Kolka jelitowa? Te zioła mogą pomóc!

Kolka jelitowa to dolegliwość, która objawia się narastającym powoli bólem w dolnej części brzucha. Ból z czasem staje się nie do zniesienia. Czym charakteryzuje się kolka jelitowa? Jak ją odróżnić od zwykłego bólu brzucha? Kolka jelitowa pojawia się nagle i nagle znika. Jednak te fale narastającego bólu napływają wielokrotnie. W niektórych przypadkach ból promieniuje aż do pach. 
Jeszcze inną charakterystyczną rzeczą dla kolki jelitowej jest to, że uciskanie brzucha przynosi ulgę. 

Kolka jelitowa - jaka dieta?

kolka jelitowa


Kolka jelitowa może być złagodzona odpowiednią dietą. Należy jadać mało ale często. Warto też uważać, by w diecie nie było zbyt dużo błonnika. Z jadłospisu należy wykluczyć:

- ostre przyprawy
- czekoladę
- kakao
- mocną herbatę
- kawę
- alkohol

W kolce jelitowej nie możemy zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody. Woda powinna być niegazowana. W ogóle o gazowanych napojach lepiej zapomnieć, tak samo jak o słodkich. 
Nie zaleca się spożywania soli. Sól lepiej zastąpić ziołami.

Kolka jelitowa - naturalne metody na ulgę w bólu


Gorące kompresy

Gorące kompresy są bardzo dobrym sposobem na to, by sobie ulżyć z bólu. Kompresy można zrobić z pomocą woreczka napełnionego solą lub wysuszonymi pestkami, który uprzednio podgrzewamy w piekarniku lub mikrofali.

Odwar z kozłka lekarskiego

1 płaską łyżeczkę korzeni kozłka lekarskiego zalewamy 1/5 litra wrzącej wody, gotujemy około 20 minut. Gdy wystygnie przecedzamy i pijemy na 20 minut przed każdym posiłkiem i 10 minut po posiłku. Codziennie powinno się wypić 1 filiżankę wywaru. 

Napar z liści melisy

1 czubata łyżkę melisy zalewamy wrząca wodą - około 1 litra. Odstawiamy na 30 minut, przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki ciepłego naparu. Melisa jest świetna herbatką łagodzącą bóle brzucha, kolki i wzdęcia.

Napar z kwiatów rumianku

Podobnie jak melisa działa rumianek. 1 łyżkę kwiatów rumianku zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Odstawiamy pod przykryciem na 30 minut. Rumianek można pić codziennie. Rumianek bardzo często jest polecany dla niemowląt w kolkach jelitowych, bólach i kurczach brzucha.


Przyznam się, że ja również czasami cierpię na koli jelitowe. Lekarz mówi, że taka moja uroda, ale ja już sprawdziłam na sobie to, że moje kolki pojawiają się zawsze wtedy, gdy pofolguje sobie z jedzeniem. Dlatego na codzień unikam pokarmów wzdymających, zamiast soli do potraw dodaję dużo ziół (w ten sposób unikam soli) i staram się prowadzić zdrowy tryb życia, dużo się ruszać i nie jeść przed snem.

kolka jelitowa

Komentarze