprawiają, że łupież znika na dłużej! (nie powiem, że na zawsze, bo różnie to z tym bywa).

Łupież - płyn z pokrzywy

2 łyżki octu winnego
8 łyżek naparu z liści pokrzywy
6 łyżek gorącej wody

Na początku przygotowujemy napar z pokrzywy. Czyli suszone liście pokrzywy zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez 10-15 minut. Po tym czasie przecedzamy napar, dodajemy ocet i 6 łyżek gorącej wody. Płyn musimy wcierać wacikiem w głowę. Potem zostawmy tą cudowną miksturę na minimum 2 godziny. Aby mieć pewność, że łupież zniknie lepiej taki zabieg powtarzać przynajmniej 2 razy w tygodniu przez miesiąc.

Łupież - leczenie oliwą


Łupież znika po leczeniu ciepłą oliwą - wiedziałaś? Jak zrobić leczniczą mieszankę? Przygotuj 2-3 łyżki oliwy, sok z 1 cytryny, 1-2 jajka i szklankę zimnej wody. 
Ten zabieg może ci się wydawać nieco uciążliwy, bo jest kilkuetapowy, ale uwierz, że ma genialne działanie! 

Najpierw należy podgrzać oliwę w kąpieli wodnej, a gdy będzie już ciepła wmasować ją w skórę głowy. Pozostawimy oliwę na skórze na około 1,5 godziny. Następnie wyciskamy sok z cytryny i wcieramy w skórę głowy sok z cytryny. Cytryna niech sobie działa przez godzinkę zanim przejdziemy do ostatniego etapu. 
I ostatni etap, myjemy włosy szamponem przygotowanym z jajek. 1 lub 2 jajka (zależy czy mamy dużo włosów i czy są długie - oceńcie same) ubijamy mikserem na puszystą masę, dodajemy 1-2 łyżki szamponu i myjemy włosy dokładnie.

Łupież i wypadanie włosów


Łupież i wypadanie włosów często idą w parze. Niestety niezdrowa skóra głowy będzie powodować, że będziemy gubić włosy. Można temu zapobiegać na różne sposoby. Oto kolejny z nich:

25 g łusek z cebuli
5 zmielonych goździków
200 ml spirytusu
3 łyżki olejku migdałowego

Goździki zmiażdżyć w moździerzu, dodać łuski cebuli i zalać spirytusem. Odstawić w ciemne miejsce na około 2 tygodnie. Tym płynem przemywamy skórę i pozostawiamy do działania nocnego. Jeśli masz włosy suche do płynu dodawaj olejek migdałowy. 
Kiedy spodziewać się efektów? Myślę, że po miesiącu regularnego stosowania będzie już widać znaczną poprawę.

Słuchajcie, jeśli macie łupież ważne jest też by zmienić szampon na takie, który tego łupieżu nie będzie wywoływał. Ja ostatnio zmieniłam swój szampon, którego używałam od lat na szampon z żen-szeniem. Czytałam o nim na kilku niezależnych blogach i nabrałam ochoty :)
Szampon ten jest niesamowity. Ma w sobie zanurzony kawałek korzenia z żen-szenia:

zioła na łupież


Dzięki temu żen-szeniowi ten szampon ma taki ziemisty zapach. Nie pachnie jak szampon taki ze sklepu, kwiatowo-perfumowo, tylko właśnie czuć ten żen-szeń. I to mi się nawet podoba, bo to znaczy, że ten szampon jest naturalny, nie jest perfumowany (czasami perfumy z szamponów wywołują łupież!). Ale tam! Zapach! Działanie tego szamponu mi  odpowiada i to bardzo, bo ma niesamowitą moc oczyszczania. Nie wiem czy czasami używacie lakierów do włosów. Jeśli tak to same doskonale wiecie, że po lakierze ciężko domyć włosy. Poza tym włosy polakierowane mocno chłoną brud i kurz i ciężko to później wyczesać. Po użyciu tego szamponu cały ten brud, zanieczyszczenia znikają. Co mnie niesamowicie zaskoczyło to się dzieje już po pierwszym umyciu! Inne szampony nie dawały rady nawet jeśli myłam włosy trzykrotnie. Ja mam włosy bardzo gęste, więc nie jest tak łatwo je umyć, ale żeń-szeń daje radę :)
Także polecam jeśli macie problem z oczyszczaniem włosów, skalpu no i jeśli macie uciążliwy łupież.

Jakie są wasze sposoby na łupież? Możecie polecić jakieś domowe mieszanki, płyny, a może kosmetyki?

Komentarze

  1. Ciepła oliwa to świetny sposób na łupież. Naturalny i tani. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podoba mi się tematyka. Jest bardzo interesująca. Lubię takie tematy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo konkretny artykuł, muszę się bardziej zainteresować tym tematem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy tekst. Wprowadzę te rady w życie, gdy tylko będę miała łupież. Przydałyby się jeszcze porady, na rzadkie, wypadające włosy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz