Pryszcze na czole - zmora na którą mam swoje magiczne sposoby!

Pryszcze na czole - któż z nas ich nie miał? W wieku dojrzewania były na porządku dziennym. Dziś, jeśli już ten okres mamy za sobą może nam się wydawać, że problem nas nie dotyczy, ale... nie byłabym tego taka pewna. Sama już dawno nie miałam pryszczy, bo nastolatką byłam kilkadziesiąt lat temu, aż tu nagle..! No właśnie - zawsze, ale to zawsze w najgorszym momencie, wtedy gdy muszę wyjść na ważne spotkanie, albo na randkę, albo idę na wesele... TRACH PRYSZCZ NA NOSIE, albo NA CZOLE! Nie to, żeby trądzik czy coś, nie to żeby człowiek był na to przygotowany, że ma problemy z cerą - pryszcz na czole lubi sobie wyskoczyć znienacka! I co wtedy?

Pryszcze na czole - skąd się to dziadostwo bierze?


pryszcze na czole


Pryszcze na czole, tak normalnie u nastolatków są nieodłącznym elementem dojrzewania. Hormony szaleją, mamy więc ten swój okropny czas kiedy musimy się z nimi zmierzyć. Wyciskamy, ścieramy, peelingujemy, robimy co możemy... A one i tak dziady są na tym czole i się rozmnażają, że z dnia na dzień ich przybywa.


Taka rada - jak mamy krosty na czole nie peelingujemy ich broń boże! Krosty ropne przy po rozduszeniu rozsiewają się na kolejne obszary! Nie próbujcie też ich wyciskać, ani na pewno nie przebijajcie ich igłą! W ten sposób tylko pogarszamy swoja i tak beznadzieją sytuację. Nie raz się już na tym przejechałam, że chciałam dobrze, a wyszło gorzej. Zapamiętaj - krosta ropna o wiele szybciej się wygoi jeśli zostawisz ją bez rozdrapywania. Zadziałaj sposobem, a nie igła czy paznokciem! Zaraz Ci podam fajne sposoby na to jak sobie dać radę z pryszczami bez inwazyjnych sposobów.

Pryszcze na czole - moje sprawdzone sposoby


Kiedy tylko zauważymy pryszcza na czole (zresztą to się sprawdza na każdy inny rodzaj pryszcza także) natychmiast przykładajmy do niego kostkę lodu. Lód ochłodzi to miejsce i zmniejszy stan zapalny. Nie polecam wyciskania! A już na pewno nie przed ważnym wyjściem. 

Skrop wacik kilkoma kropelkami olejku herbacianego i przykładaj na pryszcza. Pamiętaj jednak by nie pocierać skóry, tylko przykładaj! Rób to 3 razy dziennie. Olejek herbaciany łagodzi stan zapalny i zahamuje rozmnażanie bakterii.

Podobnie jak olejek herbaciany działa sok z cytryny lub ocet winny. Można je tak samo przykładać na skórę z pomocą wacika.

Kolejny sposób to czosnek. Przykładaj na pryszcza przekrojony ząbek czosnku. Jak wiadomo czosnek to najlepszy, naturalny antybiotyk więc powinien pomóc szybko zagoić się skórze.

Ludowy sposób - mieszamy łyżeczkę gałki muszkatołowej z łyżeczką miodu, a powstałą miksturę nakładamy na skórę na jakieś 20 minut. Można nawet nałożyć taką maseczkę na całą twarz.

Są czasami takie okresy, w których pryszcze pojawiają się zawsze. U pań - podczas miesiączkowania, u panów podczas stresu lub po goleniu.

Rada dla pań - jeśli zauważyłaś, że pryszcze wyskakują zawsze przed okresem pij herbatkę z niepokalanka pieprzowego codziennie. Pamiętaj jednak, że aby zobaczyć efekty musisz to robić regularnie przez przynajmniej 2-3 miesiące.

Rada dla panów - postarajcie się unikać stresu i bardziej dbać o higienę. Nie chcę tutaj nic sugerować, ale wielu panów traktuje mycie twarzy i pielęgnację bardzo po macoszemu. Jeśli nie lubicie maseczek i zabiegów na twarz, warto zaopatrzyć się np. w żel punktowy (ten akurat ma w składzie mnóstwo ziół, więc bardzo mnie to cieszy i waszą skórę też ucieszy!). Gdy tylko pojawi się wyprysk na twarzy CYK - smarujemy żelem punktowo. To naprawdę nic trudnego! Zamiast wyciskania - zgoda?

Jeszcze mi podziękujecie! ;)

I jeszcze coś. Nie wiem czy obserwujecie swój organizm, ale jeśli nie, to radzę zacząć to robić. Dlaczego? O ile pryszcze u nastolatków związane są ze zmianami hormonalnymi, o tyle takie pojedyncze wykwity u osób dorosłych mają zawsze związek z czymś konkretnym i warto sprawdzić z czym. 

U mnie na przykład bardzo często pryszcz wyskakuje, gdy się przeziębię, albo gdy wypiję alkohol. Następnego dnia na bank będę miała gdzieś krostę na przykład na nosie albo czole. U wielu osób krosty na twarzy pojawiają się po zjedzeniu produktów, których organizm nie toleruje. Mogą to być potrawy tłuste, zbyt pikantne, słone. Jednym z największych alergenów, które powodują wypryski są: produkty mleczne, cukier, gluten. 

Komentarze