8 powodów dla których warto jeść codziennie lubczyk

Lubczyk chyba najbardziej znany jest jako zioło miłosne. Kiedyś (a niektórzy jeszcze do dziś!) kobiety wierzyły w to, że lubczyk dodany mężczyźnie do jedzenia sprawi, że zakocha się w tej od której dostał posiłek. Nic dziwnego, bo aromat lubczyku jest tak intensywny, że każde danie z jego dodatkiem mocno zyskiwało na smaku, a jak wiadomo - przez żołądek do serca!

Niebawem Walentynki - może warto zacząć szukać pomysłów na jakieś działające na zmysły potrawy... może warto zaopatrzyć się w lubczyk? ;)

Wierzysz w działanie lubczyku czy nie, dobrego nigdy za wiele. A lubczyk ma bardzo wiele cennych właściwości. Ja znalazłam aż 8 powodów dla których warto dodawać go do potraw.


8 powodów dla których warto jeść lubczyk


lubczyk


1. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych

2. Przynosi ulgę w kaszlu, pomaga w oczyszczaniu się płuc z flegmy, działa przeciwzapalnie, łagodzi kaszel.

3. Lubczyk może być stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, zapalenie skóry i trądzik. papkę z rozgniecionych świeżych liści warto nakładać na zmiany na skórze, to złagodzi stan zapalny.

4. Lubczyk może być skutecznym środkiem przeciw infekcjom bakteryjnym. 
5. Dodawany do potraw łagodzi wzdęcia, gazy, kolki i problemy żołądkowe.

6. Wspomaga leczenie chorób stawów tj. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów. Wszystko dzięki właściwościom oczyszczającym i moczopędnym lubczyku.

7. Lubczyk hamuje uwalnianie histaminy i zmniejsza podrażnienie skóry spowodowane wrażliwością na czynniki środowiskowe. Dlatego polecany jest także alergikom.

8. Łagodzi bóle menstruacyjne.


Jak jeść lubczyk?


Lubczyk ja dodaję suszony lub mrożony, w lecie świeży do zup, do sosów, do sałatek. Już niewielka ilość może sprawić, że danie zyska cudowny aromat, bo lubczyk jest ziołem niezwykle aromatycznym. 


Czytaj także o pietruszce - Domowy napar na zmarszczki


Jeśli masz wskazania do tego, by spożywać lubczyk w postaci naparu to taki napar zrobisz bardzo prosto zalewając łyżeczkę świeżych lub suszonych liści lubczyku wrzątkiem. Zaparzamy herbatkę pod przykryciem, po 10 minutach przecedzamy i pijemy. Nie znam smaku takiej lubczykowej herbatki, przyznam, że nie piłam, ale spodziewałabym się smaku podobnego do naparu pietruszkowego czyli mocno intensywnego.

Komentarze